Petényi kezdte, Vásárhelyi folytatta

Full text search

Petényi kezdte, Vásárhelyi folytatta
Hazánkban neves tudósunk, Petényi János foglalkozott először behatóan a földikutyával még a múlt század közepén. Az állat életmódját és szokásait illetően azonban a legtöbb adatot Vásárhelyi Istvánnak köszönhetjük, aki különösen 1925–1926-ban az Alföld közepén, Pusztapón tanulmányozta sokat ennek a különleges rágcsálónak az életét. Számos példányt tartott fogságban megfigyelés céljából, és közben kidolgozta a földikutyatartás minden csínját-bínját. Kiderült például, hogy ezek az állatok képtelenek föld nélkül élni, ha azt nem kapják meg, rövidesen elpusztulnak. A ládában azonban, amelyben megfelelő magasságú földréteget kaptak, láthatóan jól érezték magukat, éppen úgy fúrtak, tapasztottak, mint a szabadban.
Vásárhelyi idejében a földikutya életmódjának tanulmányozására még az ásó vagy az eke volt a legmegfelelőbb „műszer”. A technika fejlődése azonban e téren is jelentős előrelépést jelentett. A bukaresti Növényvédelmi Intézetben Hamar Márton például elmés módon vizsgálta az állat föld alatti életét. Élő példányokat fogtak, bőrük alá vékony és csupán 5 mm hosszú radioaktív tűt szúrtak, majd visszaeresztették őket a földalá. A tű sugárzása lehetővé tette, hogy kézzel hordozható Geiger–Müller-készülékkel akár 80 cm mélységben is követni tudják az ide-oda kanyarogva portyázó állat útját. Egyebek mellett megállapították, hogy járataiban szaladgálva a földikutya naponta csaknem másfél kilométernyi utat tesz meg. Mozgási sebessége normális körülmények között óránként 600–2000 méter között változott, a megriasztott állat azonban 6 kilométeres sebességgel igyekezett a járatrendszer legmélyebb pontján lévő fészke felé.
A kis radioaktív tű segítségével nyomon lehet követni a földikutyát a lucernaföldben is. Ha odafúrta magát az egyik tőhöz, először körülásta, majd erős fogaival elrágta a gyökér mélybe nyúló alsó részét, a felsőt pedig addig rángatta, mozgatta, míg a meglazult földben az egészet le nem húzta a mélybe, szárastul, levelestül. Ekkor a nyílást gondosan eltömve a zsákmányt fészkébe szállította.
Sajnos a földikutya nem szapora állat. A nőstények 29–32 napi vemhesség után évente csupán egyszer 2-4 kölyköt ellenek. Körülbelül 20 napig szoptatják őket, a fiatalok hathetes korukban válnak önállóakká, és 10–11 hónaposan ivarérettek. Hazánk egyik legritkább emlősállata fokozottan védett, természeti értéke 100.000 forint.
Törpeegér a terráriumban
Érdekes megfigyeléseket végezhetünk a terráriumban tartot (nem védett) rágcsálókkal kapcsolatban. Sok mindent megleshetünk, amire egyébként az állatok rejtett életmódja miatt nincs lehetőségünk. A lehetséges terráriumlakók egyike a törpeegér. Szeret kúszni, akrobatikus ügyességgel mozog a növények szárain, ezért számára „lakást” kell berendeznünk. Legyen minél nagyobb, és ne feledkezzünk meg a szellőzésről! Ha az állatokat párban tartjuk, és elegendő fészekanyagot, száraz nádleveleket, fűszálakat helyezünk be, előbb-utóbb megkezdik a csinos fészek építését. A terrárium magas részében a nádszálak ne álljanak túl sűrűn, 6–7 szál éppen elegendő.
A fenékrészre pormentes faforgácsot, tőzeget vagy mohát tehetünk, az aljzatot időről időre cserélni kell. A berendezéshez tartozhat egy kisebb, üreges fatuskó, amelyben szívesen bujkál az egér.
A törpeegér napi táplálékszükséglete kb. 4 gramm vegyes mageleség (búza, köles, zab, rozs), adjunk ezenkívül egy gerezd almát és egy darabka sárgarépát is. Napraforgót, diót, sajtot csak „ünnepnapokon”, időnként és módjával, mert hízlalnak, és a törpeegér hajlamos a hízásra. A kiegészítő rovartáplálék tavasztól őszig napi néhány sáska, szöcske vagy kisebb bogár, télen lisztkukacot adhatunk. Az almára szórjunk hetente 2-3 alkalommal kevés kalcium-foszfátot (gyógyszertárban kapható), és hetente egyszer vitaminkészítményt. Örömet szerezhetünk az apró egérkének a nyár elején egy-egy szárával adott gabonakalásszal, ahol, akár a szabadban, magának kell a kalászhoz másznia és farkával is kapaszkodva egyensúlyoznia, hogy a magokhoz jusson.
Ha azt vesszük észre, hogy a nőstény gömbölyödik, nehezebben mozog, vemhes, a hímet ideiglenesen távolítsuk el a terráriumból. Nem mindegyikük nevezhető ugyanis példás családapának. Az viszont élményt jelenthet bárki számára, amikor a kicsinyek először másznak ki a fészekből és indulnak el, eleinte kissé még bizonytalan mozdulatokkal, felfedezőútra a terráriumban.
Törpeegeret nem lehet vásárolni az állatkereskedésben! Magunknak kell megfognunk, de a vadászat, az egerészés izgalmai is hozzátartoznak a törpeegértartás örömeihez. Eredménnyel használható az almával vagy dióval csalizott kis élvefogó láda, a nádas vagy a gazos árokpart mentén egy darab palára állított és fél dióval felpeckelt virágcserép, de ha felemelünk egy már régebben a fűben heverő nádkévét, vagy átrakjuk ősszel a mezőn felejtett kukoricakévéket, egy kis ügyességgel kézzel is foghatunk törpeegeret.
S. E.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me