Szárazföldi teknősök

Full text search

Szárazföldi teknősök
A szárazföldi teknősök (Testudinidae) európai fajainak tartása nem tér el különösebben egymástól, így célszerű ezekről egyszerre írni. Mindenekelőtt azonban meg kell jegyezni, hogy a Washingtoni Egyezmény (CITES) listáján I. és II. kategóriások, így tartásuk engedélyhez kötött. Enélkül eladni, vásárolni vagy behozni se szabad őket. Mivel több ezerre tehető a hazánkban tartott szárazföldi teknősök száma, mégis érdemes velük foglalkozni. A szárazföldi teknősök már csak méretükből adódóan is tágas terráriumot igényelnek. Talajként megfelel a tőzeg, homokkal kevert sóder. Meghálálják, ha búvóhelyet is alakítunk ki számukra. A terráriumot dekorálhatjuk, lapos mészkövekkel. Mivel, ha ritkán is, de rendszeresen isznak, gondoskodjunk itatóedényéről is. A kirgiz (Agreonemys horsfieldi) és görög teknősöket (Testudo hermanni) egy-két rövid hideg periódustól eltekintve tavasztól őszig nyugodtan tarthatjuk erkélyen vagy szabadtéri terráriumban is, a mór (Testudo graeca) és szegett teknősöket (Testudo marginata) viszont célszerűbb csak nyáron a kertben gondozni, mert igen hamar megfáznak. A mór teknős Észak-Afrikából származó egyedei különösen hőigényesek.
Azoknak a teknősöknek, amelyek télen-nyáron szobai terráriumban élnek, példányonként legalább fél négyzetméteres területre van szükségük. Emellett néha a lakásban is szabadon engedhetjük őket.
S szárazföldi teknősök úgynevezett vegyesevő állatok, állati és növényi eledelt egyaránt fogyasztanak. Leginkább pázsitfűfélékkel, salátával, gyümölcsökkel, uborkával, szamócával, egressel, lóherével, valamint túróval, főtt tojással, reszelt sajttal, hússal (nem disznóhússal) konzerv kutya- és macskaeledellel stb. táplálhatók.
Ha teknőseink szabadföldi terráriumban élnek, és változatos kosztot kapnak, akkor nincs szükség külön vitaminadagolásra, amennyiben kizárólag terráriumban tartjuk őket, heti 1–3 csepp D3-vitamint cseppentsünk legkedvesebb eledelükre. Emellett ásványi premixet vagy főtt tojás porrátört héját szórjuk a táplálékra. Minden teknősfajnak gyakori betegsége a páncélgyulladás és a szemgyulladás. Többnyire a vitaminban és ásványi anyagokban szegény étrend és a kedvezőtlen tartási körülmények okozzák e betegségeket. Hatásos kezelés lehet a kalcium-foszforikum fokozott adagolása (valamely kedvelt táplálékot bepanírozni vele), valamint az A- és D3-vitamin adása. Ha a teknős már nem eszik, úgy a sokszor kérdéses kimenetelű injekciós kúrára van szükség. A kínai lágyhéjú teknős (Pelodiscus sinensis) az egyik leggyakrabban gondozott lágyhéjúteknős-faj. Nevével ellentétben nem csupán Kínában honos, Oroszország Amur környéki zord vidéken éppúgy megtalálható, mint Koreában, Hátsó-Indiában és a Japán-szigeteken. Betelepítették a Hawaii-szigetekre is. Élőhelyét tekintve nem válogatós, folyókban, tavakban, rizsföldeken és pocsolyákban egyaránt előfordul. Állatkereskedésekben leginkább négy-öt centiméteres apróságok kaphatók, ám ne feledjük, ezek jó tartás mellett 30–40 centiméteres hosszúságúra is megnőnek. Ezért természetesen már kezdetben nagy méretű akvaterráriumra van szükségük.

Díszes dobozteknős
A vizes rész vastag talajrétege alapkövetelmény, a páncél magasságának kétszerese kell hogy legyen. A száraz részen is biztosítani kell egy olyan területet, ahol az állat kedvére elkaparhatja magát. A kínai lágyhéjú teknős szobahőmérsékleten jól tartható, a nagyobb példányok tavasztól őszig kerti medencében is gondozhatók. Egy medencébe csak egyetlen példányt helyezzünk, mert fajtársaikkal igen-igen agresszíven tudnak viselkedni. Hallal, férgekkel, csigákkal, növényekkel táplálhatók. Magyarországon már több alkalommal tenyésztették, különösen híresek a Fővárosi Állat- és Növénykert eredményei.

Homloklebenyes baziliszkusz
K. Zs.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me