Elvétés

Full text search

Elvétés (aberratio ictus) alatt a büntető jogban azt az esetet értjük, midőn a tett végrehajtásának pillanatában előfordult E. folytán a tettes általt szándékolt vagy ahhoz hasonló eredmény nem a célba vett, hanem más tárgyon következik be. A Pálnak szánt golyó stb. Pétert találja. Ez az eset lényegileg különbözik a tárgyban történt tévedés - error in objecto - esetétől, amelyben a tettes tényleg azt találja, akit találni akart, de az ellen a tárgy ellen csak azért fordult, mert azt tévedésből annak tartotta, aki, vagy amely ellen fordulni akart, tehát tévedésből a kiszemelt helyett más tárgy ellen irányozza tevékenységét, mert ezt amannak tartja. Példa: Péter lelövi Pált, mert Pálban régi ellenségét, Jánost véli felismerni. Ez az utóbbi eset nem vitás. A bekövetkezett eredmény, mint szándékos számítandó be a tettesnek; a tettes azon a tárgyon azt az eredményt akarta előidézni, s elő is idézte, p. Pálra lőtt s Pált lőtte agyon - az indokra vonatkozó tévedés, hogy t. i . csakis azért lőtt Pálra, mert őt Jánosnak tartotta, a beszámítás szempontjából irrelevans. Csak ha és amennyiben a valósággal megsértett tárgy a tettes által abban találni vélt - képzelt - tárgygyal nem azonos büntetőjogi értékü, az error igenis figyelembe veendő. A tévedés szempontjából két eset képzelhető. Péter agyonlő egy nőt, mert a sötétben feleségét vélte benne felismerni, akit meglőni akart és csak a lövés után győzödik meg arról, hogy idegen nőre lőtt. Vagy megfordítva: Péter agyonlő egy nőt, mert a sötétben idegen nőnek és pedig annak a nőnek tartja, akit meglőni akar; csak a lövés után tudja meg, hogy saját feleségét lőtte le. Az errornak befolyása az, hogy vádlott mindkét esetben csak a btkv. 279. §-a alapján vonható büntetés alá, a szigorubb minősítés - a 280 §. - reá egyik esetben sem alkalmazható. Az első esetben azért nem, mert nem a feleségét ölte meg, jóllehet azt akarta megölni, s nem lehet szó a feleség elleni emberölés kisérletéről sem, mert a feleség ellen vádlott mit sem tett, ami a feleség elleni merénylet megkezdésének volna tekinthető, a feleség elleni ölés kisérletének tárgyi eleme tehát teljesen hiányzik. A második esetben azért nem, mert habár vádlott tényleg feleségét lőtte agyon, de ezt nem akarta. Szándéka nem a feleség, hanem egy idegen nő ellen irányult. Vádlott, midőn az előtte álló nőre lőtt, nem tudta, hogy ez a nő az ő felesége, nem birt tehát tudomással a cselekmény sulyosabb beszámítását okozó ténykörülményről, ez a ténykörülmény azért a btkv. 82. §-a által is elfogadott általános büntetőjogi elvnél fogva neki be nem számítható. Másképpen állana a dolog, ha a felhozott példában a nő, kire Péter lőtt, azért, mert feleségének tartotta, Péter anyjának bizonyulna. Minthogy az anyján elkövetett szándékos emberölés szinte a btkv 280. §-a alá esik, a két tárgynak büntetőjogi értéke azonos, s vádlott a 280. §. alapján büntetendő.
