Irodalmi társaságok, egyesületek

Full text search

Irodalmi társaságok, egyesületek
A két világháború közti időszakban kizárólagos tekintélyt élvező, egységes szervezetük vagy egyesületük nem volt az íróknak. Az Akadémia, valamint a hivatalos, kormánytámogató irodalmi társaságok (a Petőfi-, Kisfaludy Társaság) nem játszottak már jelentős szerepet az igazi irodalom életében; a haladó polgári irodalom 1918-ban alakult szervezetének, a Vörösmarty Akadémiának nem akadt folytatása. A haladó irodalom kisebb centrumainak számítottak a Nyugat-barátok köre (amely főleg a harmincas évek elején rendezett baráti összejöveteleket, felolvasásokat), a La Fontaine Társaság (elnöke Vikár Béla volt), majd a harmincas évek végétől, a haladó s baloldali polgári irodalom utolsó fellegváraként a Vajda János Társaság. 1926-ban alakult a Magyar Pen Club; első elnöke Kosztolányi Dezső volt; a tagság jobboldali többsége azonban lemondásra késztette. A Club éveken át színtere volt a konzervatív-nacionalista liberális-radikális erők csatájának. A negyvenes években a jobboldali hivatalos irodalom s a népiesek jobbszárnya megalakította a Magyar Irodalompártoló Társaságot, amely díjakat tűzött ki; igazi szellemi mozgatóvá azonban nem vált.
Néhány díjat a hivatalos kormányzat adományozott; az Akadémia pályadíját, majd a Corvin-Koszorút s a Corvin-láncot. Az irodalomban azonban legnagyobb fontossága a Baumgarten-díjnak volt. Baumgarten Ferenc (1881– 1927) magyar származású német esztétikus végrendeletében alapítványt tett, amelynek kamataiból minden évben jelentős összegű évdíjakat és jutalmakat lehetett kiosztani. A korban eléggé nagy összegű alapítvány szétosztását Babits Mihályra és Basch Lórántra bízta a végrendelet; mellettük tanácsadó kuratórium működött. A Baumgarten-díjjal a korszakon keresztül sok neves alkotót jutalmaztak, s jelentős anyagi segítséget nyújtottak a haladó irodalomnak. Ugyanakkor az is bizonyos, hogy Babits Mihály s szűkebb köre saját esztétikai s politikai normáit követte a díjak kiosztása terén, s így a baloldali irodalom nem egy tagja – személyes vagy elvi okokból, olykor azonban a díjkiosztást ellenőrző minisztérium vétójára – háttérbe szorult (József Attila esete).
A munkásmozgalomban is – mind a szakszervezetekben, mind a szociáldemokrata pártban, mind különféle legális, féllegális sport-, kultúregyesületekben – élénk kulturális s így irodalmi élet folyt. A baloldali irodalomnak – szocialista irodalomnak s forradalmi szellemű kommunista irodalomnak, a baloldali népieseknek – ilyen körök voltak felvevő területei.
A vidéken működő irodalmi társaságok közül a debreceni Ady-Társaság töltött be – jobbfelé fordulásáig – haladó szerepet.
Az írói érdekvédelem szerve egy ideig az 1932-ben megalakult Írók Gazdasági Egyesülete volt (IGE). Alapítója és lelke egy ideig a liberális Pakots József, halála után Móricz Zsigmond. Titkárként egy ideig Terescsényi György és Kodolányi János működött. Az IGE működésének egy időszaka alatt – a harmincas évek közepén – bizonyos támogatást tudott nyújtani az arra 31rászoruló íróknak, anyagi nyomor, betegség idején, ebédadások, készpénz vagy ruhasegélyek formájában. A korban gyakran felvetődő "írói nyomor", "írói munkanélküliség" kérdését természetesen nem oldotta meg.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me