FATALP, FAPAPUCS, GÓLYALÁB

Full text search

FATALP, FAPAPUCS, GÓLYALÁB
A középkori puha talpú lábbeli nyirkos, sáros időben önmaga is védelemre szorult, és az erre a célra alkalmas fa-, parafatalpak szerepét a kora középkortól századunkig nyomon követhetjük az európai cipőtörténelemben. Ahol valamikor rendkívül fontosnak bizonyultak, egy tőlünk idegen utat is nyitottak a lábbeliviseletben: pl. az 1500-as évek végétől vastag fatalpú, faszeggel talpalt, erős bőrbakancs vált az angol parasztok „nem-zeti” lábbelijévé. Az ilyen fatalpú lábbeli, bár Európa-szerte megjelent, nálunk mint Wellington-csizma csak a halászok, csatornázók lábán a századfordulón ismerős.
Fontosabbak szempontunkból a bőrpánttal lábra fogható fatalpú papucsok, amilyeneket a szerzetesek csupasz lábukon viseltek, és amilyenekbe egykor talpalt harisnyás, kapcás, cipős lábbal mint külső cipőbe beleléphettek. Hazai használatára Kántor Benedek 1509-es címeres levelének ábrája utal (Nemes M.–Nagy G. 1900: 131, 44. kép).
E fatalpak 17. században divatos, szertelenül magas, piedesztálszerű spanyol, itáliai variációja hazánkban nem terjedt el. Lábbelikímélő, sár elleni alkalmatosságként viszont nálunk is országszerte használták a gólyalábakat. A főleg erdélyi és felföldi (cséklye) adatok szerint ezekre még századunk fordulóján is szükség volt, előfordult, hogy pl. a Sárréten csak gólyalábon jutottak el a gyerekek az iskolába.
A fatalpaknál is gyakrabban bőrrel fejelt, kéreg nélküli papucsokkal védték kényes lábbelijüket a 17. századi férfiak és nők. Hasonló feladatot tölthettek be az 1700-as években Somogyban használatos hárs- vagy szilháncsból font papucsok és a múlt század eleji göcseji cserfakéreg bocskorok.
A nálunk klumpának ismert fapapucs már egy, az utrechti múzeumban őrzött, 15. század végi kis pásztorfigurán látható (Oakes, A.–Hill, M. H. 1970: 154), de csak a 18. században 690vált a francia, majd holland parasztok közkedvelt „nemzeti” facipőjévé, hogy a 19. században Sziléziáig, Korzikáig meghódítsa a kontinens parasztságát. Talpába szöget vertek, belül szalmával bélelték, így olykor a jégpatkót is pótolta, és szárazon, melegen tartotta a cipős, kapcás lábat. Hazai elterjedése kapcsolatba hozható a Dunántúlra és Bácskába a 18. században betelepült németekkel, de nemcsak a velük területileg érintkező tájakon használták. A Szabolcs megyei Nagyhalászon, pl. – ahol egyébként jégen, ólmosesőben háromsarkos jégpatkót kötöttek a csizmára – a nádvágók fabocskort húztak, a Zobor vidéki magyarok sár ellen fatopányba léptek. A Kemenesalján (Vas vm.) eredeti nevéhez hasonlóan kulumpának is emlegették ezt a fapapucsot.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me