Hipotézis

Full text search

Hipotézis Tudományos munkamódszer. Feltételezés, vagy feltételezések rendszere ott, ahol a tények megállapítására nem áll rendelkezésre elég adat, vagy valamilyen oknál fogva a kutató nem tartja megbízhatónak a rendelkezésre álló adatokat, pl. elfogultnak vagy szűklátókörűnek tartja történeti forrásait. Ilyenkor a rendelkezésre álló adatokból kiindulva, a nem megbízható adatokat értelmezve következtet a valóságos tényekre. Mivel azonos adatok többféleképpen értelmezhetők, ezért azonos adatokra többféle hipotézis épülhet; egy új adat felbukkanása megdöntheti vagy jelentősen módosíthatja a feltevéseket. A hipotézis soha nem lehet végső tudományos igazság. Két alapvető hiba fenyegeti a kutatót: a kutatás pillanatnyi állapotában megszületett feltevést tudományos tényként kezeli és így hivatkozik rá, valamint ha elhamarkodottan nyilvánítja adatait megbízhatatlanoknak és a divatnak hódolva tetszetős elméleteket igyekszik kidolgozni.
A B-i történetírás nem száraz tényrögzítés, hanem az események prófétai értelmezése, gyakori hivatkozással a sajnos elveszett forrásokra. A B-i irodalom keveset árul el saját történetéről. Pl. az egyes szerzők megnevezése (Mózes, Sámuel, Máté, Márk) nincs a B szövegében, hanem csak a fordítások hagyományozták ránk, más könyvek teljességgel névtelenek (Kir, Krón, Zsid, ApCsel). E két okból a B-i tudományok hemzsegnek az elméletektől. Ezek a maguk módján előrevitték a B kutatását, de a B értelmezésében szinte használhatatlanok. Hogyan lehetnek a hitünket meghatározó B-magyarázat alapjai változásnak kitett föltevések? E föltevések változandósága nemcsak elvi igazság, hanem a gyakorlat is bebizonyította kétszáz év alatt, amióta a felvilágosodás idején az első hipotézisek megszülettek.
1. Ha az ÓSZ szövegére vonatkozó valamennyi feltevést elfogadnánk (ld. SZÖVEGKRITIKA), teljesen új, sőt több teljesen új B-ánk lenne.
2. A BEVEZETÉSTAN jóformán csak elméletekkel dolgozik. A FORRÁSELMÉLET azokat az alapiratokat, sőt szóbeli hagyománycsoportokat keresi, melyekből összeállt a Mózes öt könyve, próbálja kikövetkeztetni azokat a redaktorokat, akik ezeket összedolgozták. Ezzel kezdődtek a hipotézisek a felvilágosodás korában. Később kiterjesztették a kutatást az összes történeti könyvre. Mennyit írt egy próféta saját maga, vagy alig van olyan prófétai szöveg, amit valamelyik kutató el ne vitatott volna attól a prófétától, akinek a neve alatt ismerjük a könyvet. Kik, milyen forrásokból írták az ev-okat, melyik levelét írta valóban Pál, kik írták a különböző szerzők neve alatt fennmaradt leveleket? Honnan vette anyagát a Jel, mit kell értenünk utalásain?
A szakirodalomban számtalan elmélettel, feltételezéssel és ezek cáfolatával találkozunk. Fontos azonban tudnunk, hogy a hipotézisek csupán tudományos feltételezések, amelyek a tudományos kutatást jó esetben továbbsegítik. A hipotéziseket azonban sohasem szabad tényként kezelnünk.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me