Lövőfegyver

Full text search

Lövőfegyver (franc. armes á feu, ném. Schiesswaffen, l. a mellékelt 2. képet), tágabb értelemben minden készülék, melylyel egy testet, a lövedéket oly nagy indulási sebességgel hajíthatunk valamely élő lényre vagy tárgyra, a minő szükséges arra, hogy a lövedék az élőlény - ember vagy állat - ellenálló képességét megtörje (megsebesítse vagy megölje), vagy, ha tárgy vétetett célba, azt átlyukaszsza vagy szétrombolhassa. Szűkebb értelemben azonban csakis azokat a távolra ható fegyvereket nevezik L.-eknek, melyeknek csöveiből gázok feszítő ereje löki ki a fémekből (ólomból, vasból stb.) készített lövedékeket (l. o.). Az ember által magával hordható s pusztán kezei segítségével alkalmazható L.-eket: kézi L.-eknek az állványokra fektetve alkalmazottakat pedig lövegeknek (l. o.) nevezik.
LÖVŐFEGYVEREK II.
 





 
A kézi L.-ek v. két kézzel kezelendő hosszu csövüek, vagy pedig egy kézzel is kezelhető rövid csövüek, az előbbieket a szerint, amint hosszabbak, vagy rövidebbek voltuk: puskáknak, karabélyoknak, az utóbbiakat pedig pisztolyoknak v. revolvereknek nevezik. A jelenkor kézi L. főalkatrészei: a cső, melyben a lövőszer gázai fejlesztetnek s a szintén a csőbe fektetett lövedéket a célba vett élő lény vagy tárgy irányában mozgásba hozzák; a lobbantyu (ném. Schloss), melylyel a lövőszer meggyujtását eszközöljük; a závárzat (ném. Verschluss), mely a cső hátulsó részét elzárja; ha egyszerre több lövésre szükséges lövőszer és lövedék tehető a L.-be, mely esetben ez utóbbit ismétlő L.-nek nevezik, akkor a závárzat tolja egymás után az egy lövésre szükséges lövőszert és lövedéket magában foglaló töltényeket a csőbe; az ágy, mely a L. eddig említett alkatrészeket egybefoglalja s a rendeltetésöknek megfelelő helzetben tartja; az irányzó készülék, mely a célba vevést teszi lehetővé s végre a L. alkatrészei összefoglalására, kezelésére, szétszedésére stb. szükséges foglalványok és szerelékek. E főalkatrészeken kivül a katonai puskákhoz még a cső elől levő végéhez erősíthető szurony is jár. Azokat a kézi L.-et, melyekbe a töltényt a cső elől levő végén (torkolatán) át tolják le a csőbe: elültöltőknek, azokat pedig, amelyekbe a töltényt közvetlenül a cső hátulsó végébe teszik: hátultöltőknek nevezik.
Ha a cső belső felülete (furata) sima, akkor a L.-t simacsövünek, ha pedig az említett fölületbe igen nyujtott csavarvonalakat követő barázdák (huzagok) vannak bevésve, akkor huzagoltaknak (gezogene) neveztetnek. A cső belső átmérőjét ürméretnek (Kaliber) nevezik. A vasból v. acélból készített csőnek falai hátul vastagabbak mint elől, mert ott a lövőszer gázai a lövedék megindításáig kisebb térfogatra lévén összeszorítva, nagyobb feszítő erővel támadják meg a cső falait, mint akkor, amikor a lövedéket már előre tolták s következőleg már sokszorta nagyobb térfogatot töltenek be. Az ágyakat többnyire diófából készítik.
