A középső pályaszakasz mérlege

Full text search

A középső pályaszakasz mérlege
A realista törekvések kibontakozása – a romantikus gyökerű idill és a realista jellegű társadalombírálat egymás mellett élése jellemzi Mikszáth pályájának középső szakaszát. Természetes, hogy e kettősség elképzelhetetlen kölcsönhatás, keveredés, kereszteződés nélkül. A humor és a szatíra torzító szemlélete felfedezhető az idillek társadalomrajzában, de a realista törekvések sem mentesek a másik ág jellemző vonásaitól. A nyiladozó szerelem bájos, romantikusan árnyalt idillje ott van a Nemzetes uraimékban (1882–83), a Beszterce ostromában (1894), s felvillan még az Új Zrínyiászban (1898) is (Juranics – Rózer Anna). A romantika eszményeitől kapja az érzés azt a bűvös erőt, amely kiemeli a lelket az élet mocsarából, s átteszi a boldogság más törvényű, lírai és vonzó világába. A Nemzetes uraimék első, folytatásban megjelent változata még bőven kiaknázza a romantikus motívumokat. Aztán akad továbbélő romantikus vonás Mikszáth társadalomszemléletében is. A Rózer-vagyon keletkezését éppen olyan anekdotizált, kissé mesei szemlélettel írja le, mint Tóth Mihályét a Noszty fiúban (1906–07). Igaz, Mikszáth nem a romantikus kincsmotívumot aknázza ki, mint Jókai Az arany emberben, de az ábrázolás még csak sejtetni sem képes a polgári tőke keletkezésének törvényeit. Nem a tőke valóságos világa ez, inkább csak holmi képzelet szülte újgazdagé. Mindenesetre érdekes jelenség, hogy Mikszáth éppen a paraszt és a polgár ábrázolásában tudott legkevésbé eltávolodni a romantika hagyományaitól.
A realista törekvések átalakították a Mikszáth-féle novella-, illetve regénytípust is. Igyekezett megteremteni a jellem és a cselekmény összhangját; egyre inkább tudatosodott benne, hogy a kor igényli a motivációt, a tettek, az események lelki és társadalmi indoklását. Teremtett is egy nagy művészettel formált, mélyen ábrázolt jellemet: Pongrácz Istvánt. Mégis: műformái erősen magukon viselik a Jókai-hatás nyomait. Általában kedveli a cselekményességet, s kerüli az elmélkedő, lélekelemző betéteket, anekdotákra építő, csattanókba torkolló történeteiben pedig a romantika fordulatosságát 735őrzi. Bár közéleti szatíráiban széles társadalmi körképet rajzol, ezeknek belső, lélektani motiváltsága nem éri föl a Pongrácz Istvánét; a lélekrajz alig emelkedik ki a romantikára jellemző egysíkúságból.
Novelláiban, karcolataiban a tipikusat emelte ki Mikszáth az anekdotából, s így a realizmus felé fejlődését nemcsak akadályozta, hanem ösztönözte is az anekdota. Láttuk ugyanis, hogy bizonyos körülmények közt összefér az anekdotával a nagyobb kompozíció. Mégis: Mikszáth realizmusának egyik legsúlyosabb fékjéről van itt szó. A nagyrealizmus, a széles, átfogó kompozíció nem tűri meg e kedélyes, poentírozással járó, szóbeli műfajt. A nevettetést szolgáló csattanó bizonyos ponton túl már nem vág össze a szatírai magatartással vagy a bíráló, leleplező szándék következetes érvényesítésével. Továbbá: az anekdota szoktatta rá Mikszáthot arra, hogy a megfigyelésen és tanulmányon alapuló írói leleményt kész történetek átvételével helyettesítse. Katánghy nősülésének históriáját például egy lengyel fürdőorvos esetéből merítette, amelyről annak előtte részletesen beszámolt a Pesti Hirlap. Ismétlődő anekdotái, a cselekményfordulatoknak sokszor azonos anekdotára visszanyúló indoklásai mutatják, hogy egy jót és rosszat vegyesen eredményező közeg nyomult be az író és az élet közé, mely a tapasztalatot, a megfigyelést és a felismerést is helyettesítheti nála. Katánghy Menyhértet például éppen úgy választják meg képviselőnek, mint Fabriciust Lőcse város bírájának; amott Király János ellenkezése tüzeli fel a székelyeket, emitt pedig Quendel apó ingerli Fabricius mellé a szászokat.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me