Az E. esete azonban vitás. Némelyek szerint E. esetében kisérlet állapítandó meg a célba vett tárgy ellen, kapcsolatban a valósággal bekövetkezett jogsérelemnek culposus - gondatlanságból történt - elkövetésével, ha és amennyiben ez a bekövetkezett jogsérelem «előrelátható» volt, mert az előreláthatlan eredmény, mint véletlen, büntetőjogi felelősség alapját nem képezheti. Ha tehát a Péter által kilőtt s Pálnak szánt golyó E. folytán Jánost találja s megöli, s vádlott azt, hogy golyója esetleg más embert találhat, előreláthatta, Péter a Pál ellen elkövetett szándékos emberölésnek kisérletében, és a János ellen - gondatlanságból történt megölése miatt - elkövetett emberölés vétségben bünös. Ha a Jánososn ejtett jogsérelem előrelátható nem volt, az emberölés vétsége mint be nem számítható elesik, s igy vádlott, jóllehet embert megölni akart, s tényleg embert meg is ölt, mégis, nem bevégzett szándékos emberölés, hanem csak emberölésnek kisérlete miatt büntethető. Mások legalább is furcsának találják, hogy a nem lényeges körülménynek és tévedésnek ily óriási hatás tulajdoníttassék s a vádlottnak bünösségét ennyire devalválni képes legyen. Az E. pedig nem közönyös ugyan a bünösnek, kinek céljaival ellenkezik, de büntetőjogi szempontból, feltéve, hogy a célbavett és a helyette talált tárgy büntetőjogi értéke egyenlők, teljesen lényegtelen, mert a példánál maradva, a szándékos emberölést büntető törvény nem Péter vagy Pál életének, hanem általában emberéletnek védelmét célozza, - embernek életétől szándékos megfosztása a szándékos emberölésnek bevégzett büntettét képezi, minthogy pedig vádlott embert ölni akart és embert ölt, vádlott ebben mondandó ki bünösnek; az, hogy az emberéletet nem abban az egyénben sértette meg, melyet célbavett, a beszámítás szempontjából lényegtelen, mert a jog előtt Péternek az élete annyit ér mint Pálnak az élete, s mert a tettesnek szubjektiv célzata a bűntett tényálladékán kivül esik. A m. kir. Kuria ezt a felfogást tette magáévá, s 60. sz. Döntvényében elvileg kimondotta, hogy miután E. esetében épp ugy mint error esetében a bűncselekménynek csak alanyi eredménye változott, nem pedig annak természete, miután az E. az okozati összefüggést a tettes szándéka és ennek foganatosítása között meg nem szakítja: «oly esetben, midőn a tettes mást sértett mint akit sérteni akart, a bűnhalmazat szabályai alkalmazást nem nyernek, hanem a tettes felelőssége akként állapítandó meg, mintha bűncselekményét az ellen a személy ellen követte volna el, akit megölni vagy testileg megsérteni akart».
Nem lehet tagadni, hogy ez a nézet jobban megfelel a dolog természetének s a jogérzületet jobban elégíti ki, s támpontot talál tételes törvényünk szövegezésében is, mely a célbavett és a talált tárgynak azonosságát nem követeli. Magától értetik, hogyha a célbavett és a talált tárgy büntetőjogi értékökre nem egyenlők, ez a körülmény épp oly figyelembe veendő, mint fentebb az error in objecto esetében láttuk; aki tehát idegen nőre célozva, E. folytán nejét lőtte agyon, vagy megfordítva, nejére célozva idegen nőt ölt meg, mindkét esetben csak közönséges szándékos emberölésért felel s az első esetben a megöltnek, a másik esetben a célbavett személynek házastársi minősége terhére nem eshetik. Magától értetik továbbá, hogyha a bűnös a célbavett tárgyat és amellett egyuttal más tárgyat is talál, E. esete tulajdonkép fenn nem forog; ilyenkor - ha csak a másik tárgyon ejtett jogsérelem előreláthatlan voltánál fogva beszámítás alá nem jöhető véletlent nem képez - a bűnhalmazat szabályai alkalmazandók, s a másik tárgyon ejtett jogsérelem mint szándékos vagy gondatlanságból elkövetett beszámítandó, aszerint, amint a bűnös ennek a másik eredménynek is bekövetkezését vagy «előrelátta», vagy kellő gondosság mellett «előreláthatta».

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me