Lencse,

Full text search

Lencse, lényeges alkotó része a távcsőnek, mikroszkópnak, a szemüvegnek és sok más optikai készüléknek. Legtöbbször lencsealaku üvegdarab; készülhet azonban bármely más tisztán átlátszó anyagból is, aminő p. a quarc, a só, a jég stb. Legalább az egyik lapja valamilyen szabályos görbe felületre (gömb, ellipszis, henger) van csiszolva; a másik lehet sík, v. szintén görbe felület. A leggyakoribb a gömbfelületü L. A határoló felületek középpontjain átmenő egyenes a L. tengelye.

1. ábra. Különféle lencsék keresztmetszetei.
Az 1. ábra a gömbi lencse tengelymenti átmetszetét mutatja. A L.-k két csoportba oszthatók, aszerint amint széleik felé vékonyodnak v. pedig vastagodnak; az első csoportbelieket röviden domboru, a másodikba tartozókat homoruaknak szokás nevezni. Az 1. ábrában A B C domboru, D E F pedig homoru L.-k keresztmetszetei láthatók; neveik sorban a következők: kétszerdomboru (biconvex), síkdomboru (planconvex), domboru-homoru (convex-concav), kétszerhomoru (biconcav), síkhomoru (planconcav), homoru-domboru (concav-convex).
A L. hatása a rajta átmenő fényre néhány egyszerü kisérletből ismerhető fel. ha a nap sugarai, melyek párhuzamosaknak tekinthetők, a tengely irányában egy domboru L.-re esnek, a L.-n áthaladván ugy törnek meg, hogy valamennyi egy pontban kereszteződik. A kisérletet sötét szobában ejtvén meg, ugy hogy a szobába a napsugarak csak megfelelő, p. a L.-vel egyenlő nagyságu nyiláson keresztül hatolnak be; a szoba levegőjében úszkáló porszemek a fény útját és elosztódását igen szembetünően mutatják. A sugarak útját a L. előtt hengeralaku megvilágított oszlop jelzi, mely a L. mögött kúppá lesz- a kúp alapja a L.-n, csúcsa E pedig a L. tengelyén van (2. ábra).

2. ábra. Gyüjtőlencse gyujtópontja.
A csúcsban összefutó sugarak az E csúcson tul egy második, az előbbivel egyenlő nyilásu kúpban szélednek szét. Minthogy mindazok a sugarak, amelyek a L. egész AB lapjára estek, a L. mögött kisebb területre tereltetnek, hatásuk is fokozottabban mutatkozik. Ha a kúpba fehér lapot tartunk, világos kör tünik fel rajta, mely annál fényesebbé válik, mennél közelebb van a kúp csúcsához; magában a csúcsban minden átlátszatlan tárgy fehér fényben ragyog s ha könnyebben gyulad, a napsugarak melegítő hatása révén lángra is lobban.
3. ábra. Kapcsolt pontok.
Ez okból ezt a pontot a L. gyujtó pontjának, a távolságát a L.-től gyujtótávolságnak, magát a domboru L.-t pedig gyujtó vagy gyüjtő L.-nek nevezték el. Nemcsak a napból, hanem minden, a L.-től igen nagy távolságra levő fénylő pontból kiinduló sugarak a gyujtópontban kereszteződnek. Ha most a fénylő pont a tengelyen haladva, folyvást közeledik a L.-hez, a belőle a L.-re eső sugarak még mindig a tengelyen találkoznak, de a találkozás pontja az F gyujtóponttól állandóan távolodik.
Amikor a fénylő pont a gyujtótávolság kétszeresével egyenlő távolban van a L. előtt, a sugarak metszéspontja ugyanakkor a L. mögött ugyanakkora távolságban található. A fénylő pontot tovább közelítvén, a törött sugarak metszéspontja távolodik a L.-től s amidőn a sugárzó pont a L.-hez gyujtótávolságnyira közeledett, a sugarak párhuzamosan lépnek ki, azaz a metszéspont a végtelenben van. Az R-ből (3. ábra) kiinduló sugarak S-ben találkoznak, az F-ből kilépő FA sugár pedig AN irányban halad; ugyanez az iránya az F-ből kilépő minden más sugárnak. Az ábra ezt az esetet mutatja; F lámpából a lencsére eső sugarak ugy töretnek, hogy párhuzamosan haladnak tova. Könnyen megmutatható, hogy az S-ből kiinduló sugarak R-ben találkoznának, miért is R és S kapcsolt vagy konjugált pontok. Ha a sugárzó pont F-en tul is közeledik a lencséhez, a sugarak a lencsében szenvedett törés folytán jobban összehajlanak ugyan, de többé nem találkoznak. A fénylő pontot ezentul tárgynak, a törött sugarak metszéspontját pedig képnek nevezzük, és pedig ha a sugarak tényleg metszik egymást, a kép valódi, ha pedig csak meghosszabbításukban kereszteződnek, a kép képzetes v. látszatos.
Ugyanilyen fejtegetés tehető a homoru L.-re nézve, mely a reája eső sugárnyalábokat mindig széttartóbbakká alakítja át. A 4. ábra mutatja, hogy a párhuzamos sugárnyaláb ugy törik a kétszerhomoru (s bármely homoru) L.-n, mintha F-ből indulna ki. Ez okból ez esetben is gyujtópont az F-nek a neve.

