A Munkások Újságától az Életpályámig

Full text search

A Munkások Újságától az Életpályámig
1847 márciusában elfogták; egy év múlva a pesti nép forradalma szabadítja ki börtönéből. Táncsics mint az Egyenlőségi Társulat tagja együtt tevékenykedik Petőfivel, a Madarász testvérekkel és a márciusi ifjakkal. Az utolsó rendi országgyűlés törvényeivel elégedetlen, s mint a parasztságnak szinte egyetlen képviselője, a nemzetgyűlésben magára maradottan harcol a legelőelkülönözések 687revíziójáért, valamennyi feudális szolgáltatás kárpótlás nélküli eltörléséért. Mindez, különösképp pedig a földfelosztás követelése nemcsak a Batthyány-kormánnyal, de magával Kossuthtal is szembefordítja.
Igazi műve 1848-ban lapja, a Munkások Ujsága. A nép igazi fóruma volt ez a forradalom idején, az első népújság, mely nemcsak hivatásos újságírók cikkeinek, hanem parasztlevelezők írásainak is helyet adott, összefogva és támogatva az ország minden részéből feléje áramló panaszokat, követeléseket. A kormány mindent elkövetett lejáratására, Táncsics hetilapjának népszerűsége mégis mindinkább nőtt: szerkesztője ingyen osztogatta a hetivásárokra érkező parasztok között. Emellett az újság a városi munkásságnak is orgánuma volt: támogatta bérmozgalmaikat, harcukat a céhek ellen. Táncsics részt vett az első magyar ipari kollektív szerződés kiharcolásában is.
Debrecenben, ahol Táncsics már nem érezhette maga mögött a pesti néptömegek támogatását, a kormány betiltotta újságját. Ekkor Forradalom címmel egyíves röpiratokat adott ki bizonytalan időközökben: republikánus elveket hirdetett, és erélyesen bélyegezte meg a nagybirtokrendszert. Minden földtelen zsellér számára tíz hold földet követelt, s azt, hogy a birtok felső határát kétezer holdban rögzítsék. Ez volt a legbaloldalibb követelés, mely 1848–49-ben elhangzott, kár, hogy ennek súlyát Táncsicsnak a nemzetiségekkel szemben való értetlensége, erős nacionalista elfogultsága gyengítette.
A forradalom radikális irodalmában is egyedülálló az az alkotmánytervezet, melyet Táncsics március 15-ének első évfordulóján – a kormány és a békepárt politikájának bírálatául – készített (Új alkotmány javaslat marczius 15-kének évnapi emlékeül). Szembefordult mindenfajta megalkuvással, elégteleneknek nyilvánította a márciusi törvényeket. A polgári forradalom következetes végrehajtását tűzte ki feladatául (pl. a polgári házasságot, az egyház-állam szétválasztását), és a hivatalnoki fizetések egyenlősítésének programjával már az utópista szocialisták eszme-tárából is kölcsönzött gondolatot.
Világos után az életbenmaradott forradalmárok közt Táncsicsra várt a legsanyarúbb sors. Nyolc évig kellett lappangania egy földalatti rejtekhelyen, s közben felesége varrással szerzett keresetéből tengődött családjával. Forradalmi munkásságát ilyen viszonyok közt is folytatta. Népszerűsítő füzetet írt Mi a szocializmus és mi a kommunizmus címmel, majd további felvilágosító iratokat a munkások számára (A forradalomról általában, A kocka fordul). Ez idő tájt gondolatvilágában mind nagyobb helyet foglalnak el az osztállyá szerveződő munkásság problémái, a szocialisztikus eszmék. Ezután is újabb és újabb kiadványok jelzik Táncsics lankadatlan munka- és harci kedvét. Régebben írt "irányregényét" (Bordács Elek, a gyalog-árendás) 1858-ban adja ki. Az Életpályámban keserűen írja könyve fogadtatásáról: "Nem örvendett kelendőségnek, mert azok a földmívesek kiknek számára ezt írtam, nem igen értesülhettek ennek megjelenése felöl: azon úri emberek pedig, kik előbb buzgólkodtak ilyféle könyvek terjesztésében, az én kárhoztatott nevemtől visszariadtak s nem merték kellő helyeken ajánlani." A következő esztendőben megkezdi a Világkrónika kiadását, Andorlaki Máté álnéven. Táncsics az általános amnesztia után is rendőrségi megfigyelés alatt állt, majd amikor 1860-ban az ifjúságot forradalomra serkenti, újból letartóztatják és tizenöt esztendei súlyos börtönre ítélik.
688A börtönében megvakult Táncsicsot csak a kiegyezés idején bocsátották szabadon. A megöregedett, rokkant ember ekkor sem hagy fel a harccal: képviselőséget vállal, s egyik elindítója lesz a hazai szervezett munkásmozgalomnak. 1869-ben kiadja a munkások általános közlönyét, az Arany Trombita című hetilapot, majd a hazai proletariátus első osztályszövetségének, az Általános Munkásegyletnek elnöke lesz. A hatvanhét után restaurálódott úri rend azonban megelégeli tevékenységét: csakhamar kibuktatják a parlamentből, mindenütt közönnyel, idegenkedéssel találkozik. Az aggastyán napszámosmunkát kénytelen vállalni, majd könyveit árulja hetivásárokon. Utolsó éveiben forradalmi életútjának történetét adta ki Életpályám címmel.
Ezt a nagy művet Táncsics évtizedeken át írta, javítgatta. Hatalmas plebejus kordokumentum ez az önéletrajz, amelynek soraiban ott feszül az elvi következetesség, a szilárd jellem léleknagysága, s ott rezeg egy tragikus alkonyú élet fájdalma, az eszméi diadalát meg nem érő aggastyán, a magára maradt ember keserűsége. Nemcsak történelmi-politikai-művelődési adatai teszik jelentőssé ezt a művet, hanem az önéletrajz emberi, személyes adatai is: egy darabos mozgású és érzékeny lelkű, tiszta tekintetű és mélyen látó egyéniség néz felénk a könyv lapjairól.
Táncsics életműve híd: összeköti a reformkori radikális jobbágyfelszabadító s függetlenségi törekvéseket a kialakuló szocialista munkásmozgalommal. Olyan paraszti forradalmár ő, aki elsőnek talált szövetségesre a munkásságban. Jakobinus parasztapostol és korai munkásvezér egy személyben.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me