Tavaink (Somogyi Sándor)

Full text search

Tavaink
(Somogyi Sándor)
A kárpát-pannon térségben a hegységi, dombsági területeken több, a medencékben – így Magyarországon is – jóval kevesebb az állóvíz. Nagyobb tavaink ugyanakkor – mindenekelőtt Közép-Európa legnagyobb vízfelülete, a Balaton – sekélységüknél, kellemes hőmérsékletű vizüknél fogva nemzetközi hírnévnek örvendenek.
A Kárpát-medencében, ezen belül Magyarországon is a természetes állóvizek aránya viszonylag kicsi. Ezek többsége síkvidéki-dombsági elhelyezkedésű (szerkezeti süllyedékek tavai, levágott folyómedrek, szélvájta mélyedések állóvizei). A mintegy 650 tó összterülete a Balatonnal, a Fertő- és a Velencei-tóval együtt (a Fertő 198 km2-nyi ausztriai részét is hozzászámítva) mintegy 950 km2. A hegységkeret nagy számú tavának többsége ezzel szemben többé-kevésbé elzárt völgyszakaszokban talált helyet (tengerszemek, csúszás és omlás által duzzasztott állóvizek), ha méretük nem vetekszik is a Balatonéval vagy a Fertő-tóéval. A határokon kívüli tavak jellemzésére a Kárpáti nagytájak című fejezetben térünk ki.
Állóvizeink vízjárása a csapadék és a párolgás évi menetét tükrözi, ennek megfelelően igen nagy területi különbségek lehetnek közöttük. A vízállás tavasszal általában jóval magasabb, mint ősszel, s ezzel a tavak kiterjedése is számottevő mértékben ingadozik. Ennek mérséklésére többnyire minden tavunk vízállását mesterségesen szabályozzák: tavasszal leeresztik, nyáron és ősszel visszaduzzasztják vizüket.
Természetes tavaink a domborzati adottságokból kifolyólag kevés kivétellel sekély vizűek. Ez egyebek között azzal jár, hogy nem alakulhat ki bennük a mélyebb tavakra jellemző hőmérsékleti rétegződés. A víz magas fajhője miatt az állóvizek hőmérsékletingadozása elmarad a levegőé mögött. Télen viszont – a víztömeget átkeverő turbulencia hiánya miatt – a folyóvizeknél korábban és tartósabban befagynak.
Az állóvizek kémiai összetétele vízgyűjtőterületük kőzettani felépítését tükrözi. A tófelszín jelentős párolgása miatt a víz sótartalma általában meghaladja a beléjük torkolló vízfolyásokét, így az egyes tavak vizének töménysége a hozzáfolyás és a lefolyás arányától függ. Nagyobb tavaink közül a Velencei-tó „hígító” hozzáfolyása a legcsekélyebb, a sótartalom eléri a 2500 mg/litert. Ennél jóval töményebbek az időnként lefolyástalanná váló alföldi szikes tavak, melyek többnyire nevükben is viselik a „sós” jelzőt.
A hozzáfolyással érkező hordalék az állóvizek medencéit rövidebb-hosszabb idő alatt törvényszerűen feltölti. Ezt a folyamatot a laza partokat alámosó hullámzás, valamint a tavak felszínén elburjánzó vízi-lápi növényzet szervesanyagai fel is gyorsíthatják. Ugyanakkor a védgátakon kívül rekedt, levágott egykori folyókanyarulatok meandertavainak feltöltődése, ami csak utóbbi módon történhet (a folyóvízi feltöltés elmarad), általában igen lassú.
A mesterséges tavak egy része egykori folyómeanderből képződött morotvató. Ezek száma 280, összterületük 40 km2 körüli. Közülük a Duna mellett a faddi Holt-Duna (1,8 km2), a Tisza mellett pedig a cibakházi Holt-Tisza (1,6 km2) a legnagyobb. A halastavak száma meghaladja a 130-at, 250 km2 vízfelülettel. A legnagyobb a Hortobágyi halastó (mintegy 14 km2). Az egyéb tavak – pl. víz által kitöltött bányagödrök – száma 100 körül mozog; összterületük csupán 15 km2. A víztározók száma 1984-ben (csak a 100 ezer m3-nél nagyobb térfogatúakat ide értve) 276 volt. A tározótavak egy részét a vízfolyásokon, duzzasztással létesítik. Az ilyen eredetűek között a kiskörei Tisza-tó a legnagyobb, felszíne – a duzzasztás szintjétől függően – meghaladhatja a 100 km2-t.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me