4. ábra Szórólencse gyujtópontja.
Az olyan sugárkúp, melynek csúcsa a homoru L. gyujtópontjába esnék, a törés által párhuzamossá lesz; ha pedig a sugárkúp csúcspontja a gyujtótávolságon belül esnék, a törés olyan kúppá alakítja át, melynek csúcsa a tengelyen, a gyujtóponton tul van. A homoru L.-ket viselkedésük folytán szóró-L.-knek nevezik.
Igen vékony lencsének metszéspontja a tengelylyel a lencsének optikai középpontja (5. ábra) és minden rajta átmenő egyenes melléktengely. Az optikai középponton átmenő sugarak, minthogy a lencsének párhuzamos felületi részein mennek át, irányváltozást a törés miatt nem szenvednek s a melléktengelyen levő sugárzó pontnak ugyanazon a melléktengelyen kapcsolt képpontja van, éppen ugy, mint a főtengelyen.

5. ábra. A lencse optikai középpontja.
Ez lehetővé teszi a L. által létesített képek szerkesztését. Legyen a 6. ábrában ab valamilyen tárgy. Az a-ból O-n keresztül menő sugár irányváltoztatás nélkül halad tovább; a-ból a tengelylyel párhuzamosan haladó sugár ugy törik a L.-n, hogy F gyujtóponton keresztül megy; ahol az előbbi sugarat találja, ott találkoznak az a-ból a L.-re eső többi sugarak is s ott lesz a-nak a képe.

6. ábra. Valódi kép keletkezése a gyüjtőlencsénél.
Ábránkban A. Ugyanigy szerkeszthető b pont képe is, mely B-ben lesz. A és B közé az a és b közé eső pontok képei fognak esni, vagyis AB-n a fény elosztása hasonló az ab-hez s azért ennek képe. A kép nyilván annál nagyobb, mennél közelebb jó a tárgy a L.-hez, és megfordított állásu; amikor a tárgy a gyujtótávolságba jő, a kép végtelen távol van s ha a tárgy még ennél is közelebb jő a L.-hez (7. ábra) a sugarak ugy hagyják el a L.-t, mintha ugyanazon oldalon levő képből jönnének. Ez a kép látszólagos; szerkesztése az ábrán látható. A 8. ábra a szóró L. képének a szerkesztését mutatja. A kép látszólagos, kicsinyített.
Látni való, hogy a kép nagysága és helyzete a gyúponttávolságtól függ.

7. ábra. Látszólagos kép keletkezése a gyüjtőlencsénél.
A törés törvénye (l. Fénytörés) segélyével megmutatható, hogy a gyujtótávolság (f) a L. anyagának törésmutatójától (n), továbbá a felületek görbületi sugarától (r és r) függ; az összefüggést a kétszer domboru L.-re nézve a következő képlet adja:
Ha t a tárgy, k pedig a kép távolsága a lencsétől, áll még a következő kifejezés:
1/t + 1/k = 1/f
Megjegyzendő, hogy a gyüjtő L.-re f +jellel, a szóró L.-re ellenben -jellel veendő.
A L. nyilása alatt azt a szöget értik, melyet a L. szélének két ellentett fekvésü pontjából a határoló gömbfelület középpontjaihoz húzott egyenesek egymással bezárnak.

8. ábra. Látszólagos kép keletkezése a szórólencsénél.
Az eddig mondottak csakis a kis nyilásu L.-kre állanak egész szigoruan. Nagyobb nyilásu L.-knél az u. n. gömbidom miatti eltérés (sphaerikus aberratio, 9. ábra) mutatkozik. Ez onnét van, hogy a L. széleihez közelbeérő r r sugarak nem abban a C pontban metszik egymást, ahol a tengelyhez közel eső c c (centrális) sugarak, hanem a L.-hez közelebb eső R pontban. A görbületek célszerü megválasztásával ez a hiba csökkenthető. Igy a koronaüvegből készült L. gömbidom miatti eltérése akkor a legkisebb, ha a két görbület sugara 1:6 viszonyban van egymáshoz s a sugarak az erősebben görbült lapon esnek be.

