IPAROSKÖZPONTOK, TERÜLETI SAJÁTOSSÁGOK ÉS VÁNDORMOZGALMAK

Full text search

IPAROSKÖZPONTOK, TERÜLETI SAJÁTOSSÁGOK ÉS VÁNDORMOZGALMAK
A kézműipari központok országos hálózata nagy vonalakban kialakult már a középkorban, s a regionális különbségek jó része a 18–19. századig megmaradt. Erdélyben az 1844. évi iparstatisztika szerint Brassó, Nagyszeben és Háromszék összefüggő 311térségében volt a legmagasabb az iparűzők számaránya. Dél-Erdély a keletközép-európai régió peremén az iparoscentrum szerepét játszotta, s főként ipari árukat közvetített Délkelet-Európa felé (Miskolczy A. 1982: 391, 417). A 19. század derekán olyan kisvárosokban, mint a kb. 3000 lakosú Kézdivásárhely, 400–500 fő volt az iparűzők száma. Az 1850-es évek elején már a háromszéki, udvarhelyi falvakban is dolgozott 10–15 mester, mert folytatódott az iparosok falura húzódása. Ezt a folyamatot az 1851. évi osztrák ipari rendtartás is serkentette.
A Felföldön szintén középkori céhes hagyományokat folytató iparos központok sűrűsödését lehet megfigyelni. Nemcsak a Szepességre, Észak-Gömörre vagy a Garam-vidéki bányavárosokra kell gondolnunk, hanem olyan tájakra is, mint Tokaj-Hegyalja, ahol a szőlő- és borkultúra jövedelmezősége lehetővé tette a mezővárosi népesség és iparosság tömörülését.
Más volt a helyzet az Alföld és a Kelet-Dunántúl török hódoltság alól szabadult területein, ahol iparosokkal és ipari termékekkel még a 19. század első felében sem volt a lakosság úgy ellátva, mint a többi régióban.
A kapitalizmus korában a nagytáji eltérések részben kiegyenlítődtek, fontosabbá váltak a településhierarchia szerint megmutatkozó különbségek a kézműipari ellátottság tekintetében. Ennek a körülménynek az 1920–1930-as évek Magyarországán az iparosok vagyoni rétegződését tekintve meghatározó szerepe volt. 1936-ban a legtöbb adót fizető, legtehetősebb iparosok mintegy 70%-a Budapesten élt. A következő kategóriába tartoztak a regionális központtá vált nagyvárosok (Szeged, Debrecen, Pécs, Győr, Miskolc) iparosai, majd a közepes és kisebb városok műhelyei. A sort a falvak iparosai zárták. Ez a lépcsőzetes rend a városi polgárság vagyoni tagozódásában már a 19. század végén megmutatkozott. Budapesten a virilisek adója 1910-ben átlagosan 4460 korona volt, de a regionális centrumokban, a törvényhatósági jogú városokban csak 1850 korona. Kolozsvár, Kassa, Pozsony polgárai adófizetésben meg sem közelítették a budapestieket, adójuk átlaga kevéssel haladta meg a 2000 koronát. A közepes és kisvárosokban az országos átlag mindössze 930 korona (Timár L. 1994: 57–58). Látható, hogy az osztálystruktúra leírása, rétegeinek, csoportjainak jellemzése közben a regionálisan és a településkategóriák között történetileg kialakult vagyoni különbségeket hiba lenne figyelmen kívül hagyni.
A kézműiparosság területi eloszlása folyton változott. Amikor a török alól felszabadult területek benépesítésére gondolunk, figyelembe kell venni az iparosok migrációját, vándormozgalmát is. Ők éppúgy az északi, északnyugati tájakról húzódtak Kelet-Dunántúl és az Alföld irányába, mint a földműves jobbágyok. Felföldi anyacéhek szárnyai alatt szerveződtek és erősödtek meg a 18. században azok az alföldi filiák, fiókcéhek, amelyek idővel önállósodtak s egy-egy mesterség térségi központjává váltak. Például a szegedi kalaposok eleinte a besztercebányai, majd a budai anyacéh felügyelete alá tartoztak. Önállósodásuk után nemcsak Szegedre, de egész Csongrád és Csanád megyére, később az egész Délvidékre kiterjedt céhszervezetük hatóköre. A vidéki kalaposok Landmeisterként kapcsolódtak a szegedi céhhez. Felvidéki iparosok bevándorlásának volt köszönhető Szegeden a tímárok és a magyar vargák céhének kialakulása is. A szegedi gombkötők anyacéhe Léván volt. Ugyanakkor Szeged-Felsővárosban megjelentek korábban ismeretlen mesterségek és termékek is, főként német iparosok bevándorlásának köszönhetően: például német szabók, 312fehérpékek (Bálint S. 1977a: 22, 315, 387, 399; Domonkos O. 1974: 23). Nyugat felől haladva fokozatosan „hódították meg” termékeik, szolgáltatásaik számára Kelet-Dunántúlt és a Dél-Alföldet a takácsok, kékfestők, kéményseprők, kávésok, cukrászok, vendéglősök és egyéb mesterségek képviselői.
