Baloldali és a szocializmushoz közelálló csoportok

Full text search

Baloldali és a szocializmushoz közelálló csoportok
A két világháború közötti magyar irodalomban nem alkotnak egységes csoportot, de ideológiai-irodalomtörténeti szempontból egységesen jellemezhetők azok az írók s irodalmi csoportok, akik és amelyek mindenekelőtt radikális társadalmi reformra, Magyarország teljes átalakítására törekedtek, s a megoldást baloldalon keresték. Radikális kispolgári demokratáktól anarchista lázadókig ideológiáknak és magatartásoknak sok változatát lelhetjük fel náluk; legtöbbjük pályája egyik vagy másik szakaszán közelállt a munkásmozgalomhoz is. A korszak új irodalmának, művészetének egyik jellegzetessége, hogy a szocializmus s már nemcsak, mint eszme, hanem mint megvalósított, illetőleg hamarosan megvalósítandó társadalmi rendszer – egyre több alkotót 230foglalkoztat; egyre több művész és irodalmi-művészeti iskola, irány vallja magát forradalminak, szocialistának. Sőt alig van olyan jelentős alkotója a húszas, harmincas évek irodalmának, aki rövidebb-hosszabb ideig ne lett volna tagja valamely munkáspártnak vagy irányításuk alatt lévő művésszervezetnek. A szocializmus és a forradalmiság felfogása, értelmezése terén természetesen nagyok az eltérések; az anarchista-kispolgári lázadástól a következetes osztályharcos forradalmiságig, a szocializmus utópisztikus felfogásától a mozgalomban való feltétlen részvételig. S az is gyakori jelenség, hogy – külső ellenforradalmi erők hatására vagy saját hibáik folytán – a forradalmi erők meggyengülnek, a szocializmus ügye egyik vagy másik országban válságba jut, írók, alkotók egy részét is krízishangulat fogja el, hosszabb vagy rövidebb időre otthagyják a szocializmus táborát. Ilyen módon – egyéni életutak, áramlatok évtizedenként és országonként fellépő nagyszámú változataival – fellépnek a baloldali radikális, a szocializmushoz közeledő áramlatok. Tőlük elválva egyre világosabban bontakozik ki a fő áramlat: a munkásosztály következetes politikájához hű új irodalmi irányzat: a forradalmi szocialista irodalom, a szocialista realizmus.
A két világháború között hazánkban is szerepet játszanak baloldali radikális irodalmi irányzatok. 1919 emléke, indítása nem múlt el nyomtalanul; irodalmunk legjava az ellenforradalmi renddel szembenállt s az elemi polgári szabadságjogokért folyó küzdelembe is bekapcsolódott. A külföldi példák is ösztönzően hatottak. E vonatkozásban főleg a szovjet, a német, a francia irodalom indítására figyelhetünk fel. Mindez elősegítette, hogy nálunk is kialakuljanak a baloldali radikális, a szocialista törekvésekkel is rokonszenvező tömörülések. Sőt a magyar kommunista párt mély illegalitása és időnkénti vereségei is hozzájárultak ahhoz, hogy ezek a nem következetesen forradalmi szocialista, baloldali polgári áramlatok is megerősödjenek. Voltak évek, amikor egy-egy következetes forradalmi megoldást kereső író nem tudott hol támaszt találni, hova fordulni.
Voltaképpen a baloldali radikális irodalmi irányok között lehet számon tartanunk – világirodalmi távlatban – a "népi" írók mozgalmát is; nekik azonban külön részt szenteltünk.
A húszas évektől a magyar baloldali radikális irodalmi csoportok, áramlatok mindenekelőtt az avantgard eszközeivel fejezték ki mondanivalójukat: ilyen tekintetben a német expresszionizmus, a konstruktivizmus és – később – a francia szürrealizmus hatott. Kassák Lajos irodalomszervező és iskolateremtő tevékenysége fogta össze először az ilyen irányú alkotókat; előbb a bécsi Ma, majd Magyarországon a 365 és később a némileg más irányt folytató Új Föld. Az ellenforradalmi Magyarországon már a húszas évek legelején a munkáskulturmozgalom területén Hevesy Iván és Palasovszky Ödön tevékenysége irányult egy szocialista szellemű, az avantgard olykor szélsőséges eszközeit is felhasználó monumentális művészet megteremtésére. A húszas évek közepétől megerősödött és új lendületet vett a Szociáldemokrata Párt irodalompolitikája is; a Népszava irodalmi rovatának javulása, antológiák megjelenése (Harcos énekek, 1926) jelzik ezt a folyamatot. A magyar – baloldali szellemű – avantgardnak egyik legérdekesebb folyóirata volt az 1926-ban indult Dokumentum Kassák Lajos szerkesztésében (Déry Tibor, Illyés Gyula, Németh Andor és mások közreműködésével).
231A harmincas években – a forradalmi hullám elmúlta után – más kifejezési eszközökkel, más módon jelentkeznek a baloldali radikális tendenciák. A harmincas évekre ugyanis a húszas évek baloldali polgári és szocialisztikus áramlatainak tagjai többségükben vagy a kommunista vezetés alatt álló írócsoportokhoz vagy a "népi" írók táborához csatlakoznak. Előtérbe kerülnek a realista kifejezőeszközök; az egész irodalomban észrevehető a kifejezési eszközök bizonyos klasszicizálódása, jó irányú megnemesedése. Ez a törekvés legnagyobb művészi eredményt Radnóti Miklós lírájában hozott. Csoportosulása, folyóirata a harmincas években az ilyen törekvéseknek már egyre kevesebb; csak Kassák Lajos Munkája gyűjti maga köré – a fogyatkozó számú híveket. A harmincas évek közepén – Mónus Illés kezdeményezésére – a Szociáldemokrata Párt a Népszavában és elméleti folyóiratában, a Szocializmusban igyekszik egy új, baloldali, de a kommunisták és a "népi" írók ellen kiélezett irodalmi központot teremteni. De a harmincas években is kiemelkedik a baloldali radikálisnak nevezhető irodalomban egynéhány sajátos arcélű alkotó, akik műveikben és magatartásukban egyesítik a szocializmushoz való vonzódás és az attól való visszarettenés dialektikáját, tükrözik a mozgalmon belüli politikai és erkölcsi problematikát, saját életútjukkal mutatják meg a polgárság munkásosztály felé vezető útjának nehézségeit (Nagy Lajos, Gelléri Andor Endre, Déry Tibor).
A baloldali polgári, szocialista áramlatok mellett, azokkal érintkezve, és legtöbbször azokkal vitatkozva nő ki – az emigrációban már a húszas években, idehaza a harmincas években – a forradalmi szocialista irodalom, a magyar szocialista realizmus.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me