A magánhangzók

Full text search

A magánhangzók
Ezeknek a hangoknak a körében is lényeges változások történtek, bár ezek nem annyira a hangok számát érintették, sokkal inkább a bizonyos helyzetekben való előfordulásukat. Ezek a változások nemcsak egyszerű hangtani fejlemények, hanem a magyar szótöveket és a toldalékolási rendszert is érintő folyamatok voltak.
1. A szóvégi magánhangzók története – A finnugor alapnyelvben a szavak magánhangzóra végződtek, melyek az ősmagyar kor első szakaszában, még az Urál környéki őshazában felső nyelvállású, zárt magánhangzókká váltak (i, ü; i, u). Az ősmagyar kor második felében, a honfoglalás körüli időkben ezek a zárt hangok tökéletlen képzésű, mormolt, ún. redukált hangokká váltak, melyek a szavak alapalakjában teljesen el is némulhattak, azaz lekophattak (ez a folyamat majd az ómagyar korban válik teljessé, ahol ezt a változást írásos emlékekben, pl. a Tihanyi Alapítólevélben, a Halotti Beszédben és egyebekben is nyomon lehet követni). A tővégi magánhangzók lekopásának egyik következménye lesz az a jelenség, hogy bizonyos magyar szavak szótári alapalakjukban nem tartalmaznak szóvégi magánhangzót, viszont egyes toldalékok előtt megjelenik az ősi tővégi hangzó tükröződése: hal ~ hala-t, hala-m; év ~ éve-k, éve-s.
2. Kettőshangzók – Az alapnyelvre rekonstruálható, illabiális utótagot (azaz i-t) tartalmazó kettőshangzók (pl.ai, oi, ei) az ősmagyar kor utolsó századaiban egyszerűsödtek és hosszú é-vé vagy í-vé, illetve a hangrendi illeszkedés szabályainak megfelelően á-vá alakultak (és később e-vé, illetve a-vá rövidültek): török buzJ > ősm. búzá > m. búza; ősm. kezei ‘keze’ > m. keze.
3. Magánhangzó-harmónia – A finnugor alapnyelv sajátossága volt az a jelenség, hogy a szavak vagy csak magas, vagy csak mély magánhangzókat tartalmaztak, s a (korai időkben kialakult) toldalékok is kétalakúak voltak, hogy ennek a szabályszerűségnek megfelelve kapcsolódhassanak a szótőhöz: szem-be, ház-ba. Az ősmagyar korban is fennállt ez a harmónia, bár a korszak végén a kettőshangzók egyszerűsödésével és a mélyhangú i-nek magashangúvá válásával létrejöttek bizonyos vegyes hangrendű szóalakok: lát, de látnék, nyíl, de nyilak.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me