Virga család.

Full text search

Virga család.
Kihalt család, melynek meseszerű történetét saját följegyzései szerint * következőleg találjuk:
Décsy Lajos közléséből a tót nyelven írt hiteles másolatokból.
Virga Mátyás irja magáról, hogy Stibor Erzsétől származott, és Ziska ellen küzdvén annak a meskói hegyen (na meskovskem vrsku) szemét kilőtte; ugyan e háborúban – ugymond – 1433-ban küzdött fia Virga Mátyás is.
E II. Mátyásnak két fia volt: Imre és József. Imrének felesége Jakussich Karolina, kinek –ugymond – a vöröskői és szrnyei urodalomból rokonai az osztály részt kifizették, adván neki félmérő pénzt halmozva aranyban ezüstben egyaránt. „Mi Imre és József – ugymond – * az ellenség ellen szerencsésen küzdvén, nevünket aranyon kiverve ajándékba kaptuk, mit jelként kalapunk mellett kellett hordanunk.“
Furcsa, hogy e családi származtatásnál az irományokban már e 3-dik ízig mindíg első személyben beszélnek magokról. Még furcsább, hogy ennyí kitűnő (vay kirivó) tettből a história semmit sem vett át; nem is ösmerte a Virga családot, mely ily följegyzések által naivúl igyekezett emlékezetét megalapitani memoir-jaiban.
Imrének fia János szerencsésen küzdvén az ellenség ellen, Mátyás királytól nyerte nemessége megerősítését és a birtok-örökjogát 1471-ben. *
A memoir-ban 1571. év áll, de hibásan, tehát Mátyás korára illesztve, kijavítám.
Jánosnak fiai Imre és József Schula János sógorukkal (Zsófia férjével) egy nagy háborúban (hol és mikor? – nincs följegyezve) Frigyes herczeg életét megmentették, egy lóbőrben kivivén őt. *
Ez is megjárja leleménynek; de így eléadva, hitelesnek nem tartható.
Imrének (a II-diknak) fia János feleségével Urbanovszky Katával nemzette III. Jánost, II. Józsefet és Juliannát Décsy István nejét.
II. Józsefnek fia István volt, ki családja ezen történetét utódai számára irásban hagyta. *
E szerint a közlésből nem érjük azt, hogy lehetett ezen emlékirásban Mátyásnak és fiának I. Imrének is a maga nevében így szólani: én Mátyás stb.
Ezen utolsó István 1738. oct. 2-án Beczkó város tisztikara előtt tett és megerősített végrendeletében magáról azt irá: hogy 18 évi katonai szolgálat után visszatérvén Beczkó városába, látván a nyomort és üldőzést, melyet Levaran török okozott, kinek Beczkó vára 3 évig az uradalommal együtt alá volt vetve, miután nagy összeg pénzért is legyőzésére senki nem vállalkozott, ő – úgymond – mint volt katona tiszt kuglizván vele, a város szolgái segélyével kivégezte őt. * Ezen tettemért – úgymond ő, – sem az uradalomtól sem a várostól semmi jutalmat el nem fogadtam, csak azt kötöttem ki, hogy nekem és utódaimnak a városban örökös kiváltságunk legyen, miután pedig figyermekeim nincsenek, leánya Anna és utódai a Virga nevet viseljék.“
Ezen valószinűtlen mese épen lerontja emez egész családi memoir hitelét, és azokat ügyetlen hóbortos szüleményeknek bélyegezi.
Mind ezen eléadás annál kevésb valószinüséggel bir, mivel a Virga családot Trencsin vármegye nemesi összeirásában nem találjuk; de nem találjuk főleg az 1748-ik évi jegyzőkönyvben sem, a midőn legalább István, vagy nevét viselő leányainak az irottak alapján ott kellene lenniök. * Ezek szerint, ha állna is a következő családfa, az csupán a mellé szőtt regényes történelem és kiváltságos állapot nélkül lenne figyelembe vehető, hahogy a chronologia maga is meg nem döntené. * A családfa a fölebbiek szerint következő:
Még nevezetesebb és hihetlenebb tartalmára nézve Kőszeghy Imre Trencsin megyei szolgabiró 1785. évi oct. 11-én tett vallomása, mely szerint ő 900 éves zsidó és görög nyelven írt Virga leveleket vett át, melyekben Virga Dániel a család törzseűl említetik, más leveleket magyar nyelven 500 éveseket, a harmadik csomóban Virga Imre és Jakusith Karolinától, a negyedik csomóban Virga Istvántól eredteket. Ezek fonák koholmányok lehettek.
Azonban sem a Stibor, sem a Jakusith családnál ezen összeköttetésről adatokat nem találhatni; és annálfogva ezen összeköttetés is csak mesévé törpűl. 1433-től 1471-ig négy íz él; ettől 1738-ig meg csak öt. Nevetséges história!
Virga N. (Stiborius Erzse); I. Mátyás. 1433.; II. Mátyás.; I. Imre (Jakusich Karolina); I. József.; I. János 1471. (Majláth Teréz); II. Imre; II. József.; Anna (Timony Ferencz); Kata (Maloveczky János); Zsófia (Schula János); Magdolna (Décsy Benedek); Mária (Ujhelyi Mátyás); Zsuzsa (Podhragyai István); II. János (Urbanovszky Kata); III. János.; III. József; Julianna (Décsy István); István 1738. (Stefanovjech Kata)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me