A SZÉPPRÓZA ÚTJAI ÉS VÁLASZTÁSAI 1945–1975

Full text search

A SZÉPPRÓZA ÚTJAI ÉS VÁLASZTÁSAI 1945–1975
Válságban van-e a regény? A kérdést a század folyamán gyakran föltették. Az irodalomtörténetből, a magyarból is, sok példát hozhatnánk arra, hogy hány tanulmány, ankét foglalkozott a regény válságával. A kérdés mai aktualitása az, hogy sokan úgy vélik: a regényt – s egyáltalán az irodalmat – kétféle kihívás fenyegeti. Az egyik a tudomány részéről. Ma már nyilvánvaló, hogy a társadalmi változás egyik motorja a tudomány, és életszabályozó ismereteinket is ennek eredményeiből merítjük. A másik kihívást a film, a televízió, a rádió jelenti: a gépesített kultúra sokkal nagyobb közönséget vonz és elégít ki, mint az irodalom.
Ezek tények: számokban kifejezhető, mennyivel több nézője van a televíziónak, mint ahány olvasója akár a legsikeresebb regénynek. De az egyértelmű fogalmakkal dolgozó tudomány és a hatalmas nézősereget vonzó tv, film eljelentéktelenítheti-e a regényt? Megszünteti-e a funkcióját avagy korlátozza szerepkörét, vagy csupán az új helyzetnek megfelelően módosítja? Az utóbbi látszik elfogadhatónak. Sartre-nak van igaza, aki azt mondja: "elmélkedő korban élünk s a regény is elkezdett önmagáról elmélkedni." Ez az "elmélkedés" a század eleje óta tart, máig sem ért véget s ha vannak is kudarcai, az eredményei számottevőbbek.
A regény létét napjainkban az információelmélet felől is meg lehet kérdőjelezni. A regényt – s az irodalmat – úgy is fölfoghatjuk, mint redundáns pszeudoinformációk továbbítását. A világról, az emberről az egzakt módszerekkel dolgozó tudomány megbízhatóbb, egyértelműbb közlést tud átadni. S nemcsak megbízhatóbbat, de optimálisan elegendőt is. A tudomány optimális kódjához képest az irodalom – s különösen a regény – fölöslegesen bőbeszédű. Nem azt mondja, ami feltétlenül szükséges; ráérősen ismételget olyasmit, amit amúgy is többé-kevésbé ismerünk. Az irodalom művelése és olvasása eszerint társadalmilag szentesített előkelő semmittevés: a fölösleges dolgok fényűzése.
A francia "nouveau roman" teoretikusai – más oldalról – szintén kétségbe vonják a regény létét. Michel Butor írja: "a világ, amelyben élünk, rohamos gyorsasággal változik. Az elbeszélés hagyományos technikái nem képesek mind megragadni az így létrejött új kapcsolatokat." Robbe-Grillet még tovább megy: "Van-e értelme a valóságnak? A mai művész nem tud válaszolni erre a kérdésre: fogalma sincs róla. A mű megszületése előtt semmi sincsen, semmilyen bizonyosság, semmilyen tétel, semmilyen célzat." A világ a "nouveau roman" írói szerint titokzatosságba, névtelenségbe burkolózik: nincs jelentése, értékhierarchiája, mégcsak nem is abszurd, hanem megfejthetetlenül létezik a dolgokban és a lélek 18bonyolult, tünékeny állapotaiban. Erről a teóriáról írta Szentkuthy Miklós, hogy nem egyéb entellektüel-preparátumnál.
Végül is mit tud a mai regény? Áttekinthető, rendszerezett és értékelt képet nyújt a világról, ezáltal – a fokozatok rendkívül széles skáláján – beavat a közös emberi dolgokba. Ezzel olyasmit végez el, ami egyedül az irodalom kiváltsága: közvetít az egyén és a világ között. Közvetlen kapcsolatot teremt az egyén és a társadalom, az emberiség között, kiemel az elszigeteltségből; a beépülés, az integrálódás élményével ajándékoz meg. Illyés Gyula szép mondata szerint: "A múltat is teremteni kell. Egy korszak attól lesz múlt, hogy megírják… s valamirevaló múlt megteremtéséhez néha nagyobb erő kell, mint a jövendőéhez: mindent pontosan a helyére kell tenni. A rosszul elrendezett, a rosszul megírt múlt föltámad, visszajár, állandóan zavarja az embert. A megíratlan idő meg egyszerűen el se megy: ködszerűen üli meg a tájat meg az elmét. Barbár, mint a teremtés előtti sötétség." Az irodalom mindig tudott, ma is tud elsődleges információt közvetíteni.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me