A KÖZNEMESI RÉTEG FÖLDRAJZI ELHELYEZKEDÉSE

Full text search

A KÖZNEMESI RÉTEG FÖLDRAJZI ELHELYEZKEDÉSE
Csupán a fent említett történeti folyamatból érthető meg a magyar köznemesi réteg földrajzi elhelyezkedése, sűrűsödése a királyi Magyarország és az ottomán birodalom 16–17. századi ütközőzónájában. Tanulságos, hogy az 1780-as években igen kevés nemes élt a török hódoltság alól felszabadított területeken, különösen a magyar Alföld déli részein. Alacsony a részaránya a nem magyar többségű északi és erdélyi megyékben is, ahol csupán a középkori eredetű köznemes és főnemes birtokos osztály vallotta magát magyarnak. Szlovák, német, ruszin és román többségű körzetekben léteztek szlovák vagy román ajkú nemesek, de a nemesi társadalom zöme ott is a magyar etnikumhoz tartozott. Bármely nyelven beszélt, a nemes ember és családja a magyar nemesi osztály, akkori nyelven szólva a „magyar nemzet” tagjának számított. Magyar nemzeten pedig a feudális korban kizárólag a nemességet értették. Ez a kifejezés egyben fiktív leszármazási egységet is jelentett.
Az ország újkori történelme okozta, hogy a magyar nemesség tömegei a 16–17. századi végvári vonal, a török birodalom és a Habsburg-háztól kormányzott magyar királyság határvidékén éltek. 1784-ben a nemes férfiak aránya Borsod megyében 15%, Szatmár megyében 14%, Pozsony megyében 11% körül volt (Danyi D.–Dávid Z. 1960: 50–51; Kávássy S. 1985a: 619). Észak-Magyarországon különösen Borsod, Heves, Gömör, Abaúj, Szabolcs, keletebbre Máramaros és Bihar, a Dunántúlon pedig Győr, Zala és Veszprém megye tűnt ki a nemesi személyek magas részarányával. A magyar nemesség fele mindössze 14 vármegyében, a megyék egynegyedében zsúfolódott össze. Erdélyben a Székelyföldön és egy-két központi vármegyében tömörült a nemesi osztály (Vörös K. 1980. I: 486).
A 18. században az északi és a nyugati megyékből nemcsak a jobbágyok, hanem a nemesek is nagy számban vándoroltak a török alól felszabadított alföldi és keletdunántúli megyékbe. Ott a népsűrűség akkoriban igen alacsony volt, s vonzotta az új telepeseket. A kibontakozó migrációban a magyar birtokos nemesség, a bene possessionatus réteg nem vett aktívan részt. Sokkal inkább a vagyontalan kisnemesek, a kurialisták és armalisták ifjai. Iskolázott tagjaik hivatalt kerestek, szolgálatot vállaltak (Szabó F. 1990: 93; Glósz J. 1991: 8). Mások mesterséget tanultak és az alföldi városokba, népes falvakba költöztek. Számos városban gyorsan emelkedtek a vezető 140rétegbe, s igyekeztek a városi közösségnek is privilégiumokat szerezni. Egyes városokban a nemesség feltűnően elszaporodott, s létszámánál fogva is fontos tényezővé vált. Például Miskolcon az 1780-as években már mintegy 3900 nemes személy élt, akik az összlakosság 30%-át tették ki. A nemesek megélhetését ott a város szőlőhegyén birtokolt ültetvény, a bortermelés biztosította. Már az 1720-as években számos miskolci nemes kézműves valamilyen ipart űzött. Volt közöttük több szűcs és varga, takács, kovács, kerékgyártó (Rácz I. 1988: 213; Veres L. 1991: 132, 134). A nemesi lakosság koncentrálódása bizonyos falvakban is megfigyelhető, különösen a kuriális jogállású településeken. Túlnépesedésük vezetett oda, hogy maguk kérvényezték, lehessenek kolónusok. Például Áporka (Pest megye) szűk határú falu nemesi közössége 1843-ban a királynál kérvényezte, hogy fölös népe kamarai pusztára települhessen ki (Regélő Pesti Divatlap 1843. 1. félév 1524; Fényes E. 1851: I. 36). Akkor még bőven voltak lakatlan kincstári puszták az Alföld déli megyéiben, s új telepítések, falualapítások ott még a 19. század második felében is történtek

1. térkép. A Kecskemétre beköltözött nemesek származási helye megyénként
1 = 10 főnél több, 2 = 5–10 fő, 3 = 5 fő alatt

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me