FÉREGŰZÉS

Full text search

FÉREGŰZÉS
A kártékony rágcsálók és rovarok – patkány, menyét, egér, bolha, svábbogár – paraszti háztartásból való elűzésének „racionális” módszerei (mérgek, csapdák) mellett változatos mágikus módszereket gyakoroltak az egész magyar nyelvterületen; emellett sok előírás és tilalom, sőt ünnepi rítus célja volt ezek távol tartása. Az eljárások egy részét 679a kártevők megjelenése esetén alkalmazták: halottmérő rúd darabját dugták a patkánylyukba, ráolvastak („leszámolták” a patkányokat visszafelé számlálással), zajt keltettek síppal, dudával, kolomppal, ostor pattogtatással; „elküldték”, „elvezették” őket a folyóba, ráolvasás vagy zajkeltő eszköz segítségével. A ráolvasással vagy más módon „elküldő” módszerek gyakori eleme a „gazdag helyre”, szomszédba, másik házba vagy a malomba küldés. Például: kilenc összeszedett, rongyba kötött patkányt kocsira dobtak, hogy az összes patkány a kocsi tulajdonosának házához költözzék.
A naptári ünnepekhez kapcsolódó eljárások a megelőzést szolgálták. Legáltalánosabb volt a nagypénteki és nagyszombati féregűzés: kora hajnalban körülfutották vagy körülseperték a házat (háromszor, meztelenül, szótlanul). A nagypéntek reggeli tűzgyújtási tilalommal függött össze a patkányok „füstös kéményhez” küldése: ezt addig kellett végezni, míg sehol sem égett a tűz (pl. a család lánya meztelenül körülseperte a házat). Nagyszombati első harangszókor a „templomba küldték” a patkányokat, ráolvasással, például: „Patkányok, beharangoztak, menjetek a templomba!” Ugyanez történhetett más ünnepi vagy vasárnapi, újhold pénteki harangszókor is. Elterjedt volt az Alföldön a gyerekek mondókával kísért patkányküldő kolompolása is nagyszombaton. „Patkányküldő nap” volt még Kázmér (márc. 4.) és Nikázius (dec. 14.). Ezeken a napokon írott ráolvasásokat alkalmaztak, például felírták a falra: „Ma vagyon szent Nikázius napja, takarodjatok patkányok.” A 17. századból több, a 20. századi paraszti ráolvasásokhoz hasonló patkányküldő szöveg maradt fenn nemesi levéltárakban. Ez azt jelzi, hogy a módszerek egy része akkor még minden társadalmi rétegre kiterjedő szükségleteket elégített ki.
Szent György-napon, továbbá március 1-jén és a béka első megszólalásának napján a bolhát küldték el a háztól. Egy volt Alsó-Fehér vármegyei adat szerint: Ha Szent Györgykor meztelenül körülseprik a házat, egy évig nem lesz bolha. A féregűzés általánosan ismert időpontja volt a holdtölte is, a holdanalógia elve alapján.
Az említett eljárások és mágikus kísérőelemek közül igen régi gyökerű és egész Európában elterjedt a körülfutás, a zajkeltés, a ráolvasás és a meztelenség, valamint a „vízbe küldés”. Ezek egyúttal a legáltalánosabb és legrégibb rontáselhárító módszerek közé tartoznak. A középkorban az egyházi benedikció Európa sok helyén a féregűzésre is kiterjedt; a jelenkori paraszti eljárások egységesítéséhez ez is hozzájárult. A naptári ünnepeken és jeles napokon végzett féregűzés Európa különböző helyein különböző szentek névnapjához kapcsolódott (Gertrúd, Medárd, Szent János napja).
A patkányküldést, féregtelenítést sok helyen helyi specialisták végezték, akiknek gyakran „tudós”, „ördöngös” képességeket tulajdonítottak.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me