Turmező (Turopolje). Laszovski Emiltől, fordította Hodinka Antal

Full text search

Turmező (Turopolje).
Laszovski Emiltől, fordította Hodinka Antal
Horvátország egykori nemesi kerűletei között legnevezetesebb a turmezei, a hol a régi nemesi közélet emlékezete mai napig fönmaradt. Turmező neve az ó-szláv „tur” szótól ered, a mely bikát, a napistent jelenti. Az azelőtt „campus Zagrabiensis”-nek, zágrábi mezőnek nevezett síkságot az íratok a XIV. század közepén nevezik először „campus Turovo”-nak. A turmezei nemesi kerűlet Zágrábbal szemközt, a Száva jobb partján a vukomerići domboktól Pleséig és az Odrától Lehenikig terűl el, s jelenleg 22 helyihatósággal bíró 31 községből áll.
Régen, a mikor a turmezei kerűlet mai határain túl, az Odra túlsó partján egészen Čehi-ig terjedt, megkülönböztették a campust (mező) a montes-től, azaz hegyektől.
Turmező fő helye Nagy-Gorica (Velika-Gorica) városa; ez a nemesi kerűletnek és gazdag levéltárának a székhelye:
A jó karban levő országút, a mely Zágrábból Sziszeken keresztűl Petrinjáig vezet s a Turmezőt hoszszában szeli át, Nagy-Goricát is érinti; 1787-ben épűlt. A zágráb-brodi vasútvonal is átmegy Turmezőn.
A kerűlet vára (castellum) Alsó-Lukavec (Dolnji Lukavec) falu mellett áll s e falutól Lukavec várának neveztetik. Kapuja fölött a turmezei nemesség kőbe vésett czímere díszeleg. Egykor szintén a kapuboltozat fölött állott a Szent Luczáról nevezett várkápolna, s e védszentjük ünnepén tartották a turmezei nemesek tisztújító gyűléseiket. A kerűlet két egyháznak, a nagygoricai Szűz Mária és a dubrancii Szent Katalin egyháznak kegyura. A kerűlet élén ősidők óta az „ispán” áll, a kinek 1687-től 1848-ig a magyar országgyűlésen széke volt; jelenleg virilis tagja a horvát tartományi gyűlésnek, a mely rendszerint beválasztja a magyar országgyűlésre küldött tagok közé.
A kerűlet többi tisztviselői voltak: tizenkét táblabíró, az ügyész, a várnagy és az erdőőrök (lugari). Máig használt czímerét és pecsétjét 1737-ben III. Károlytól kapta. A XVIII. század végén egy kapitány vezetése alatt 300 emberből álló nemesi csapatot alakított tagjaiból. Ez a csapat Draganić falu fegyveres legénységével háborúban egy test volt. A franczia háborúk idején 1813-ban I. Ferencztől „illyr legio” czímet nyert.
A turmezei kerűlet vagyona nagy terjedelmű erdőségekből és rétekből áll, a melyek dús jövedelmet hajtanak. A nemességet IV. Béla adományozta nekik 1225-ben, később pedig, 1466-ban Mátyás király megerősítette.
A XV. század közepén védelműl a törökök ellen a turmezei nemesek fölépítették a lukaveci váracsot s 1470-ben, hogy annál jobban ellenállhassanak a törököknek, laki Thúz Istvántól, Medve vár urától 12 lövészt szegődtettek belé. De ettől kezdve 1553-ig váracsuk idegen kezekbe kerűlt, mert Medve vár urai és azok ravasz várnagyai jogot támasztottak hozzá és sok dolgot adtak a kerűletnek. A nyomás végre is tűrhetetlenné lőn és a nemesség fölszabadította magát. Erre 1560-ban 113 előljárójuk megjelent a zágrábi káptalan előtt s megújította a régi testvériséget és újból írásba foglaltatta régi jogaikat és jogszokásaikat. Ezen határozmányukat 1582-ben I. (II.) Rudolf király meg is erősítette. I. Ferdinánd király még 1560-ban új adománylevelet állíttatott ki részükre földbirtokukról s ma is ez az oklevél a fő bizonyítéka nemesi jogaiknak és közös vagyonuknak.
Az 1748-ki horvát tartományi gyűlés XXIV. törvényczikke, és végűl az 1895 május 1-sei törvény teljesen újra szabályozta a kerűletet.