Az ókorban és a középkorban oly L.-t nem ismertek, melyből gáz hajtotta volna ki a lövedéket; húrokat (hajból font zsinegeket stb.) feszítettek egy íjre s e két főalkatrész rugalmassága segítségével éles hegygyel ellátott vesszőt (nyilat) röpítettek az ellenfélre vagy a vadra. Kétféle íjat használtak: a görög és a szittya íjat; ez utóbbit ruganyos, meghajlított fából készítették és ennek két végét húrral kötötték össze; a görög íjat a vadkecske két szarvából, vagy legalább ezek alakját utánzó fákból állították össze; közepe tehát be volt hajlítva, amiért is néha kettősíjnak nevezték. Ezek az íjak néha majdnem oly hoszszuk voltak, mint amilyen magas volt az íjat használó ember (az íjász). A nyílvesszőt köris v. gyertyánfából faragták és pedig ugy, hogy azok, amelyekkel vizszintes v. emelkedő irányban akartak lőni, a nyílhegy felé vékonyodtak, azok pedig, amelyekkel lefelé kellett lőniök, elől vastagabbak voltak. A nyílvessző végére erősített nyílhegyet az őskorban kőből, azután broncból és végre vasból készítették; a nyílhegyek vagy egyenes ár-, vagy fűzfalevél- vagy végre szigonyalakuak voltak. Az íjászok a nyilakat rendesen bőrtáskában (tegez) hordták magukkal. A görögök és rómaiak a kézi L.-eket háboruban nem becsülték nagyra; ezek használatát a szegénysorsu polgárokra, felfegyverzett rabszolgákra és a velök szövetséges barbárokra bizták, bár az őskorban még a görög fejedelmek is néha nyilazással kezdték meg a harcot, amint azt Homeros Iliászából tudjuk. A keleti népek s a középkorban, főleg a germán népek észak felől jött törzsei, angolszászok s normannok ellenben a nyilazásra nagy súlyt fektettek s abban gyermekkoruktól fogva gyakorolták magukat. Az ural-altaji emberfajhoz tartozó népek (hunnok, avarok, magyarok, tatárok, törökök stb.) még lóháton hadakozva is nyilazással indították meg a harcot. A középkorban az íjat ágyra fektették, mely utóbbinak felső harmadában vályu volt; a húrt a vályuban levő dió mögé húzták és ehhez akasztották; a dió aljához volt erősítve a ravasz, melyet ha meghúztak, a húr megszabadult a diótól s előre pattanva, gyors mozgásba hozta a nyilat. Ezt a L.-t szerszámíjnak (arbalét) nevezték.
Puskaporral töltött L.-eket csakis a XIII. sz.-ban kezdtek használni. Legrégibb nyomát egy a szt.-pétervári Ázsia-muzeumban levő, a XIII. sz. első feléből való arab kéziratban találták, melyben egy tudós arab a puskaporral töltendő L.-eket irja le. A történelem szerint is arabok használták fel először (1273) a puskapor gázait kőből készített lövedékek hajítására. A XIV. sz. második felében már nemcsak ágyukat, hanem puskákat is használtak; ezek csöveit kovácsolt vasból készítették s egyenes fa-ágyra erősítették; a cső hátulsó elzárt végén gyujtólyuk volt, melyen át kanóccal gyujtották meg az ólomgolyó mögött levő puskaport. A gyujtólyukon gyakran csappal ellátott kis fedő volt, hogy nedvesség ne érje a port; a gyalog lövészek többnyire a földbe szúrt villa-állványra támasztva lőttek e puskákkal. 1424 körül már kigyós kanóctartóval és rövid idővel ezután sárkány- vagy kakasfej-idomu kalapácscsal - a sárkánynyal vagyis kakassal - látták el a puskákat; egy billentyü (ravasz) megnyomására az égő kanócot tartó sárkány (kakas) ugy csapódott le, hogy az égő kanóc a gyujtólyukba ért. Ugyanekkor alkalmaztak már célzókészülékeket s a puskapornak, meg az ólomgolyónak a csőbe való belökésére szükséges töltővesszőt is már az ágyba vájt vájuba dugták. Főleg kétféle nagyságu puskát használtak a XV. sz.-ban: az egyszerü haquebuse-t és a főleg várharcokban használt kettőst; az előbbinek csöve rövidebb (1 méter) volt mint az utóbbié, melyet gyakran kerekes talpra is fektettek; 11/2-2 m. hosszu csövéből 400-500 g.-ot nyomó ólomgolyót lőttek. A XVI. sz. elején találták fel a kerekes závárzatot (franc. arquebuse á rouet, ném. Radschloss), melylyel nem folytonosan égő kanóccal, hanem lovának acéllaphoz való ütődésével előidézett szikrákkal gyujtották meg a puskaport. A XVII. sz.-ban a gyujtólyuk fölé alkalmazott serpenyőnek tengely körül forgatható fedelére erősítették azt az acéllapot, mely a rugóval lecsapásra indított kakasnak kovájával a serpenyőben levő puskaport meggyujtotta; a lecsapó kova ugyanis annyira felemelte a serpenyő fedelét, hogy a szikrák a serpenyőbe juthattak; a kakasnak visszahuzása után pedig egy gyenge rugó a fedelet ismét a serpenyőre szorította. A puskák ürmérete (Kaliber) eleinte igen nagy volt, hogy a golyó a vérteken is áthaladjon; abban a mérvben azonban, amint a harcosok mozgékonyabbá tevése miatt a vérteket mindinkább mellőzték, a puskák ürméreteit is kisebbítették s ezzel az egész puska súlyát is csökkentették.
