MUNKABÉR ÉS RÉTEGZŐDÉS

Full text search

MUNKABÉR ÉS RÉTEGZŐDÉS
A munkásság társadalmi helyzetét alapjaiban határozta meg, hogy abból a bérből élt, amit munkáltatójától kapott fizikai munkavégzése és szaktudása „áraként”. Igazán a 19. század második felében vált egyértelművé „a munkabér a munkaerő ára” tétel igazsága, mert a tőkés gyáriparban markánsabban fejeződött ki, mint a feudális korban. A munkabér formája, mértéke szakmák és munkakörök szerint is tagolta a munkásságot. Megállapítható, hogy 16. század elején még sokkal kisebb távolságok voltak a munkabérek között, mint a 19. század végén. 1516-ban II. Ulászló kiadta a bányamunkások első bérszabályzatát, amelyben limitálta a heti munkabéreket. E szabályzat szerint a bányafelügyelő és az olvasztár (rézkohónál) 1–1 forint, a tárnamester és a helyettes bányafelügyelő 90–90 dénár, a jó ércvájár és a jó kohómunkás pedig 70–70 dénár fizetésre jogosult. A lista végén álló segédvájár és a külszíni betanított munkás (vitlázó és udvari dolgozó) járandóságát 50–50 dénárban állapította meg a fenti limitáció (Kemény G. 1977: 29). Azaz a sor elején és a sor végén álló dolgozók bére 2:1 arányban állt egymással.
Ózdon 1899-ben a napszámosok többségének hetibére nem érte el a 10 koronát. Ugyanakkor magas volt a 30–40 koronát kereső szakmunkások számaránya. A 60 koronánál többet keresők aránya azonban elmaradt az országos vasipari átlagtól (Birta I. 1968: 268). A „Rima” ezt a bérrendszert a természetbeni juttatások országosnál magasabb színvonalával szokta megokolni. Mindenesetre a 19. század végén a gyáriparban elfogadott volt már a 4–5-szörös, a „tisztek”-re is tekintve pedig a 8–10-szeres bérkülönbség (az erdélyi és bánsági bérekhez lásd: Vajda L. 1981: 195).
Nehezen felmérhető jelentősége van annak a ténynek, hogy a gyáripari munkásság bérezésében már a 19. század vége előtt túlsúlyba került az akkord-, régiesen szólva a szakmánybérezés, azaz a teljesítményelvű munkavégzés. „Szakmányos vájár”-t és „szakmányos öntőmunkás”-t említ már a bányászat első hazai bérszabályzata 1516-ban, s a 16. század óta adatolható a szakmányos bérmunka a mezőgazdaságban is. A 19. század végén jelen volt például a feudális viszonyokat konzerváló Torockó iparűzésében: „A szakmányosok nem napszám, hanem mázsaszám szerint fizetendők, lett légyen a kifejtett vagy szétrobbantott és kihordott vagy elrakosgatott terü vaskő vagy péreg”, azaz meddőkőzet (Jankó J. 1893: 185). A bányászok teljesítménye munkakörük szerint meghatározott egységekben volt mérhető. A Zsil-völgy szénbányáiban a fejtést végző vájárok „köbméter-szakmányban”, a szállítók „csilleszakmányban”, a tárnák biztosítását, aládúcolását végző ácsok, „darabszakmányban” dolgoztak. Új csillék előállítása, új vasutak lerakása is szakmányban történt. Gyalár, Nagyág kohóinál a vaskő pörkölését, a nyersvas-, az öntvény- és acéltermelést, a kovács-, lakatos- és (minta-) asztalosmunkát is szakmányban számolták el (Vajda L. 1981: 358).
