HANGJELEK ÉS KOMMUNIKÁCIÓS KÖRZETEK

Full text search

303HANGJELEK ÉS KOMMUNIKÁCIÓS KÖRZETEK

20. ábra. Bányász kótogó (faharang) az akna közelében. Bánfalva (Borsod vm.)
Régi bányásztelepüléseken a munka kezdetét és végét lármafával jelezték. Eredeti formájában ez egyszerű tölgy-, de még inkább hárs- vagy bükkfadeszka volt, amit két lánccal, esetleg kötéllel függesztettek fel egy faágra, állványra és nehéz fakalapácsokkal kongattak meg. Selmecbányán 1609-ben kótogó néven említették, de ugyanott 1786-ban klopacska néven is feljegyezték (Faller J. 1943: 34–35). A Kárpát-medence bányavidékein sok neve ismeretes ennek a jeladó eszköznek (például kótogó, száldob, taka, fóka, kolomp). Rozsnyó környékén régi neve kolomp. Dernőn és Rozsnyóbányán kolompoltak, esetleg egy kisebb harangot kongattak meg. Gömörben Rudnán, Sajóházán, továbbá a nógrádi és a borsodi szénbányáknál általában egyméteres síndarabot vagy nagyobb acéllemezt függesztettek fel és azt ütötték kalapáccsal, amikor munkába hívták a dolgozóikat. A felföldi bányák közelében helyenként fedett haranglábhoz hasonló állványra, egyes városokban pedig magas toronyban 304helyezték el a lármafát. A selmeci bányabíró 1609-ben elrendelte, hogy „midőn megütik a kótogót, a munkások letérdepelve imádkozzanak és kérjék az Isten áldását” (Faller J. 1943: 35). Selmecen bányásztemetések alkalmával is megszólalt a kótogó, a klopacska, akárcsak a stájer bányavidéken a Klopf.

21. ábra. Faharang (bányászharang) fali vaskarra függesztve elöl- és oldalnézetben.
Várpalota (Veszprém vm.)
Ózd vidékén a vasművek szirénája, gőzdudája jelzi a műszakváltások idejét és a delet. Ez a körzet több mint száz év óta a vasgyár dudájának messzehangzó hangjához igazítja napi életrendjét. „Szól már a vasjankó!” „Fújják már a delet”, „Fújt-e már a gyár?” – emlegetik a környék lakói. A gőzduda hangját 10–15 km-es körzetben tisztán lehetett hallani. Amíg órája és rádiója csak keveseknek volt.; a lakosság a gyári duda szavára és a harangszóra figyelt.
A gyárak, bányák az információs központ, a napi hírbörze szerepét is betöltötték. Tájszervező szerepük kiterjedt egész vonzáskörzetükre, mindazon falvakra, amelyekben napi ingázó munkásaik éltek. Ezek a vonzáskörzetek az úthálózat és a közlekedés fejlődésével a 20. században jelentősen megnövekedtek. Például az ózdi vasgyárba 1900-ban a munkások 57%-a egy 15–20 km sugarú körből járt be. 1970-re a vonzáskörzet megnőtt, 35–45 km sugarú körré vált, s mintegy 60 települést ölelt fel. A munkáslétszám kb. 45%-a még akkor is napi ingázó volt. Ebben a körzetben a hírek gyorsan terjedtek, mert a gyárban, bányában és a közlekedési csomópontokon, járműveken futótűzként terjedt minden hír. Különösen nagy volt az üzemi balesetek, elbocsátások, áremelkedések és a valótlan rémhírek terjedési sebessége. Az ingázó munkások hírt adtak a gyárban saját falujuk történéseiről is (erdőtűz, árvíz, felhőszakadás, gyilkosság, helyi búcsú stb.), azonban a „falusi hírek” kevesebb figyelmet keltettek, terjedési sebességük is kisebb volt (Paládi-Kovács A. 1987: 164). Kisebb 305körzete volt Borsodnádasdnak, Egercsehinek, a Sajó-völgyi bányáknak; nagyobb vonzáskörzet kommunikációs központja volt már a 20. század elején is Diósgyőr és Salgótarján.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me