A KÖZSÉG SZERVEZETE

Full text search

A KÖZSÉG SZERVEZETE
Az 1871. évi községi törvény szerint a község szervezete három részre tagolódik. Ezek közül az első a választó szerv, azaz maga a választó közösség. Ez választja a képviselő-testület választás alá eső (nem virilis és nem hivatalban lévő) tagjait, valamint a bírót és a tanácsbelieket. A második az önkormányzati szerv, amely a közösség ügyeiben határoz – ez a képviselő-testület, amelynek ilyen elkülönült módon megvalósuló előzményét a korábbi korszakból nem ismerjük. A harmadik pedig az elöljáróság, amely lényegében egy végrehajtó szerv (Komoróczy Gy. 1971: 86; Alsó L. 1935: 29).
A feudális korban a közhatalom nem foglalkozott a községekkel, berendezkedésüket, igazgatásukat a magánjog körébe utalta, amely a földesúr és a jobbágyok között kötött szerződésekben nyer megállapítást. Így tehát a rendi alkotmány nem szabályozta egyetemlegesen a községek jogéletét. Mária Terézia úrbéri rendeletében jelent meg a jobbágyközségek belső igazgatásának szabályozása a választott tisztségviselők megválasztásának kérdésében. A rendeletben ezenkívül szó esik még a földesúri terhek együttes megváltásáról, az állami adók felosztásáról és a megyei pénztárba történő befizetésének módjáról is (Kring M. 1938: 232; Wellmann I. 1989: 289).
A községi törvény elfogadása előtt a falvak és mezővárosok önkormányzati és közigazgatási szervezete a választott esküdtekből álló tanács volt. A történeti szakirodalom megállapításai szerint a magyarországi feudalizmus kései századaiban a földesurak egyre növekvő mértékben érvényesítették befolyásukat ezen testület fölött (Wellmann I. 1980: 433). A testület feladata volt a község mindennapi életének irányításával kapcsolatos rendelkezéseket hozni, azok végrehajtásáról intézkedni, az adó és egyéb szolgálatok kirovásáról és beszedéséről gondoskodni, továbbá a polgári és büntető ügyekben (bizonyos határon belül) ítélkezni. Az 1871. évi községi törvény a korábbi tanácsoknak ezt a rendkívül összetett feladatkörét differenciálta. Erre azért is szükség volt, mert az államigazgatás egyre növekvő mértékben bürokratizálódott és egyre bonyolultabb kötelezettséget rótt a községi igazgatás szerveire (Fél E.–Hofer T. 1969b: 325). A következőkben a feudális kori falusi és mezővárosi tanácsokkal kapcsolatos ismereteinket foglaljuk össze.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me