A NEMESI KÖZSÉG HATÓSÁGA ÉS SZERVEZETE

Full text search

A NEMESI KÖZSÉG HATÓSÁGA ÉS SZERVEZETE
A nemesi község (communitás) alapja a közbirtokosság (compossessoratus), típusos formája pedig a kuriális faluközösség volt. Magyarországon a 18. század elején majdnem minden 8. község ebbe a kategóriába tartozott, sőt akadtak kuriális jogállású mezővárosok is (Tárkány Szücs E. 1980: 80). A „nemesi község” nem volt alávetve a földesúri joghatóságnak, az úgynevezett úriszéknek. Közvetlenül kapcsolódott a vármegye bírói hatóságához (Alsó L. 1928: 1, 7, 23; Degré A. 1977). A fölöttes táblai és kúriai bíráskodás hatáskörébe kizárólag a nemesek ügyei tartoztak. A jobbágyok 146ügyeit az úriszék ítélte meg, annak voltak alárendelve községi vezetői, a parasztok bírái is.
A „curialista nemesek” önkormányzata – 16. és 17. századi előzmények után – országszerte a 18. század közepére szilárdult meg. A nemesi község elkülönült elöljárósága, mint a közösség jogi képviselője a 18. század derekán kimutatható Baranya, Somogy, Zala, Vas, Veszprém, Fejér, Sopron, Győr, Pozsony, Bars, Nógrád, Heves, Gömör, Borsod, Bihar, Szabolcs és Szatmár megye életében. A nemesi község szervezetét bizonyító községi rendtartások (statútumok), falutörvények, évszámos pecsétek (pl. Szentgál, 1662) korábbról is fennmaradtak (Hudi J. 1995: 8–9).
A nemesi község, a komposszesszorátus földesúri joghatóságot gyakorolt. Amennyiben jobbágyok, jobbágyfalvak tartoztak hozzá, ellátta azok felügyeletét is mint kollektív földesúr. Bíráskodó közgyűlésein az alispán vagy egy megyei táblabíró elnökölt. Ott volt a gyűlésen a járási szolgabíró és 7–8 közbirtokos a helyi közösség képviseletében (Kállay I. 1983: 123, 130). Közreműködött a nemesi község az állami adók kivetésében és beszedésében. El kellett járnia az ország törvényeit, a király és a megye rendeleteit megszegőkkel szemben. A büntető ügyek mellett kisebb számban voltak a birtoklási, hagyatéki, osztozkodási ügyek, amelyekben szintén igazságot kellett tennie. Hatósági feladataihoz járult a kegyúri jog gyakorlása, ami anyagi terhet rótt rá (lelkész, kántor, harangozó fizetése). A közbirtokosságra hárult a templom építése és fenntartása, iskola létesítése, tanító alkalmazása is.
Kuriális falvak élén a közgyűlés által közvetlenül választott hadnagy állt, akit a kamarás (pénztáros) és az esküdtek támogattak a kommunitás ügyeinek intézésében. Népesebb községek elöljárósága több személyből állt, s az évente választott hadnagy (bíró), perceptor (pénztáros), nótárius (jegyző) és esküdtek mellett 6–12 tagú tanács intézte a közösség ügyeit. Kis településeken a bíró mellett csupán két elöljáró esküdt állt (Hudi J. 1995: 11). A „nemesi község” hatóságának megszüntetését végül 1871-ben rendelte el az országgyűlés, amikor megszületett az egységes polgári helyhatóság. A magyar szabadságharc leverését követő királyi abszolutizmus évtizedekig gátolta ezen a téren a polgári fejlődést, a rendi korlátok lebontását.
Azokban a városokban és falvakban, ahol a nemesek vegyesen éltek jobbágyokkal és „félnemesnek” tekintett agilisekkel, külön-külön helyi igazgatás működött. Mindhárom csoport önállóan szervezte a maga gazdálkodását, föld-, erdő- és réthasználatát, közösségi nyájait stb. A nemesek és az agilisek ügyeiben a nemesek hadnagya, a jobbágyokéban pedig saját falusbírájuk intézkedett. Ott, ahol az agilisnek nevezett szabadosok különösen nagy számban éltek, számításba vették őket a kisebb községi tisztségek betöltésénél. Szentkirályszabadján (Veszprém m.) a 19. század derekán a borbíró tisztségre egy-egy nemest és agilist választottak, akik felváltva látták el a szőlőhegyek, a szüretek felügyeletét (Tárkány Szücs E. 1980: 74).
Elkülönült a nemesek csoportja azokban a városokban is, ahol erősen felszaporodott a számuk. Az alföldi városok zömében már a 17–18. században megteremtették a „nemesi hadnagyságokat”, a „nemesi kommunitás” érdekeit képviselő „nemes tanácsokat”, az ügyintéző „hadnagyszékeket”. Nemesi önkormányzatuk elérte, hogy az adózók többségétől elkülönülő, a város népe fölé helyezkedő, privilegizált réteget alkossanak. A nemesi kommunitás helyenként (pl. Nyíregyházán) csak a 19. század elején erősödött meg annyira, hogy megteremtse önkormányzatát. 1817-ben folyamodtak 147a vármegyéhez, hogy erősítse meg jogaiban a „nemesi tanácsot”, ami fő- és vicehadnagyból, három esküdtből és egy nótáriusból állt. Akkor ez a törekvésük már súlyos konfliktushoz vezetett az adózó parasztpolgár lakossággal (Hársfalvi P. 1963: 138, 145, 148; Rácz 1. 1988: 177–181).
Nemesek és jobbágyok által vegyesen lakott településeken 1848 után is fennmaradtak a különálló kommunitások. Változást az 1871: XVIII. törvénycikk, majd az 1886: XXII. törvénycikk hozott, mindkettő az ausztriai „községi törvény” átvétele. Az egységes helyi igazgatásban ezt követően mindenütt a nemesek utódai szállták meg a vezető tisztségeket. Rétén (Pozsony m.) 1918-ig a korábban nemesi hadnagyokat adó nemzetség, a Réthei Prikkel családok tagjai foglalták el a községi bíró pozícióját. Naprágyon (Gömör m.) csak 1936-ban választottak először bírónak nem nemes ivadékot a falu élére. Ő azonban 1938-ban lemondott, ismét „nemes ember” lett a falu vezetője (Kósa L. 1984b: 332; 1996a: 130). Kisnemesi és jobbágyi ivadékok által vegyesen lakott falvakban az 1940–1950-es évekig nemeseknek volt fenntartva a mező- és erdőbíró, a kondásbíró, a borbíró stb. tisztsége. Paraszt csak községi alkalmazott lehetett, azaz kisbíró, bakter, csősz, erdőkerülő stb. (Lajos Á. 1979: 38–39; Csizmadia A. 1979b: 57).
Protestáns egyházközségek vezető tisztségeit a kisnemesek és utódaik a parasztokkal, bányászokkal, kereskedőkkel vegyesen lakott településeken is maguknak tartották fenn. A kurátorok, presbiterek a polgári korszakban ugyanúgy a „nemes” családokból kerültek ki, mint az 1848 előtti rendi társadalomban (Kósa L. 1972: 332; Szabó László 1989a: 273–274).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me