BÚCSÚ, BÚCSÚJÁRÁS

Full text search

BÚCSÚ, BÚCSÚJÁRÁS
Az ótörök eredetű búcsú szónak többféle jelentése él a magyar nyelvben. Jelent bűnbocsánatot, búcsúvételt, zarándoklatot, átvitt értelemben sokadalmat. Így nevezik a templom védőszentjének évenként ismétlődő ünnepét is. Fejezetünkben a templomünneppel röviden, a zarándoklattal bővebben foglalkozunk.
A magyar néprajzi irodalomban nem következetes a búcsúnak nevezett ünnepek, események, szokások megkülönböztetése. Legtöbbször keverednek a falusi templombúcsúkra és a kegyhelyeken tartott szentbúcsúkra vonatkozó adatok. Szendrey Ákos osztályozási törekvése nem a leglényegesebb jegyeket vette alapul, és mindent összemosó adatgyűjteménye jelentősen növelte a fogalmi bizonytalanságot (Szendrey Á. 1940: 87).
A német nyelvben eleve más-más szót használnak a kétféle búcsú jelölésére. A templombúcsú: Kirchweich, Kirmes, a zarándoklat: Wallfahrt. Ezzel szemben a magyar nyelv ugyanazzal a szóval, a búcsúval jelöli a két különböző ünnepet.
A nép érezte a különbséget a búcsú szó kétféle jelentése, illetve a kétféle búcsú között. Ezért, ha szüksége volt rá, magyarázó szerepű jelzővel használta a búcsú kifejezést. A délalföldi katolikus parasztság például a templombúcsút torkosbúcsúnak, a kegyhelyek zarándoklattal felkeresett búcsúit pedig szentbúcsúnak vagy szentesbúcsúnak nevezte.
Ajánlatos tehát, hogy jelző alkalmazásával a néprajzi irodalomban is megkülönböztessük a kétféle búcsút. Tanulmányunkban példaadási szándékkal, a katolikus községek legfontosabb társadalmi ünnepét, az ún. falusi búcsút templombúcsúnak, vagy találó népi kifejezéssel torkosbúcsúnak, a kegyhelyek vallásos sokadalmát pedig szentbúcsúnak nevezzük.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me