Salgótarján környékén a bányászok akkordban dolgoztak, amit ők is szakmánynak mondtak magyarul. Keresetük a kitermelt szén mennyiségétől függött, azt viszont a szénréteg elvékonyodása, a geológiai viszonyok gyakori változása folyton veszélyeztette. Ennek következtében a bérből élő telepi bányászréteg meglehetős létbizonytalanságban 263élt (Sándor V. 1954: 633; Szabó Z. é. n.: 137). Az akkord- vagy darabbér terjedését a gyáriparban a gépesítés fokozódása, a különböző üzemrészek kooperációja és kölcsönös függősége is elősegítette. Olyan vasipari „vertikumban”, mint az ózdi vasmű, az üzemrészek egymást űzték a munkában. Hiszen a kemencemunkás, aki a hengerműnek megfelelő hőfokra hevített acélt kellett hogy kiadjon, nem lehetett tekintettel arra, vajon a hengermű feldolgozta-e már a másik kemence által „kiadogatott” vasat. Amennyiben belátó volt és tovább várt, esetleg „elégette a vasat”, s a selejtkárt az ő keresetéből vonta le a vállalat. Előfordult, hogy két-három kemence is rácsengetett a hengersorra, hogy hozza a tüzes vasat. Ilyenkor a hengerészek sem gondolhattak az ebédjükre, hanem tovább hajtották magukat pillanatnyi megállás nélkül.
A nagyüzemi munkafolyamatok nagyfokú szervezettséget, szoros kooperációt kívántak meg minden üzemrésztől és a munkacsapatok (brigádok) minden tagjától. Mindezt a munkafolyamatok balesetveszélye, a munkások életvédelme is megkövetelte. Az ózdi vasművek már 1901-ben akkordbérrendszerben foglalkoztatta a munkások 67%-át (Birta I. 1968: 279). Országosan a gyáripar egészét tekintve is a darabbér volt már 1900-ban a bérezés fő formája (55,5%). Napszámbért a külső munkások, a javító és karbantartó szakmunkások, a segéd- és betanított munkások, tanoncok kaptak (Sándor V. 1954: 633; Tausz A. 1976: 643; Vajda L. 1981: 358).
Iparági és területi eltérések mindig léteztek a gyári munkabérek nagyságában. Erdélyben és az Északi-Kárpátok ipari övezeteiben a munkabérek lényegesen alacsonyabbak voltak, mint a fővárosban, a Felföld déli övezetében vagy a Dunántúl iparvidékein. A nemzetiségi körzetek munkásai az iparban is kevesebb bérrel beérték, mint a magyarok. Ezért alkalmazták őket tömegesen a fővárosban. Budapest szeszfőzdéi a századfordulón majdnem kizárólag felföldi szlovák munkásokat alkalmaztak, akik beérték 2–3 krajcárral alacsonyabb munkabérrel, mint a többiek. A resicai vasgyárban 1859-ben a szakképzetlen román munkás napibére 15–18 krajcár, a szakképzetlen német munkásé 18–21 krajcár volt (Sándor V. 1954: 644; Vajda L. 1981: 196).
Egy-egy iparág válsága kisebb-nagyobb térségek munkástársadalmát sújtotta. Gömör, Szepes, Abaúj-Torna ércbányászata és vasipara az 1870 és 1900 közötti években nagyon megszenvedte a vasgyártás területi átrendeződését, elköltözését a kőszéntelepek közelébe. Ebben a nyomasztó helyzetben a régi iparvidéken a bányászok, kohászok, hámormunkások munkabérét leszállították, s a munkanélkülivé vált lakosok között már 1877-ben „lábra kapott” a kivándorlás a kassai iparkamara jelentése szerint.
A századforduló magyarországi munkabérezésének több feudális kori eleme létezett, amit a dolgozók egyre nehezebben viseltek el. Sérelmes volt az ún. „ráadás”, az ingyen végzett munka. 1900 körül a téglagyárak 1000 tégláért átlagosan 2 forint bért fizettek, de elvártak 100 tégla „ráadást” is. Bányákban a csillések csak a szén kiszállításáért kaptak bért, a bányafa be- vagy kihordását ingyen kellett elvégezniük (Sándor V. 1954: 633). A ráadás a kapitalizálódó mezőgazdaságban élő ledolgozásra, a fogattal nem rendelkező agrárproletárok kaszás-kapás robotjára emlékeztet bennünket.
