Bányászat az őskőkortól

Full text search

Bányászat az őskőkortól
A nemérces ásványok felhasználása a paleolitikumra, 40–80 ezer évvel ezelőttre nyúlik vissza, amikor az ősember a kovatartalmú kőzetekből (tűzkő, kalcedon, obszidián, kvarcit, szarukő) eszközöket készített magának (nyílhegy, kaparókés, penge). Ilyenek kerültek elő a Bükk, a Tokaji-hegység és a Dunántúli-középhegység barlangjaiból. A boldogkőváraljai Tekeres-patak kovaeszköz-készítő helyén 657 darab, limnokvarcitból álló kvarcitpengét találtak. Lovason a limonitokkeres agyagot festékföldként használták. Az újkőkortól (neolitikum, a Kárpát-medencében mintegy hatezer évvel Krisztus előttől) az agyagokból edényeket, pecsétnyomót, oltárt, szobrokat égettek, és ezeket sokszor festékfölddel színezték (ún. Körös-kultúra). A tűzkő bányászata, valamint a pattintott, majd a csiszolt kőeszközök elsősorban a sümegi Mogyorós-dombról és Tatáról ismertek.

Kőkori lelőhelyek Magyarországon
A Kárpát-medencében a vaskorban (Kr. e kb. 800-tól) jelent meg a fazekaskorong, amellyel helyi agyagokból készítettek edényt. A római korban a kőfaragásos építkezéshez, a tégla- és cserépgyártáshoz, a zöldüveg-gyártáshoz helyben fejtett mészkövet, agyagot, homokot használtak. Már a római korban, majd a honfoglalás korától művelték az erdélyi kősóbányákat (Dés [Ocna Dejului], Torda [Turda], Vízakna [Ocna Subiului], Parajd [Praid], Szék [Sic], Kolozs [Cojocna]). A sóbányászat későbbi királyi privilégiummá vált (ún. sókamarák). A 13. századtól kezdődött a máramarosi kősótelepek művelése és a fehérre égethető kaolinból készült kerámiák használata; ekkora tehető a malomkőbányászat kezdete is (Sárospatak, Beregszász-Muzsaj [Muzievo], Lacfalva [Lackovce]). A hazai üveggyártás finomszemcsés vulkáni piroklasztitok olvasztásával indult a 14. században (Börzsöny, Parád). A 17. századtól a nemesfémtermelő bányák közelében, majd földesúri uradalmakban (Rákóczi, Pálffy, Nádasdy család) működő üvegcsűrök helyi homoklelőhelyek anyagával dolgoztak. Ebben az időben indult meg a táblaüveggyártás. A kősóbányászat az erdélyi és a máramarosi bányák jóvoltából a 18. században évi 130–150 ezer tonnát, majd a 20. század elején 300 ezer tonnát ért el. A nemesopál-bányászat a 14. században a felvidéki Vörösvágáson (Cervenica) kezdődött meg, s fénykorát a 19. század második felére érte el. A 18. századtól Szabolcsban és Kiskunságon a szikesek sziksójának összepréselésével szódát gyártottak, míg a hidrotermális szulfátok alunitjából, jarozitjából egészen a 19. század végéig timsótermelés folyt Parád, Bíborosfalva és Sopron környékén.

 

A bodrogkeresztúri Henye-hegy késő paleolitikumi lelőhelye és megtalált kőeszközei (korai gravetti kultúra)
a = penge
b = kettős árvéső
c = tompított hátú mikropenge
d = pengevakaró
A 19. századtól a nagyipar átalakulásával megindult az ipari ásványok felkutatása, így 1820-tól a füzérradványi illit-, 1885-től a sárospataki kaolin-, 1854-től a cekeháza-tállyai kovaföld-lelőhelyeken indult bányászat. Az I. világháborút követően váltak ismertté a hazai bentonit-fullerföld (Nagytétény, Bánd, Komlóska, Rátka), a tűzálló és saválló agyag (Bánk, Felsőpetény, Nemti), a kaolin (Rátka, Bodrogszegi, Mád-Bomboly) és a kvarcit (Rátka, Mindszentkálla) nagyobb lelőhelyei. A II. világháború után a részletes földtani kutatás, az új nyersanyagtípusok iránti igény vezetett a perlit (Pálháza), kovaföld (Erdőbénye, Szurdokpüspöki), kaolinos homokkő (Sárisáp), kovasavas kaolin (Mád-Király-hegy), zeolitos tufák (Rátka, Mezőzombor), bentonit (Istenmezeje, Pétervására, Egyházaskesző), aplit (Székesfehérvár), alginit (Gérce, Egyházaskesző, Pula), barit (Velencei-hegység, Rudabánya) és a gipsz-anhidrit (Perkupa-Alsótelekes) mindmáig tartó bányászatához. Alábbiakban a mai Magyarország területének nemérces ásványkincseit mutatjuk be közelebbről.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me