Lejdai palack

Full text search

Lejdai palack (leydeni v. Kleist-féle). Hengeres üvegedény, melynek fala kivül és belül a magasságnak mintegy 3/4 részéig ónlemezzel, az u. n. fegyverzettel van bevonva. Az üvegfalnak felső, ónnal be nem vont részét pecsétviasz-oldattal v. sellakkal vonják be. A felső, nyitott véget parafadugó vagy lemezpapirlap zárja, mely közepén át van lyukasztva s e nyiláson át a palack fenekéig érő fémpálca van dugva, mely fölül, a palackon kivül, fémgömbben végződik.

1. ábra. Riess telepe.
Ha a fémpálca nem ér a fenékig, akkor alul láncocskát vagy fémzsinórt alkalmaznak, hogy ez a belső fegyverzettel érintkezzék. Használatkor a palack külső fegyverzetét kézben tartják, vagy másként hozzák a földdel vezetőleg összeköttetésbe, mig a fémrúd gömbjét valamely elektromos tárgygyal, p. elektromos gép gyüjtőjével érintik. Ha itt p. pozitiv elektromosság van, ez a palack belső fegyverzetén halmozódik fel, megosztólag hat a külső fegyverzetre, ugy hogy annak az üveg felé néző, belső oldalán negativ elektromosság gyülemlik meg, mig az eltaszított pozitiv elektromosság a kézen v. más vezetőn át a földbe áramlik. A L. működése tehát ugyanolyan, mint a Franklin-tábláé (l. o.) s igy az elektromosság sűrítésére, gyüjtésére való. Mig azonban a Franklin-táblával

2. ábra. Kisütő.
aránylag csekély hatásokat lehet elérni, addig a L.-kal rendkivül hatásos szikrákat lehet kapni. E végből több palackot közös fémalzatra helyeznek, hogy a külső fegyverzetek egymással össze legyenek kapcsolva, mig a belső fegyverzeteket

3. ábra. Henley-féle kisütő.
alkalmasan hajlott fémpálcákkal szintén összekötik. Az igy nyert L.-batteriával már igen erős szikrák érhetők el. az 1. ábra Riess telepét tünteti fel. Az ónlemezzel bevont a b asztal üveglábakon áll. Az asztaltól csavarszorító közvetítésével drót vezet a földhöz. A fölül, középett látható gömb a belső fegyverzeteket egyesíti. A szikra ugy keletkezik, hogy a külső és belső fegyverzetet vezető segélyével egymáshoz közel hozzák. Erre szolgálnak a különböző kisütők. A legegyszerübb kisütő (2. ábra) vastag rézhuzalból áll, mely erős guttaperka hüvelylyel van elszigetelve és végein egy-egy félgömbbel van ellátva. Ha az egyik gömböt a külső fegyverzethez tartjuk, mig a másikkal a fémpálca gömbjéhez közeledünk, a két fémgomb között többé-kevésbbé erős és hosszu, fényes szikra pattanik át. Kényelmes a Henley-féle kisütő (3. ábra), mely deszkalapon álló középső asztalkából és az a a üveglábakon nyugvó b b vastag fémpálcákból áll; ez utóbbiak az asztalka felé a d c gömbökben végződnek, mig a külső horgok drót felvételére szolgálnak a L.-kal való összekapcsolás végett.

4. ábra. Lane-féle palack.
A L. mérő palack gyanánt is használható s mint ilyen Lane-féle palack néven ismeretes (l. 4. ábra). Ez kisebb L.-ból áll, melynek a fémgömbjével szemben hüvelyben ide-oda tolható és gömbbel végződő b pálca nyugszik üveglábon. Ennek távolabbi vége drót segélyével a palack külső fegyverzetével kapcsolható össze. Milliméterbeosztáson pontosan megállapítható a két fémgömb távolsága és igy a szikra hossza. A szikra az elektromosságnak csak bizonyos feszültsége mellett jöhet létre s a kisülés önként meg végbe. A L.-ot Kleist kammini kanonok 1745. véletlenül találta föl kisérletezés közben. 1746. Cunäus Lejdában szintén igy találta fel. Jelenleg általában a L. névvel jelölik.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me