Georgia,

Full text search

Georgia, 1. az orosz Transzkaukázia vidéke, amely a Kur felső, a Rion, az Ingur völgyeiet, az Adsara-hegyeket és a Fekete-tenger partvidékét foglalja magában Trebizondig. E vidék nagyrésze az ókorban Iberia nevet viselt; az oroszok Gruziának Kartvelinek hivják. Területe mintegy 60 000 km2. Éghajlata általában szelid és mélyebben fekvő helyeken pamuttermelésre is alkalmas; a magasabb hegyekben azonban zord és a Fekete-tenger partjain egészségtelen. A lakosok, akik közt a legtöbb a G.-i, nem nagy gondot fordítanak a föld megművelésére, buzán kivül termesztenek csekélyebb mennyiségben kukoricát és kölest, továbbá dohányt, szezamot és egyéb olajos növényeket, szőllőt (legjobb a kakethi-i bor) és különböző gyümölcsöket. Az állattenyésztésnek a nagy kiterejedésü legelők kedveznek; a selyemhernyótenyésztés szintén meglehetősen elterjedt. Az ércek közül csak rezet bányásznak. Az ipar még igen primitiv. G. jelenleg (1868 óta) két kormányzóságra oszlik; ezek Tiflisz és Kutaisz. Az előbbi hat járásra oszlik: Szinyak, Telav( a benszülöttek Kakethije), Dusety, Tiflisz, Gori, Tyonety (D-i Karthli). Kutaisz járásai Saropa, Racsa, Kutaisz (a régi Imeretia), Szenak, Zugdid (Mingrelia), Ozugerti (Gurjel) és Lecskum (Szuanetia). G.-hoz tartozott még Batum 3 járása: batum, Artvin és Adsara (a régi Lazisztan). G. történetéből az első némileg megbizható adat N. Sándor korából való, amidőn ott Farnabazusz nevü király uralkodott. A Kr. e. II. és I. sz.-ban Parthia és Pontus királyainak befolyása alatt állott. A Mithirdates elleni háborukban Pompejus mint győző fordult meg G.-ban s ez idő óta az ország a rómaiaktól némi függésben maradt. Az V. sz.-ban Vachtan-Gurgaszlan nevü király meghódítja Mingreliát, Abchaziát és Ossetiát, megalapítja a Mzcheti patriárkatust és Tiflisz városát. A VI. sz.-ban a Guramidák dinasztiája uralkodik G.-ban; az első tagja, Guram király, a bizanci Kuropalatesz rangot is viselte. 788. a bagratuni ág nyeri el az uralmat. 1048. szeldsukok kezdik az országot pusztítani; 1064. Tifliszt is elfoglalják, de 1123. végleg kiüzetnek. 1184-1212. Thamar nevü királyné ült a trónon, aki birodalmának határait tetemesen kiterjesztette és emlékét, amely G. lakói között most is él, számos műemlék fölállításával örökítette meg. halála után birodalma romlásnak indult, amit főképen a mongolok, különösen Timur betörései okoztak. Midőn G. e csapásokat kiheverte s ujabb virágzásnak indult, a XV. sz.-ban I. Sándor király fiai közt 3 részre osztotta, amelyek már a következő sz.-ban az oroszok védelmét keresték, mig végre 1801. I. Sándor cár egész G.-t birodalmába kebelezte be. V. ö. Descr. de la G. par Wakhoucht (trad. p. Brosset, 1841); Villeneuve, G. (1870); Brosset, Hist. de la G. (1850-59).