A 19. század utolsó harmadában állandó feszültségforrás már a természetbeni bérezés. 264Különösen vidéken volt szokásban, hogy a vállalat lakás, ellátás vagy más jogcímen visszatartotta a munkabér egy részét. Ezért már az 1872. évi VIII. tc. 72. §-a kimondta, hogy a gyáros köteles készpénzben kifizetni munkásai bérét, mégpedig hetente, ha másképpen nem egyeztek meg. Meghagyta azt is, hogy a munkáltató szeszes italokat, árukat nem hitelezhet a munkásainak. Az első ipartörvény ezen rendelkezése azonban írott malaszt maradt. Az 1884. évi második ipartörvény megengedte, hogy a munkást belegyezése esetén a vállalat lakással, tűzifával, földhaszonélvezettel, élelemmel, orvossággal lássa el a munkabére terhére. Az erdélyi sóbányászok bérében az 1890-es években búza és kukorica is szerepelt, továbbá tűzifa, az átlagos piaci áron számolva. Kincstári vállalatoknál a munkások bérébe beszámították állataik legeltetésének díját s a sóbányászok sójárandóságát is. Mindazonáltal a Zsil-völgyi és a bánáti bányászok még 1903–1904-ben is azért harcoltak, hogy hetente kapjanak munkabért és a vállalatuknak törvény tiltsa meg a természetbeni fizetést (Rézler Gy. 1938: 90, 169; Vajda L. 1981: 197).
Csökkentették a munkabér összegét a változatos jogcímeken megállapított levonások is. A bányászatban századok óta a munkás fedezte a lőpor, a kéziszerszámok, a világító eszközök és anyagok árát. Torockón a bányász 16–25 krajcárt kapott egy mázsa vaskő kihordásáért, s naponta két mázsánál többet kihordani nem tudott. Szűkös krajcárjaiból „kell fedezni a munkásnak a szerszámok, lőpor és világítás árát” (Jankó J. 1893: 186). A pécsi szénbányákban 1893-ban, ha a csapat (Khür) által kivájt és kiszállított napi 25–30 rizni (kutya, azaz kisebb csille) szén között valamelyikben „fél méter” meddőkőzetet talált az ellenőr, büntetés címén az egész napi bért levonták a csapattól (Sándor V. 1954: 637). A selejtet más iparágakban is munkabérlevonással torolták meg.
Az 1900 körüli nominálbérek tehát ritkán egyeztek meg a ténylegesen kifizetett bérekkel. Például a bányászok fizetéséből tucatnyi jogcímen vontak le kisebb-nagyobb összegeket (Sándor V. 1954: 651). József Attila Munkások című versében nagyon is valós helyzetet írt le:
„A munkabér, a munkaerő ára,
cincog zsebünkben, úgy megyünk haza.”
Az összes levonást azonban hiba lenne egy nevezőre hozni és egyöntetűen „munkabér-fosztogatás”-nak minősíteni. A társládák járulékai (a munkabér 4–6%-a), az állami és községi adók, az iskolapénzek és egyházi illetékek jogossága aligha vitatható. Valójában a lakással, fűtéssel, élelem- és ruhabeszerzéssel kapcsolatos gyári levonások is csak akkor vitathatók, ha a vállalat a saját üzletei és monopolhelyzete révén tisztességtelenül magas árakat számított fel.
A gyári munkabérek országos alakulását az 1920 és 1945 közötti években a természetbeni juttatások csökkenése jellemzi. Eltérések főként iparágak között figyelhetők meg. Újpesten 1929-ben a textilmunkások heti és évi bére csupán a felét érte el a villamos erőműben dolgozók átlagbérének. Akkoriban a heti átlagos gyáripari kereset 24–34 pengő között volt (Földes Gy. 1980: 311).
Bérviszonyait és fogyasztási szokásait tekintve a gyári munkásság zöme az 1860 és 1940 közötti évtizedekben élesen elkülönült a társadalom más osztályaitól: a parasztságtól 265és az önálló kisiparos rétegektől élesebben, az átmeneti és alkalmazotti rétegektől kevésbé kontúrosan. Társadalmi helyzetét, tudatállapotát a munkaadóhoz fűződő kiszolgáltatott helyzete, napi függősége határozta meg. Ez a bérrabszolgaság olykor elviselhetetlenebbnek bizonyult, mint a parasztok jobbágyi helyzete a feudális korban.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me