A turmezei nemesség többnyire a régi adományos nemességhez tartozik; fő foglalkozásuk földmívelés és marhatenyésztés.
De vannak köztük nem tősgyökeres nemesek és nem nemesek is, a kiket vagy fölvettek maguk közé, vagy a kik birtokot szereztek maguknak ottan. 1848-ig jobbágyaik (kmet) is voltak, különösen Lekeniken. A turmezeiek büszkék régi nemességükre és híven őrzik elődeik és hősi küzdelmeik emlékezetét. Egyébként vidékiek módjára élnek, őszinték és becsűlettudók. Az öregek igen konzervativek, a fiatalabbak már engednek a kor szellemének. Valamint régi jogaikat, szintúgy megőrizték ősi szokásaikat és erkölcseiket.
A férfiak magasak és izmosak; mondhatni, szép faj; a nők többnyire szőkék és kék szeműek. Különösen szeretik a vörös hímzéssel díszített fehér ruházatot és a vörös korallfűzéreket.
A férfiak szeretik a tarka, bőr mellényeket, nyáron meg a sárga vagy zöld, otthon font szalmakalapokat. A házakat tölgyfából építik gyakran emeletnyi magasságra; még néhány fatemplom is találkozik, a melyeken föltűnők a török bazárokon is látható, lefelényiló ablakok, a melyeken át kényelmesen beláthatni a kevés ember befogadására képes templomocskába. A házközösség még tartja magát náluk. Vannak rá esetek, hogy 150 ember lakik közösen.
Fölötte érdekesek a nemeseknél dívó lakodalmi szokások. Minden férfi sötétkék díszruhában, kalpaggal, karddal jelenik meg. A nők fehér gyolcsruhát öltenek; nyakukon lehetőleg több sorú korallfűzér díszeleg; a menyasszony hajába vörös szalagot, fejére virágkoszorút tesz. A lakodalmas menetet a násznagy (stari svat) nyitja meg, tréfás mondásokat intézve a nézőkhöz; őt követik a hegedűsök. A szertartás után kijövén a templomból, a menyecske a férfiak közé vegyűl, a kik kardjaikkal lesuhintják fejéről és összeszabdalják a menyasszonyi koszorút. Nemes birtokosnak a leánya díszőröket kap, a kik virágot tartva kezükben, mellette állanak az oltárnál.
Nagy ünnepök a turmezeieknek Szent György napja. Ekkor virágzik a georgina, Szent Ilona napján meg a „jelenski hrast”*.
Lefordíthatatlan szójáték. Jelen szarvast jelent, Jela, Jelena meg az Ilona, Helén horvát neve. A jelenski jelző tehát mindkettőre vonatkozhatik.
Szent György nap előestéjén tüzet gyújtanak és a fölkoszorúzott ifjúság régi dalokat énekelve átugrál rajta; hajnalban meg a fiúk és a leányok fejükre friss virágkoszorút téve, kezükben zászlót lobogtatva körmenetet tartanak, miközben ősrégi, a pogánykorra emlékeztető-dalokat énekelnek, a melyek mind ezzel a furcsa szóval végződnek: „kiroles” (kyrie eleison). Így járnak házról-házról mindenféle adományokat gyűjtve. Minden nemesi háznak megvan a maga „jus”-a, a mi azt teszi, hogy az illetőnek joga van a sertéseit őszszel kihajtani makkra az erdőre, szabadon hordhatja a fát és minden eladásból részesedik. A turmezeiek erdeje pedig roppant nagy, a vukomeriči domboktól az alsó Odráig nyúlik el. Ez a rengeteg terjedelmű tölgyerdőség pontosan be van osztva pásztortanyákra, a hol makkoltatás idején tél elején a pásztorok menedéket találnak. A pásztorok a tanyának föld alá épített részében laknak, a sertések meg fölöttük. Szent Bertalan napján a kerűlet összes cselédsége kimegy az erdőre, hogy különféle szertartások között megnézze, jó lesz-e a makktermés, mert ezt állítólag ezen a napon látni leginkább.
A kerűlet külső képe egész az Odra torkolatáig egyhangú: erdő, rét, kevés szántó, ez is mind gyakran víz alatt; csak a vukomerići dombok éjszaki lejtőin van nehány szőlő-ültetvény. A sík erdő többnyire tölgyes, a dombokon sok a nyírfa.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me