A kontinentális méretű iparosvándorlás már a 18. században elérte az országot. Különösen szász, cseh, morva, bajor és osztrák területről jöttek sokan. Ott a manufaktúrák, majd a gyárak alapítása késztette menekülésre a kis kézművesműhelyek gazdáit. Az elvándorlást választó mesterek nem akartak bérmunkássá válni vagy éhbérért bedolgozóként tengődni a tőkés vállalkozóknál (Domonkos O. 1974: 23).
A német iparosréteg beáramlása a Dunántúl olyan kisvárosaiban is jól megragadható az 1830-as években, mint Körmend, ahol a 19. század folyamán tovább növekedett a számuk. Az 1840–1850-es években a dél-erdélyi textilipar jellegzetes alakja volt a német segéd. Szentendrén ugyanakkor a Cseh- és Morvaországból, illetve a Pozsony, Trencsén és Nyitra megyéből származó iparosok száma volt jelentős. Növekedett a külföldi eredetű mesterek és segédek száma a budapesti kisiparban és szolgáltatóiparban is. A betelepült iparosok magyarosodása nagyon gyorsan haladt, s többségük egy nemzedék alatt asszimilálódott (Nagy Z. 1989: 164; Miskolczy A. 1982: 411; Faragó T. 1995: 129; Hanák P. 1974: 524).
A döntően nyugat–keleti irányú iparosvándorlás mellett a 19. században délről jött, főként olasz eredetű iparosok említhetők. A talián kőfaragók még Erdélybe, Gyergyóba is eljutottak. Olasz cukrászok, kávésok, vendéglősök főként Budapesten és az ország nyugati részein települtek meg (Tarisznyás M. 1982: 158).
Elszegényedett vagy éppen tönkrement iparosok tömegesen vettek részt a kivándorlásban. 1869–1910 között 12 város lakossága az országos aránynál jobban csökkent. Kivétel nélkül a Felvidéken, Szepes és Gömör megyében találhatók ezek a városok. Fogyatkozásuk a hámoripar és a kapcsolódó fémfeldolgozó iparágak hanyatlására vezethető vissza. Stósz, Mecenzéf, Dobsina, Jolsva vasművesei különösen nagy számban vándoroltak ki Amerikába, települtek át Borsod és Nógrád ipari központjaiba (Borovszky S.–Sziklay J. 1896: 325, 329, 367–368; Gergely A. 1971: 414). A kézműipar válsága százával űzte el otthonról olyan kisvárosok iparosait, mint Sárospatak, Tata, Várpalota; sőt a korábban iparoshiánytól szenvedő Délvidéket is sújtotta. Bács-Bodrog vármegyéből 1901-ben 257 mester és segéd vándorolt ki. 1902 első felében csupán a megye falvaiból 363 iparos vette kezébe a vándorbotot (Berta I. 1975: 132–133). A dél-erdélyi iparosok a monarchia és a román királyság között 1886-ban kirobbant vámháború következtében – elvesztvén korábbi piacaikat – százával települtek át Bukarestbe és más román városokba (Kós K. 1972: 17). Az egész 19. században folytatódott a kézműves mesterek csendes „szivárgása” Magyarországról a Balkán, különösen Szerbia és Bulgária, kisebb mértékben pedig Moldva, Bukovina irányába. E migráció számszerű adatolása csaknem lehetetlen, az elszórt adalékokból pedig csupán homályos kép rajzolódik ki a Balkánra távozó iparosok összetételéről és e vándormozgalom méreteiről.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me