A Lázár- és a Honterus-térkép

Full text search

A Lázár- és a Honterus-térkép
A magyar térképészet első tárgyi emléke – az 1528-as Lázár-térkép – bizonyosan nem az első itthon készült ábrázolás hazánkról. Számos korábbi történeti dokumentumban találunk utalásokat földmérésre, elsősorban birtokfelosztással, határ-megállapításokkal kapcsolatosan. A határjárási jegyzőkönyvek felvételekor olykor kezdetleges vázlatokat is készítettek. A legkorábbi ránk maradt birtokvázlat 1488-ból származik, de vannak utalások régebbi, hasonló munkákra is. Nagyobb területek térviszonyaira vonatkozó, fejlett ismereteket tükröznek a külföldi szerzőktől származó korabeli országleírások, így az olasz Petrus Ransanus (1428–1492) vagy honfitársa, Sebastiano Compagni munkái (1489, 1509). Ezeknek a vázát azon útvonalak leírásai képezték, amelyek a középkori utazók, követek, adószedők kalauzaiként is szolgáltak. (A legkorábbi ilyen ún. itiner, amely a jeruzsálemi zarándoklatokkal kapcsolatosan ismerteti a Magyarországon átvezető utat, még 1031 után keletkezett.) Az 1522-ben, a Beszterce-környéki határ-megállapítással kapcsolatosan készített helyszínrajz azt bizonyítja, hogy a 15. században már voltak olyan világi műveltségű írástudók az országban, akik megbirkóztak a térképkészítés bonyolult feladatával.
Az első részletes magyar térkép 1528-ban, Ingolstadtban jelent meg. Szerzője, Lázár a korabeli források szerint is magyar volt, a térkép feliratában Bakócz Tamás esztergomi érsek titkárként említik. Mégis, a térkép készítőjét máig sem sikerült megbízhatóan azonosítani a hasonló nevű ismert személyek valamelyikével. Lázár „titoknoknak” (secretariusnak) azonban még a személyénél is rejtélyesebb térképének története.

Henricus Martellus Közép-Európájának részlete (1491 körül)
Korabeli forrásokból tudjuk, hogy munkatársaival Lázár a térképen a Dózsa-féle parasztfelkelés idején dolgozott (1514), munkájuk azonban ismeretlen okból félbeszakadt és a kéziratos lapok a mohácsi vész körüli zűrzavarban valószínűleg a térkép kiadója, a híres osztrák humanista, Johannes Cuspinianus közvetítésével Bécsbe kerültek. Lázár, a munka szervezője nem volt jelen, amikor az ottani egyetemen a neves matematikus és csillagász, Georgius Tanstetter az anyagot kiadásra előkészítette. Az így készült térképet azután Petrus Apianus ingolstadti nyomdájában fametszetről nyomtatták. A „Tabula Hungarie” egyetlen példánya a múlt században került elő, ma az Országos Széchényi Könyvtár féltett kincse. Az első részletes Magyarország-térkép megjelenését joggal tartjuk forradalmi jelentőségűnek a kartográfia történetében. A Lázár-térkép ugyanis saját korát megelőző, világszínvonalú alkotás, a modern európai térképészet mérföldköve.

Lázár deák térképe (1528)
Az 1528-as nyomtatott kiadás álló formátumú, plakátméretű lap, amely első pillantásra nemigen támasztja alá a fenti állítást. Ennek legfőbb oka, hogy – a kereten megírt égtájak ellenére – a Duna átlós irányban, a megszokotthoz képest ferdén folyik, és ennek megfelelően a térképi tartalom is szokatlanul elfordul. A vizsgálatok szerint a csavarodás mértéke nem azonos a térkép egész felületén, így feltehető, hogy a több kéziratos lap utólagos összeállításakor torzult az eredeti szerkezet. Erre utalnak a szerkezeti vonalak melletti kettőzött nevek is. További bonyodalom származott a térkép számára választott formátumból, valamint az abban a korban szokásos ajánlás, címer és kísérőszöveg szükségszerű elhelyezéséből. A fametszet elkészítésekor ugyanis ezekről a helyekről egyszerűen eltolták a tartalmat, helyet csináltak a „fontos” részeknek. Akkoriban ez egyáltalán nem volt szokatlan eljárás. Az ingolstadti nyomda mesterei értették a dolgukat. A térkép vonalait gyakorlott metszők vésték fába, a neveket vékony fémlapocskákba öntötték és felragasztották a dúc mélyedéseibe. Az elkészült nyomat részletesség és pontosság tekintetében egyaránt messze túlszárnyalja a kor hasonló alkotásait. A térkép méretaránya kb. 1:1 200 000, nagyon gazdag hegy- és vízrajzzal, mintegy háromszáz földrajzi névvel és 1300 településnévvel. Ez az óriási mennyiségű ismeretanyag mindenképpen arra utal, hogy közvetlen gyűjtésből származik. A nevek írása pedig bizonyítja, hogy a kézirat szerzője valóban magyar volt, aki a Kárpát-medence első tudományos igényű térképét készítette el. Néhány név esetében ugyanis még nyelvjárási sajátosságokat is őriz a térkép, így például a Bakonyban „Orotzlankw”, míg a Mátrában palócosan „Arozlake” olvasható a két Oroszlánkő nevű település mellett. Lázár térképét Tanstetter néhány településsel és történelmi vonatkozással egészítette ki. Az antikvitás emlékeinek feltüntetése (pl. Traianus hídja) mellett miniatűr csatakép állít emléket a mohácsi tragédiának, kereszt jelöli II. Lajos király elestének helyét. A vereség tragikus következményét, a törökök által megszállt területet pontsor és eltérő színezés mutatja.
A térkép készítéséről joggal feltételezhetjük, hogy a rendelkezésre álló korábbi ismereteket ötvözi kitűnően a helyszíni felmérés eredményeivel. A térkép vázát a néhány csillagászati méréssel meghatározott koordináta, valamint elsősorban útvonalak mentén, főként mágnestűvel mért irányok és az úthosszok adták. Lázár térképe, bár maga is felhasznált korábbi alapokat, a magyar térképészet ősforrása, hiszen mintegy két évszázadon keresztül – sokszoros közvetítéssel – valamennyi hazánkról készült térkép belőle táplálkozik.
Lázár térképének megjelenésével csaknem egy időben készítette el az erdélyi Szászföld részletes térképét a brassói, szász nemzetiségű Johannes Honter (1503?–1549). Honterus a Lázár-térképhez képest részletesebb és helyesebb képet alkotott Erdélyről. Neveinek zöme német, számos magyar helység neve viszont magyarul olvasható. A térképen az 1532-es évszámot találjuk, de egyetlen megmaradt példánya próbanyomat volt, amit bizonyít két nemrég előkerült, javított és kiegészített töredék néhány évvel későbbről. Honterus Erdélye Lázár munkájához hasonlóan egészen a török háborúk utáni időkig szolgált a későbbi térképek forrásául.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me