PROTESTÁNS EGYHÁZIAS SZOKÁSOK ÉS MAGATARTÁSFORMÁK

Full text search

443PROTESTÁNS EGYHÁZIAS SZOKÁSOK ÉS MAGATARTÁSFORMÁK
Tanulmányunk az evangélikusok, a reformátusok és az unitáriusok egyházias néphagyományaival és a hozzájuk kapcsolódó vallásos magatartásformákkal foglalkozik. Valahányszor a magyarországi viszonyokra vonatkoztatva protestánsokról beszélünk, erre a három vallásra gondolunk. Hangsúlyoznunk kell ezt, mert a protestantizmus tágabb fogalom, másrészt magát a szót a hazai tudományos és köznyelv – nemritkán a néprajzi szakirodalom is – hajlamos pontatlanul, gyakran a reformátusok szinonimájaként használni, holott épp a hagyomány tekintetében lényeges különbségek adódhatnak az egyes felekezetek között. Szembetűnően eltér sok ponton az evangélikusok és a reformátusok egyházias szokásvilága, pedig a reformáció utáni időkhöz képest a 20. századra hittanilag nagymértékben közeledtek. Ugyanakkor a reformátusok és az unitáriusok szokásai, továbbá istentiszteleti rendtartása, mentalitása a nagyon mély dogmatikai különbségek ellenére közel állnak egymáshoz.
Ha a változatos és gazdag római katolikus ünnepek és szokások megfelelőit keressük, nehéz feladat a protestáns hagyományok körülhatárolása. A reformáció fő törekvései között található a liturgia egyszerűsítése, a szentek kultuszának eltörlése, a mágikus-szakrális elem kiiktatása és általában a paraliturgikus cselekményektől, képzetektől való idegenkedés. Mindezek nagymértékben szegényítették a középkori vallásos életet, de nem vezettek a protestáns vallásosság elszíntelenedéséhez. A maguk sajátos eszközeivel a protestáns egyházak is hosszú időn át befolyásolták az emberek magán- és közösségi életét, az egyháztagok viszont a maguk igényei és körülményei szerint formálták ezeket a hatásokat.
A téma kijelölése több szükségszerű elhatárolást kíván, melyek további nehézségekkel járnak. Le kell mondani az egynyelvű társadalom egyházias hagyományainak számos tanulságot ígérő együttes, szintetikus vizsgálatáról, a hiányt az összehasonlító megjegyzések csak részben csökkenthetik. Míg azonban az egyházszervezet és a kultuszok igen nagy összetartó ereje határozottan elválasztja a protestánsokat és a nem protestánsokat, ugyanez a koherencia a protestáns egyházakon belül szinte meghiúsítja az egyes társadalmi osztályok és rétegek közti különbségtevést. Látni fogjuk, hogy az egyháztagoknak jellegzetes volt a társadalmi kötődésük, ami általában éles kulturális tagolódást jelentett, viszont az egyházi hagyományok terén ez a megoszlás nem tapasztalható. A feudalizmusban a nemes és a nem nemes egyházias szokásai és magatartása nagymértékben azonosak, később a különbségek elsősorban falusi és városi közösségek között rajzolódnak ki, egyszersmind konzervatívabb, illetőleg újításra hajlamos beállítottságról tanúskodnak, 444s nem társadalmi csoportok szembenállásáról. Végül függetlenül a hívek társadalmi hovatartozásától, minden korban jellemzőek maradtak a nagytáji és lokális eltérések.
Utalnunk kell arra az ismert tényre is, hogy a magyar protestantizmus népességi arányát meghaladó mértékben járult hozzá a nemzeti kultúra megteremtéséhez. Ennek számbavétele azonban kívül esik témakörünkön. Ugyancsak ténykérdés, hogy az a protestáns hagyomány, amivel a 20. században a népi kultúra kutatója találkozik, azok a magatartásformák, amik a szépirodalmi és a szociográfiai megörökítés jóvoltából a szélesebb közvélemény előtt is ismertek, sokfajta szellemi hatás, hosszabb történeti fejlődés következményei.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me