Légkör

Full text search

Légkör
A légköri szennyeződések koncentrációja észrevehetően csökkent Észak-Amerikában. Az 1970-től 1993-ig terjedő időszakban az Egyesült Államok Nemzeti Légkörfigyelő Szolgálata által figyelemmel kísért hat szennyezőanyag közül az ólomszennyeződésnél tapasztalták a legmeredekebb javulást, amely annak köszönhető, hogy 1970-től áttértek az ólommentes üzemanyag használatára. A másik négy kritikus szennyezőanyag mennyisége a légkörben ugyancsak csökkent, például a szén-monoxid 24 százalékkal, a kén-dioxid 30 százalékkal. Csak a nitrogén-oxid mennyisége növekedett, 14 százalékkal. Bár a járművek nitrogén-oxid-kibocsátása csökkent az elmúlt tíz évben, ezt ellensúlyozta a villamosenergia-termeléshez elégetett fűtőanyag nitrogén-oxid-kibocsátásának növekedése.
Kanadában az ipari kén-dioxid-kibocsátást majdnem felére csökkentették, az egyéb ipari szennyezés 36 százalékkal csökkent 1970 és 1985 között. Akárcsak az Egyesült Államokban, jelentősen csökkent a légköri ólomszennyeződés, az 1990-es évek elejére már csak elenyésző hányada volt a húsz évvel korábban mért értékeknek.
E javulás ellenére a légszennyeződés továbbra is aggodalomra ad okot mindkét országban. Húsz évvel a tiszta levegő törvényének (Clean Air Act) elfogadása után az Egyesült Államokban három amerikai közül egy még mindig olyan térségben él, ahol a légszennyeződés nem felel meg a szövetségi egészségügyi előírásoknak. A levegőminőség fő problémái az ózon és a toxikus kemikáliák jelenléte a légkörben, a regionális légszennyeződés miatt az ökoszisztémák pusztulása, a határon túlról jövő légszennyeződés, a radon és más – épületeken belüli – szennyező- anyagok jelenléte.
Kanada néhány nagyvárosában továbbra is elfogadhatatlan a levegő minősége, különösen nyáron. A leggyakoribb gond a Föld közeli ózontartalom és a szemcsés szennyeződések növekedése a légkörben. A légköri szennyeződések okozta tüdőbetegségek évente 50-60 ezer ember halálához vezetnek az Egyesült Államokban, és 40-50 milliárd dollár közvetlen egészségügyi kiadással terhelik meg az amerikai költségvetést. Egyes szakértők szerint Kanadában az összes légúti problémával kórházba felvett beteg hat százalékának baja összefügg a szmoggal.
A légkörszennyezés okai. Az elmúlt években az összehasonlító kockázati tanulmányok a beltéri légszennyeződést a közegészséget fenyegető öt fő veszélyforrás között sorolták fel az Egyesült Államokban. A légszennyeződés károsító hatásait vizsgáló tanulmányok szerint a beltéri légszennyeződés időnkét kétszer–ötször, máskor több mint százszor magasabb, mint a szabad levegőn mért érték. Az elmúlt évtizedekben a beltéri légszennyeződés egy sor tényező hatásának következtében megnövekedett, az okok között sorolják fel, hogy jobban szigetelt épületek épülnek, csökkentik a szellőzést, hogy takarékoskodjanak az energiával, szintetikus építőanyagokat és bútorokat használnak, és kémiai szennyeződéseket bocsátanak ki a személyi használatú piperecikkek, háztartási tisztítószerek és a rovarirtók is.
Az elektromos áramtermelés a felelős az Egyesült Államok évi összes kén-dioxid-szennyeződésének 70, nitrogén-oxid-kibocsátásának pedig 30 százalékáért. A kén-dioxid-kibocsátás legjelentősebb forrása Kanadában a fémolvasztás, a kelet-kanadai szennyeződés 50 százaléka emiatt keletkezik, az áramtermelés 20 százalékkal járul hozzá a szennyeződéshez.
A légköri savas szennyezőanyagokat keletkezési helyükről gyakran több ezer kilométerre is elsodorják a szélrendszerek. Észak-Amerika keleti részén általában délnyugat–északkeleti az uralkodó szélirány. Ezért a közép-nyugati államokban és Kanada középső részének ipari körzeteiben kibocsátott szennyezőanyagok gyakran az Egyesült Államok északkeleti és Kanada délkeleti – kevésbé iparosodott – területein csapódnak le.
A felszíni vizek savas szennyeződése is ok az aggodalomra. Számos tó és folyó Kanadában és az Egyesült Államokban krónikus savasságtól szenved, mivel olyan talaj felett fekszenek, amely képtelen semlegesíteni a savas összetételű szennyező részecskék hatását (kicsi a pufferkapacitása). Az Egyesült Államokban a savas eső a felelős a tavak és folyók savtartalmának 75 százalékáért. A kanadai kormány becslései szerint Kelet-Kanada 14 ezer tava acidikus. Kanada földterületének 43 százaléka, elsősorban a keleti részek vannak kitéve a savas eső romboló hatásának. A savasodás Kanadában nagymértékben határokon átnyúló probléma, mivel a kanadai területen lehulló savas eső fele az Egyesült Államokban keletkezik. Az eseti savasodás külön aggodalomra ad okot, mivel számos nagy halpusztulás ezzel magyarázható. Az Egyesült Államokban a savas szennyeződés által érintett New York állambeli Adirondack-hegység tavainak 70 százaléka és az Appalache-hegység folyóinak 30 százaléka ilyen eseti szennyeződés nyomán vált savassá.
A közelmúlt szélsőséges időjárása, így a hőhullámok és az erős áradások hozzájárultak ahhoz, hogy az emberek jobban megértsék, a klimatikus változásoknak milyen következményeik lehetnek és hogyan érinthetik Észak-Amerikát. A térségben az üvegházhatást okozó gázkibocsátás és az egy főre jutó szennyeződés a legmagasabb a világon. A gázkibocsátás az Egyesült Államokban 1970 és 1990 között 13 százalékkal növekedett, és jelenleg a világ összes kibocsátásának 22 százalékát teszi ki. Kanada és az Egyesült Államok is erőfeszítéseket tesz, hogy csökkentse a gázkibocsátást az Egyesült Nemzetek klímakonvenciójának előírásaival összhangban.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me