Bíbortetü

Full text search

Bíbortetü, biborbogár, pirék (Coccus Cacti L.), félszárnyu rovarok (Hemiptera) rendjébe, a növénytetvek (Coccidae) családjába tartozó rovarfaj. Teste három főrészből: fej-, tor- és potrohból áll. A hím feje háromszögletes, tizizü csápjai fonalszerüek, ezek tövén találhatók az összetett szemek, szájrészei elkorcsosodtak. A tor három gyűrűből áll. Az előtor keskeny gyűrűt formál, rajta találhatók az első pár láb és a tejfehér színü szernyak, melyek kétszer oly hosszak, mint a test; villásan erezettek s alaprészükön egy-egy vérpiros folttal vannak tarkítva. A középtor a második, míg az utótor a harmadik lábpárral van ellátva. A potroh hátrafelé folyton keskenyedik s hét gyűrűből van összetéve. A B. szine kékes-veres, lábai és csápjai barnák, szemei szürkék. Nagysága nyugvó állapotban 1.5 mm., kiterjesztett szárnyakkal 3.5 mm. A nőstény hasonló szervezetü, csakhogy teste félgömbalaku, szárnyatlan és sokkal nagyobb. Csápjai áralakuak s 8-izüek. Szívó szájrészei nem korcsosultak el, amennyiben az ajkak megnyúlva szívócsőrt (rostrum) formálnak, míg az állkapcsok szuró sertékké (4) alakultak át; a potroh 8-izü. A B. különböző lapos kaktuszfajokon (Opuntia coccinellifera, O. vulgaris stb.) tartózkodik és azok nedvével él, mely növényeket Mexikóban, a benszülöttek nopal-nak hívnak. A hím tökéletesen, a nőstény félig átalakuló. A hímek párosodás után azonnal elhalnak, a nőstények ellenben még vagy 14 napig élnek, mely idő alatt sárga szinü, apró petéiket a növényre rakják és hogy megvédjék őket, szívócsőrük segítségével a növényhez erősítik magukat s a petéket pajszszerüen betakarják, (ezért hívják a családot pajzstetveknek). Az álcák 8 nap mulva kelnek ki és a kaktusz nedvéből dúsan táplálkozva, körülbelül két hét mulva - mialatt többször vedlenek - elérik teljes nagyságukat. A hím álcák ekkor bebábozzák magukat, mely állapotban 8 napig maradnak s így az állat élete mindössze 42 napig tart. És minthogy igen szapora állatok, fejődésükben évenkint több generáció (5-6) is lehetséges.
A B. igen fontos kereskedelmi cikk, amennyiben szép vörös festéket szolgáltat, mely anyag az állat egész testében található. E célból az állatokat - kivéve a tenyésztésre kiválasztottakat - a növényről kefével, seprüvel vagy más eszközzel óvatosan leveszik, pléhlemezekre helyezik s kemencékben megszárítják, vagy forró vízgőzben megölve, a napon aszalják és ily módon elkészítve cochenille vagy spanyolosan grana néven hozzák kereskedésbe. Egy fontra 70.000 ilyen megszáradt állat esik. A kereskedésben több féle cochenille van. Igy megkülönböztetnek finom és durva cochenillet, továbbá grana fina v. méstica-t, mely kiválogatott, nagyszemü; az aprószemü, durvának a neve, gr. silvestre vagy capesiana. Ha e kétfélét keverik, akkor granellaná-nak nevezik. Az elkészítés módja szerint van 1. gr. renegrida, melyet forró vízben öltek meg és a napon szárítottak ki; 2. gr. negra, ha a B.-k a vizben való megölés után forró bádog lemezen száradnak meg; 3. gr. paspeada, mely ezüstszürke. A cochenillet többféle vörös festék, különösen kármin-előállításra és még a gyógyászatban is használják. A karmin előállítására a cochenillet porrá törik, forró vízben áztatják, azután timsót adnak hozzá, mire csapadék keletkezik, melyet leülepedés után kimosnak és megszárítanak. A kármin festék, mint ismeretes, a kelmefestészetben, az iparban nagy szerepet játszik. Gerlach óta a karmin ammoniákban feloldva, a szövet- és anatomia vizsgálatoknál is megbecsülhetetlen szer. A karmint barit, zsirkő és ólomfehérrel szokták hamisítani úgy, hogy a keverékhez kevés karmint adnak. A mult században gyakrabban használták gyógyszerül, jelenleg csak a fogpor és fogviz megfestésére használják és legujabban egyes francia orvosok, mint Laboulbfordéne, Lacher stb. fojtó köhögéseknél és lélekzési nehézségek görcsös rohamainál jó eredménynyel alkalmazzák.
A B. eredeti hazája Mexikó, hol a benszülöttek már az európaiak bejövetele előtt ismerték. Spanyolországban guicciardini 1560-ban hozta, honnét ismerete Németalföldre, illetve később egész Európára kiterjedt. A B.-vel való kereskedés már e század elején hanyatlott a K.-Indiában élő lakdye pajzstestü felfedezése következtében, mely szintén hasonló festéket ád, de mind inkább a 60-as évek óta a kátrány és anilin festékek feltalálása óta, amely festékek, habár nem oly tartósak, mint a eochenille, de előállításuk sokkal olcsóbb, mint a karminé. E hanyatlás a számadatok is fényesen igazolják. Igy a mult századokban Amerikából évenkint átlag 80.00 font cochenillet hoztak mintegy 7.410.000 hollandi forint értékben: egy font ára pedig Amsterdamban 1728. 58 flandriai shilling, körülbelül 11 frt volt. E század eljén már csak 12-13 shillingen árulták fontján Londonban, 1889. pedig 1 font ára csak 1 shilling volt. A Kanári-szigeteken p. 1881. 2.527.000 kg. cochenillet váltott be az angol kormány és érte 13.436.00 márkát fizetett ki, 1888. pedig csak 482.260 kg.-ot 489.000 márka értékben. A B.-vel való kereskedésnek hanyatlása különösen Mexikó, Guatemala és a Kanári-szigetek lakóit sujtja.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me