HALFOGYASZTÁS, HALÉTELEK

Full text search

HALFOGYASZTÁS, HALÉTELEK
Magyarország egykorú forrásokban sokszor megénekelt kivételes halbősége és a halászó vizek gondozása a középkor végén állt a tetőpontján, és a 19. század második felében folyt folyószabályozásokkal, lecsapolásokkal jutott el a mélypontjára. Az 1880-as évek elején a hazai halfogyasztás átlaga évi 1,5 kg körül, 1934–38-ban 0,7 kg, 1960-ban ismét 1,5 kg és 1985-ben 2,2 kg volt.
A hal a középkorban, kora újkorban elsősorban az úri konyha böjti és absztinens napi étele. Elkészítésének számtalan receptje volt forgalomban. 1525-ben városi polgárháztartásban Budán akkor is halat, olykor rákot vásároltak péntekre és szombatra, amikor csak 488a személyzet tartózkodott otthon (Kubinyi A. 1964: 389). A Nádasdy család középrétegbeli tisztviselőinek étrendje azt mutatja, hogy a 16. század derekán az új főtt tészták a társadalmi középrétegeknél helyenként már elkezdték a halat az absztinens napokról kiszorítani. Magyarországon az absztinens napok másutt gyakori „halevőnap” elnevezése nem ismeretes, e napokat az újkori népnyelv „tésztaevőnap” névvel jelöli. A 17–18. században uradalmi vizek halászai e napokon, pénteken, szombaton és a nagyböjt minden napján szolgáltattak friss halat az uradalmi központ konyhájára. A sárospataki halászok 1632. évi rendtartása a gyalmos halászokról (nagyméretű kerítőhálóval dolgozókról) úgy rendelkezik, hogy az egyébként tilalmas vizeken heti négy napon, hétfőn, szerdán, pénteken és szombaton halászhatnak. A heti munkarend egyúttal a heti étrend átalakulóban lévő ritmusát is jelzi, a nem húsevőnapok közé az előírt és nem előírt absztinens napokat, s egyensúlyként a hétfőt is besorolva (Makkai L. 1954: 191–192, 264–265).
A halászóvizek már a középkorban földesúri tulajdonba kerültek, az értékesebbeken a jobbágy szolgáltatás ellenében halászhatott. A kevésbé értékes vizeken azonban a jobbágyok számára szabad volt a halászat. A halászati főidény késő tavasztól kora őszig tartott. A nyáron mással elfoglalt paraszthalász fő évadja azonban a tél és tavasz volt. Főként télen, jégbe vágott léknél fogták a mocsaras területek angolnaszerűen megnyúlt testű, 30 cm hosszú halát, a réti csíkot is. A csíkféléket a 16–17. században az úri és parasztkonyha egyaránt savanyú káposztában főzte absztinens napokon. Ez időben bizonyára a jobbágyparasztság egésze – nemcsak a halászok – a legújabb korinál jóval több halat evett. Azonban nem a legértékesebb nemes halat, vizát, tokfélét, kecsegét, amit a halászóvizek tulajdonosai exportáltak. A paraszti élelmiszerek közt friss hal mellett sózott hal, szárított és füstölt hal is fontos szerepet játszott. A tartósított hal a 16–17. században a katonákat, cselédeket ellátó nagy éléstárak gyakori tétele volt. Nemcsak specialista halászok, de parasztjobbágyok szolgáltatásai közt is előfordult (Szilágyi M. 1976). Elsősorban népélelmezési cikk volt. A szárítóállvány oszlopai nyomán Nyugat-Európában stockfish/ Stockfisch-nek nevezett szárított halat, amely ott hasított, napon szárított, tengeri tőkehal és fontos népélelem volt, a közép-európai szakácsművészet lenézte. Vele együtt a vele egy kalap alá vett hazai szárított halat is. Reprezentatív szakácskönyvében Marx Rumpolt ugyan közölt tizenkét Stockfisch-receptet, de a sort megvető megjegyzésekkel zárta. A „született magyar” öntudatával hozzáfűzte, hogy mégis minden ország rászorul a szárított halra, csak Magyarország nem, mert ott bőven van friss hal, s a magyarok csak „büdös bestiának” tartják a szárazat, mondja magyarul is a német szövegben (1581: CXXXIII verzó). A Bornemissza Anna megbízta fordító e mondatokat nem fordította le.
A 19–20. században a halfogyasztás a paraszti rétegek körében már erőteljesen a halászokhoz kötődött. A mocsaras vidékeken a csíkos káposzta továbbra is szélesebb körben kedvelt. A további halételek specialistái férfiak, maguk a halászok voltak. A halat többféleképp sütötték, továbbá levesként, rövidebb lével pedig halpaprikásként készítették. A halászlé többféle halból, vöröshagymával, sóval, paprikával készül. A déli Duna-szakaszon metélt tésztát is főznek bele. A halászlé és halpaprikás a halászoktól került a polgári konyhára. 1810-ben Farkas András hódmezővásárhelyi születésű vándor népköltő egy kötetén a címlapot hal és egy „Kotsmárosné, van é jó paprikás halunk?” kezdetű vers díszítette. A korszak legkeresettebb szakácskönyvében 1840-ben még egyik étel sem szerepelt. Apró sült halat a víz menti városok piacain halsütő asszonyok, többnyire halászfeleségek 489árultak. Az 1880-as évekig iparszerűen folyt Alsó-Tisza és Körös vidéki halszárítás termékeit a 19. században már kizárólag ortodox keresztény vidékekre szállították.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me