2. G. (rövidítve: Ga) az É.-amerikai Egyesült Államok egyike, nagyságra nézve a 10-ik, a Blue-Ridge, illetőleg D.- és É.-Karolina, Tennessee, Alabaman, Florida államok és az Atlanti-oceán közt, 154 030 km2, (1890) 1 837 353 lak. (köztük 973 462 fehér és 863 891 szines bőrü), egy km2-re 12 esik. 1880-90. a lakosság 19%-kal szaporodott. Partvidéke olyan mocsáros (swamp) vidék, amely az esős évszakban erdős szigetekkel teleszórt tengerré alakul. A legnagyobb ilyen mocsát Florida szélén az Okee-find-kee, D.-Karolina szélén pedig a Tibeland. A part előtt apró szigetek sora terül el, amelyek közt a hajók csak nehezen evezhetnek keresztül. A mocsáros vidéket Ny-ról homokos, fenyőkkel benőtt terrasz, a Pine barrens szegélyezi. Még belebb 200-250 km.-nyi szélességben terül el a harmad- és negyedkori képződményekből álló, u. n. Atlantic slope, szelid lejtőjü, különböző termékekben gazdag vidék; innen tul a vidék dombos és lassan emelkedik a Blue Mountains nevü hegyekig, amelyek a Sitting-Bullben (1533 m.) érik el G.-ban a legnagyobb magasságukat. A főbb folyók: a D.-karolina felőli határon a Savannah, az Ogeechee, az Oconee és Ocmulgee, amelyek egyesülve az Altamahát alkotják és Santilla; a Ny-i részekben a legnagyobb folyó ugyancsak a határon a Chattaoochee a Flinttel; ettől K-re az Oclockonee és a Suwanee, továbbá a Tennessee mellékvizei, a Toccoa és Hiwassee és az Alabama forrásvizei, a Tallapoosa, az Etowah, a Coosawattee és a Coosa. Az éghajlat a partok mentén meleg és egészségtelen, itt a sárgaláz nem ritka; a száraz belsejében és a magasabb vidékeken egészséges, a tél gyakran hideg is. Az Augustában és Savannahban megejtett megfigyelések szerint az évi középhőmérséklet 18-19°; juliusé 28, januáriusé 9°. A mezőgazdasági termékek közül legfontosabb a sik vidékeken a pamuttermelés (évenként átlag 1 millió bushel, legjobb a Sea-Islands pamutja), azután a rizs, különösen a folyók völgyében, a kukorica és gabonanemüek (átlag 3 millió bushel), végre a batáta. Az erdők nagy felületet borítanak. Az állattenyésztés el van hanyagolva; a halászat ellenben jövedelmező. A bányászat, különösen amióta a kaliforniai bányák már gyengébben fizetnek, jelentős gazdasági ág. Az állam ÉK-i részében a Chattahoochee és Savannah forrásvidékein van a legtöbb bánya: e környéken Dahlonegában némely évben (1852., 1853) 11-12 millió frank értékben vertek ki aranyat; ezen aranygazdagság ma sokkal csekélyebb; aranyon kivül bányásznak ezüst-, ólom-, vas- és cinkérceket, szenet (mintegy 1/2 millió dollár értékben) és különösen gránitot, gipszet, kaolint is. Az ipar igen kezdetleges; a forgalom sem jelentékeny. 1890. még csak 6436 km. volt a vasuti vonalak hosszuságra. Jelentékeny a parti kereskedelem. G. 137 countyra van fölosztva. Fővárosa Atlanta. A kormányzóját és 165 képviselőt 2, a 44 szenátort 4 évre választják. a kongresszusra 10 képviselőt küld; az elnökválasztásnál 13 szavazata van.
Történelem. Az állam eredete 1732-re vezethető vissza, amikor is II. György angol király a junius 9-iki rendeletével a G. gyarmat alapját megvetette. Az első telepeseket ide Oglethorpe nevü angol ember vezette; ezek első lakóhelye a mai Savannah környékén volt. Három évvel későbben német és skót kivándorlók telepedtek be. A spanyolok azonban a földet egészen az é. sz. 33°-ig maguknak követelték; e háboruk a gyarmatosok erejét annyira kimerítették, hogy magukat az angol koronának alávetették. Akrik és cserokiz indusok kitartással védelmezték itten birtokaikat és ellenök a háboruk csak 1838. értek véget, midőn közülök az életben maradottakat az egyezségek dacára átköltöztették a Misszisszippi balpartjára. G. az É.-amerikai szabadságharcban tevékeny részt vett; az angol csapatok végleg 1780. hagyták el. Ugyanoly hévvel küzdöttek lakói a rabszolgaháboruban is a D.-i államok pártján. A rabszolga-intézmény megszüntetése G. mezőgazdaságának jelentékeny károkat okozott, amelyeket azonban mér kihevert. V. ö. Avery, The Hist. of G. from 1850-81. (1884); Jones, The Hist of G. (1883).
3. G. (Strait of G.), Vancouver szigetét Brit-Kolumbiától elválasztó tengerszoros az é. sz. 49 és 50° közt. Nagyobbára magas, erdős, de számos iszlettől (szigetekkel teleszórt fjordoktól) szaggatott partok övezik; gyors áramok és változó heves szelek teszik benne a hajózást veszélyessé. D-i végében betorkollik a Fraser folyó; ugyanitt van a San Juan szigetcsoport. D-en a Juan de Fuca-szoros, É-on pedig a Queen-Charlotte-sund vezet ki belőle. Hossza 250, szélessége 25-50 km. Legnagyobb szigetek benne a Voldes és Texada.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me