A Kelemen-Görgényi-Hargita vulkáni vonulat

Full text search

A Kelemen-Görgényi-Hargita vulkáni vonulat
A Keleti-Kárpátok tűzhányólánca a Kárpátok legfiatalabb vulkáni területe; a mintegy 9 millió éve kezdődött vulkánosság a déli részén emelkedő Csomádban egész Közép-Európa legfiatalabb tűzhányó-tevékenységével zárult. A fiatalságból következőleg a hegylánc vulkáni építményei jól rekonstruálhatóak, formái épek; s a működéshez kapcsolódó borvizekkel, mofettákkal, no meg fenyveseivel és tőzegmohalápjaival együtt a vidék nemcsak a kutatóknak, hanem a kirándulóknak is felejthetetlen élményt kínál. A vulkáni vonulat földtani-felszínalaktani megismerése jó száz évvel ezelőttre nyúlik vissza. A neves elődök nyomán – akik közül legalább Török Zoltán kolozsvári geológusprofesszort név szerint is meg kell említenünk – az elmúlt évtizedekben megnyugtatóan sikerült tisztázni a vulkáni működés legfőbb jellemzőit. A ma is dolgozó geológusok közül mindenekelőtt Ioan Seghedi és Szakács Sándor, a bukaresti Román Geológiai Intézet kutatói emelendők ki, míg egyes geomorfológiai kérdések tisztázásához Wilfred Schreiber és Kristó András, a vulkánmorfológiaiakéhoz Székely András, Nemerkényi Antal és e sorok szerzője járult hozzá. Valamennyi probléma megoldását nagymértékben elősegítették a korábbi, illetve a mintegy öt éve, a debreceni Atommagkutató Intézetben Pécskay Zoltán által rendszeresen, nagyszámban végzett radiometrikus kormeghatározások.
Általános felépítését tekintve a vulkáni szerkezet egy tengelyzónára – mégpedig igen változatos felépítésű, főleg andezites, jellemzően kevés piroklasztitot szolgáltató vulkáni kitörésközpontok egybefüggő láncára –, valamint egy, mindkét oldalon a vonulatot szegélyező, zömmel törmelékkőzetekből álló palástra tagolható (lásd a térképvázlaton). Utóbbit, mint azt Török nyomán már Kristó is feltételezte, és Szakács, valamint Seghedi részletes vizsgálataikra alapozva bizonyították, a változatosan működő kitörésközpontok hozták létre – felépülésükkel egyidejűleg – izzó piroklaszt-árak, törmelékárak, laharok és vulkáni lavinák „eregetésével”. A vulkánokat övező, összeolvadt törmelékkőzet-szegély nyugaton jóval szélesebb, valódi fennsík, és az Erdélyi-medencére olykor meredek töréslépcsővel esik le (legjellegzetesebb része a Hargita-fennsík); keleten már jóval kevésbé fejlett, viszont pl. a Felcsíki-medencében – mint Kristó és e sorok szerzője kimutatta – szép maradványszintjei tanulmányozhatók (ezekre épültek a vidék páratlan erődtemplomai).
Az északon a Beszterce és Dorna folyókra, délen a Marosra alátekintő Kelemen-havasok egy, a Borgói-havasokéval egyidős szubvulkáni tevékenységet követően kezdte meg működését. Hatalmas tömegének északi, nagyobbik részét egyetlen vulkáni építmény alkotja, amelynek mint-egy 10 kilométer átmérőjű, beszakadásos kalderája (peremén krátermaradványokkal és gleccservájta ún. kárfülkékkel) a legnagyobb az egész Kárpátokban. A Maros áttörése és a Görgény-patak az Észak-Görgényi-havasokat fogja közre. Ez tulajdonképpen egyetlen, de igen összetett építmény, a Fancsal (Făncel-Lapusna); meghatározó felszínformája dél felé nyitott, óriás, beszakadásos félkalderája. Délebbre a Dél-Görgényi-havasokat három nagy vulkán, a Mezőhavas (Seăca-Tatărca), a Somlyó (Sumuleu) és a Csomafalvi-Délhegy (Ciumani) alkotja (a kötetünkben közölt tájbeosztásban utóbbi kettő már a tágabb értelemben vett Hargitához tartozik). Az első a Kárpátok legszabályosabb, tojásdad kalderájáról, a második kisebb kalderája mellett bonyolult szerkezetéről, a harmadik pedig kettős kráteréről és a főcsúcs koronázta hatalmas lávadómjáról érdemel említést. A Délhegytől dél felé a Nagy-Küküllő forrásága, a Sikaszó (illetve folytatásában a Libán-hágó) a szűkebben vett Észak-Hargitát különíti el. Ennek három kisebb építménye – Csíkmagosa vagy Rekettyés (Rachitiş), Osztoróc (Ostoroş) és Fertő-tető (Ivo-Cocoizaş) – közül csak a középsőnek van krátere, a másik kettőt kisebb-nagyobb lávadómok alkotják. Nagy tömege alapján némelyek Központi-Hargitaként emlegetik a következő vulkáni építményt (Vârghiş), amely a Hargita tetejét, a Mădăraşi-Hargitát is hordozza. Közepes méretű kalderájának peremén kisebb-nagyobb lávadómok képezik a hegy lábánál húzódó falvakról elnevezett Hargitákat; közülük a legmonumentálisabb a Csicsói-Hargita, amely egy összetett kitörésközpont-sor, hatalmas, a kaldera és a vulkáni építmény déli részét elfedő anyagtömeggel. A Dél-Hargita a vulkánosság elhalásának színtere. Az egyre mélyebbről jövő, alkáliákban dús magma a Csomádban már dácitként került a felszínre. A vonulatrész északi tagja, a Nagykőbükk (Luci-Lazu) még lapos, pajzsvulkánszerű építmény, délen nagyobb lávaöntő központtal (Tetőfenyő vagy Láz-hegy); a Kakukkhegy (Cucu) már meredekebb vulkáni kúp középen több kráterből és peremi lávadómokból sajátosan, erózió útján összeolvadt, kalderaszerű udvarral; a legdélebbi részt, a Piliskét (Pilişcă), a Bükkszád-Málnás- (Bixad-Malnaş) területet és a Csomádot (Ciomadul) pedig kizárólag meredek lávadómok, dagadókúpok, illetve sekély intrúziók alkotják. A Csomádnak – a szűk Tusnádi-szorosra néző, meredek lávadómjai gyűrűjében – legszebb ékessége a kettős kráterében kialakult Szent Anna-tó és Mohos-láp. E kráterek – a lávadómok között – heves, robbanásos működéssel jöttek létre, s a tűzhányó-tevékenység a 14C-mérések szerint mindössze 30–40 ezer évvel ezelőtt halt el.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me