Ékszerek és kegytárgyak az ötvösművészetben

Full text search

Ékszerek és kegytárgyak az ötvösművészetben
Igen kedvelik ebben a korban az ékszereket; nemcsak azért, mert az öltözködésben férfiak és nők egyaránt szerették a pompát, hanem azért is, mert a létbizonytalanság idején a kisméretű értéktárgyakat könnyen lehetett szállítani és biztonságba helyezni. A násfák (láncon a nyakban függő ötvöstárgyak), a boglárok (amelyek a gombokat helyettesítették), forgók, csatok és láncok hozzátartoztak a főúri viselethez. A 16. században készült Izabella királyné zománcos, opálkövekkel borított násfája és a Thököly-családé, amely indákkal övezett kis építményt utánoz. Nem csupán ékszereket vagy egyházi rendeltetésű tárgyakat készítettek az ötvösművészek, hanem művészi használati tárgyakat is a lakásokba, az asztalokra. Egyre több díszes evőeszközkészlet, kupa, serleg, ivópohár, szelence, fűszertartó került ki kezük alól – jelezve, hogy az emberek a mindennapi élet mind szélesebb területén igénylik a művészi munkát.
A világi rendeltetésű vagy az egyházi szertartásokhoz használt kupák a középkori formák helyett barokk részleteket és zömök arányokat mutatnak (Brózer István beágyazott zománccal díszített aranykelyhe, I. Rákóczi György megrendelésére, a kolozsvári Református Egyház számára 1640.).
Nagyszebenben működött Hann Sebestyén (1644-1713), a 17. század legjelentősebb magyarországi ötvöse. A nemesfémek (főleg az ezüst) nyújthatóságát használta ki, és ötvöstárgyait az alapból erősen kiemelkedő virágdíszekkel és domborműves jelenetekkel díszítette. Témáit a Bibliából, a történelemből vagy az antik mitológiából merítette, s többnyire rézmetszetek alapján dolgozta ki. Díszítőelemei egyértelműen barokk jellegűek, s barokkos a műveken a zsúfoltság, a gyöngyökkel, drágakövekkel dúsan kirakott felület.
A magyar későbarokk és rokokó ötvösség legjelentősebb mestere a lőcsei Szilassy János (1708-82) volt. Művein az úgynevezett festőzománc-eljárást tökéletesítette, amikor azokat a zománcra festett és vele együtt kiégetett képecskékkel díszítette. Elsősorban egyházi tárgyakat (úrmutató, kehely, tömjéntartó) készített, s felületüket dús levelű, zsúfoltan elhelyezett növényi ornamentumokkal, csavarodó, gazdag formákkal alakította ki.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me