A XVIII. sz. eleje óta a puska-ágy hátulsó részének - a puskatusnak - már az irányzáshoz megfelelőbb alakot adtak s ugyan e század 30-as évében a csaták alatt nem eléggé tartósnak bizonyult a fatöltővesszők helyett vasból készítetteket adtak a katonáknak. E században a katonai puskákból 10 g. puskaporral 28 g.-os ólomgolyókat lőttek ki. Hogy gyorsan tölthessenek, a cső ürmérete nagyobb volt a golyó átmérőjénél, ami a találás valószinüségét igen csökkentette; ha ráértek, akkor a golyót szöszszel vagy rongyokkal burkolták be, hogy a puskapor-gázok egy része a csőfal és a golyó közötti hézagon át el ne illanhasson. Készítettek ugyan akkor is már huzagolt (vontcsövü) fegyvereket, de nem ismertek még módot, melylyel nagy erőmegfeszítés és időveszteség nélkül a golyót a huzagokba szoríthatták volna; a huzagok alkalmazása által pedig két előnyt érünk el: az egyik az, hogy a huzagokba szorított lövedék és a puskacső falai között nem marad hézag s következőleg a puskapor összes gázai a lövedékre gyakorolnak nyomást, a másik pedig az, hogy a csavarvonalat követő huzagok a lövedéket saját tengelye körüli forgásba hozzák, mi által a csövön kivüli pályája nyujtottabb lesz; e két előny összeredménye az, hogy a lövedék nagyobb távolságra repül s a cél eltalálása valószinübb lesz. A lövedéknek a huzagokba való szorítását eleinte azzal akarták elérni, hogy tojásdad alaku lövedékeket használtak (Delvique- és Thouvenin- lövedékei); később (1849) Minié kúpban végződő hengeralaku lövedékeket öntetett; a henger lapos végében szintén kúpidomu kivájásba vasból készített éket tettek, melyet a puskapor gázai mélyebbre szorítottak a lövedékbe, ezzel az utóbbinak kitágulását s következőleg a huzagokba való behatolását idézve elő. Mihamar meggyőződtek azonban, hogy a vasék (culot) fölösleges és hogy elégséges maga a kivájásis, mert az abba toluló puskaporgázok maguk is képesek a lövedéket annyira kitágítani, hogy a huzagok betölthessenek; a kitáguló lövedékek (expansiv) alkalmazása ugyan nagy haladás volt, de mégsem oly fontos, mint annak a kérdésnek célszerü megoldása, hogyan lehessen a lövedéket közvetlenül a cső hátulsó részébe betenni, a nélkül, hogy a betevésre szükséges nyilás s ennek elzárására szolgáló készülék között hézag maradjon, melybe a gázok behatolhatnának s feszítő erejükkel a zárókészüléket elronthatnák. E kérdés megoldása, bár azon már a XV. sz. óta folytonosan fáradoztak, csak e század elején sikerült; 1812. ugyanis l. Napoleon Pauli puskaművesnek szabadalmat adott a hadicéloknak is igen jól megfelelő hátultöltő puskaszerkezetre, melyet későbben még tökéletesbítve a Lefaucheux puskáknál alkalmazták. Pauli gyárában dolgozott Dryse János Miklós, aki 1836. a porosz hadsereg számára készítette az első hátultöltő puskákat, melyeket már nem gyujtólyukon át kellett elsütni, hanem a cső belsejében levő gyujtószernek felrobbantása gyujtotta meg a töltény puskaporát. Már e század eleje óta ugyanis a kovás puskák lassanként gyutacsos (kapszlis) puskákkal pótoltattak, melyeknél ütés által felrobbanó szerrel megtöltött kis fémhengerkéket tettek a gyujtólyukhoz vezető vascsatornácska végére; elsütéskor egy erős rugó a kalapácsalakura átidomított kakas a gyutacsra ütött s ezzel a robbanószert felrobbantotta, melynek szikrái a gyujtócsatornán át a puskaporig hatoltak. Dreyse a lövedéket s a puskaport egy kemény papirhüvelybe helyezte, mely utóbbinak fenekére gyutacsot tett, melyet elsütéskor a töltény mögött fekvő spiralis rugó végére alkalmazott acéltű keresztülszúrt s az e közbeni súrlódással a gyutacs robbanószerét meggyujtotta. Ily gyútűs puskákkal vívták a poroszok az 1864-iki és 1866-iki hadjáratokat s ezzel bebizonyították, hogy - amit addig kétségbevontak - a hátultöltő fegyverek hadicélokra is alkalmazhatók. Nevezetes haladást indítottak meg az ötvenes években az amerikaiak azzal, hogy a töltény három főalkatrészét: a lövedéket, a puskaport s a gyutacsot egybefoglaló hüvelyt nem papirból, hanem vékonyra hengerelt fémlemezekből készítették. Az 1866-iki hadjárat után valamennyi európai hadsereg hátulról töltő fegyvereket gyártatott, vagy legalább - egyelőre - a régi előlről töltendőket hátulról töltőkké alakíttatta át. Az egyszerü hátulról töltendő fegyverek azonban mihamar háttérbe szoríttattak s következőleg pótoltattak ismétlő L.