9. ábra. Gömbi eltérés.
A L.-k egy másik hibája az u. n. szini eltérés (kromatikus abberratio). Ugyanis a különböző szinek törékenysége nem egyforma s igy a L.-re eső fehér fény különböző szinei más és más pontban gyüjtetnek össze; a legmesszebb a piros sugarak, a legközelebb pedig a legtörékenyebbb sugarak, t. i. az ibolyaszinüek. A 10. ábrában r r a piros sugarak útját, v v pedig az ibolyákét mutatja. A sugarak különböző törékenységének az a következménye, hogy a L.-ből kilépő fénykúp útjában tett fehér papirlap a gyúponttávolon belül piros szegélyü, a gyúponton tul pedig kékes szegélyü. A szini eltérés két különböző anyagu L.-nek egyesítése által megszüntethető (l. Akromatizmus.).
A görbületi sugarak, valamint a L.-k anyagának célszerü megválasztása révén keletkeznek az akromatikus és aplanatikus l.-k, vagyis olyanok, melyek torzítatlan, szines szegélyek nélküli képeket adnak. Aránylag legegyszerübb összetett L. a távcsövek tárgylencséje (objektiv). Többnyire egy gyüjtő és egy szóró L.-ből áll, melyek kanadabalzsammal vannak egymáshoz ragasztva, v. egyszerüen egymásra helyezve.

10. ábra. Szini eltérés.
Nem sokkal bonyolultabb az egyszerü nagyító (loupe) L.-je, melynek két alakját a 11. ábra mutatja. Az összetett nagytó (mikroszkóp) objektivje, minthogy jelentékeny nagyítás és nagy nyilás kivántatik, többszörösen összetett. Ilyen a Amici-féle 3 darabból álló L.-rendszer (12. ábra). A legalsó darab koronaüvegből való félgömb, melynek jelentékeny hibáit a másik két összetett L.-pár kiigazítja; a szini eltérés megszüntetéséhez az okulár is hozzájárul. A mikroszkóp hatását fokozó oly L.-rendszer, melynél az objektiv és a preparátumot takaró fedőlemezke közé folyadékcsepp van téve (immerziós L.). E célra sűrített éterikus cédrusfaolajat használnak. Igy a preparatum és az objektiv között optikailag teljesen homogén összeköttetés létesül, mely a fénysugarak törését az objektivbe való belépése előtt akadályozza.

11. ábra. A kromatizált lencse.
A fotográfiai L.-eknél nem elegendő, ha a gömbi és szini eltérés van megszüntetve. Az ilyen objektiv még a következő feltételeknek kell hogy megfeleljen. Minthogy a fotográfia sík kép, kell, hogy az objektivre eső sugarak kereszteződési pontjai mind egy síkba essenek. Hogy a kép a szemben létrejövő képnek megfelelő legyen, a perspektiva követelményeinek kell megfelelnie. Végül, hogy a kép «mély» legyen, a L.-nek igen különböző távolban levő tárgyak éles képét kell egy és ugyanazon síkon megrajzolnia. A jó akromatikus objektiv nem szenved a fókuszkülönbség (gyúpontkülönbség) hibájában: a kémiailag legerősebben ható sugarak gyujtópontja egybeesik a legerősebb világító hatásu sugarak gyúpontjával s azért a szemmel élesen «beállított» objektiv éles fotografikus képet is ad, holott nem akromatikus objektivet a szemmel való beállítás után a gyúpontkülönbséggel még el kell tolni, hogy a fotográfiai kép éles legyen.

12. ábra. A kromatizált
lencse-rendszer.
A legrégibb fotográfiai objektiv az u. n. egyszerü tájképlencse (13. ábra). Ez aktromatizált kettős L., melynek azonban meglehetős nagy a gömbi eltérése. Ez utóbbit egyszerüen akként szüntetik meg, hogy a L. széleire eső fényt fényfogókkal (diafragma) visszatartják, vagyis a L. nyilását csökkentik; de ezzel a L. fényszegény lesz és hosszu ideig kell exponálni. Ez okból alkalmatlan volt arcképfelvételekre. Az első hasznavehető arcképlencsét (14. ábra) Petzval József hazánkfia számította ki, mely mintegy 20-szorta erősebb, mint a tájképlencse. Újabban igen sokféle igen jó fotográfiai L.-t állítottak elő; a legkiválóbbak a Steinheil-féle antiplanet (15. ábra) és a Zeiss-féle anasztigmát (16. ábra). - A szem L.-jét l. Szem.

13. ábra. Tájképlencse. 14. ábra. Petzval arcképlencséje.

15. ábra. Steinheil-féle antiplanet. 16. ábra. Zeiss-féle anasztigmát.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me