-ekkel. A puskaművesek és tüzérek ugyan már a XV. sz. óta folytonosan tettek kisérleteket oly L.-ek szerkesztésére, melyekből félbeszakítás nélkül többször egymásután lehessen lőni; fáradozásuk azonban sikertelen volt addig, amig a töltény fent említett mind a három főalkatrészét egybefoglaló egységes töltényt fel nem találták; amint ez megtörtént, előbb ismétlő pisztolyokat (revolvereket) készítettek, s miután ezek beváltak, eleinte ezek mintájára, később más szerkezetekkel ismétlő puskákat is készítettek, melyeknél az 5-13 töltény befogadására szolgáló alkatrészt tárnak (Magazin) s az ily puskákat tárfegyvereknek is nevezik.
A töltények befogadására való csőüreg elzárására szolgáló készülék - a dugattyu - mozgatása jelenleg kinyitáskor a kilőtt töltény visszamaradt fémhüvelyét löki ki, a bezáráskor pedig a tárból ismét egy töltényt juttat a csőbe. A dugattyut vagy forgatják (az angol, francia, olasz, orosz és német hadseregek puskáinál), vagy egyenesen hátra húzzák (az osztrák-magyar hadsereg puskáinál). A tárt a puska-ágynak vagy elül levő, vagy középső részébe vagy részéhez helyezik. Az egységes tölténynek hátulról tölthető fegyverekből való alkalmazása által a puskapor-gázok feszítő erejének teljesebb felhasználása által a lövedék indulási sebessége nagyobbodván, lehetővé vált a lövedék súlyának csökkentése, s ezzel - még tekintetbe véve azt is, hogy egyenlő súly mellett a hosszas hengeridomu lövedék átmérője kisebb a golyóénál - a puskacső ürméretét is kisebbíteni lehetett s mig e század elején a katonai puskák csövei 15-18 mm. ürméretüek voltak, jelenleg már csak 6,5-8 mm. ürméretü csöveket használnak. Az ismétlő puskákból percenként - célozva - 19-26-szor lehet lőni. A lövedékek esetleg 4000 lépésre is elrepülnek, célozva azonban legfeljebb 2000 méterre (nálunk 2400 lépésre) lőnek. A lövedékek mindenütt henger-tojásdad idomuak, kemény ólomból öntvék és 13,6-15,8 g. súlyuak.
A legújabb időben a régi (fekete), sok füstöt fejlesztő puskapor helyett más, alig észrevehetően füstöt fejlesztő nitro-vegyülékeket használnak katonai célokra s ezeket - bár nem egészen helyesen - füsttelen puskaporoknak nevezik; ilyenek: a cordite-féle (Angliában), a Schwab-féle (nálunk), a nitro-cellulose (Franciaországban), a ballistit (Olaszországban), a pyroxilin (Oroszországban) és a füsttelen lemezkék (Németországban). A katonaságnál eleinte a csapatoknak csak egy csekély részét fegyverezték fel puskákkal; amint a puskások számát szaporították, mindinkább érezhetővé vált az a hátrány, hogy a végső összeütközés alatt, amikor ember ember ellen harcolt, a puskásnak a puskát el kellett dobnia, hogy kardját kiránthassa és használhassa; e bajon ugy segítettek, hogy rohamkor vadászkést vagy erős, hosszu tőrt: szuronyt, hengerded nyelével a cső végébe dugták s az ekként lándsává alakított puskával vívtak meg az ellenséggel; később - a XVII. sz.-ban - a szurony nyelét aként alakították át, hogy az a cső külső oldalához akként volt erősítve, hogy feltűzött szuronynyal is lőni lehessen. Jelenleg igen különböző záró- és a töltényeket a csőbe juttató és elsütő készülékeket (závárzatok, l. o.) használnak az európai hadseregeknél; a legjellemzőbbek az ide mellékelt képen láthatók.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me