SÓBÁNYÁSZAT

Full text search

SÓBÁNYÁSZAT
A Kárpát-medence sóban gazdag lelőhelyei Erdélyben és Máramarosban találhatók, ahol már a római időkben számottevő bányaművelés folyt. A honfoglalás után a magyarság hamarosan kiterjesztette fennhatóságát az erdélyi sóbányákra, a 13. század elején pedig a máramarosi sóvölgyekben is virágzó művelési ággá vált a magyar sóbányászat. A sóbányák kezdettől királyi birtokok voltak. A só kitermelését, elosztását és értékesítését az államhatalom központilag irányította. A sómonopólium megszervezésével fonódott össze több vármegye (Kolozs, Torda, Doboka, Külső-, Közép- és Belső-Szolnok) kialakulása, amelyek székhelyeit a sóbányák közelében választották meg, illetve a vármegyeközpont fontos szerepet kapott a sóelosztásban (pl. Szeged, Szolnok). A sóbányák már korán fontos településfejlesztő tényezővé váltak. A bányák körül keletkezett falvak, telepek többsége királyi kiváltságot nyert és szabad közösségekké alakult, vagy pedig kamarai tulajdonba kerülve mentesült a magánföldesúri függéstől. Dés, Kolozs, Szék, Torda egyaránt sóbányáinak köszönhette városi rangra jutását és gyors fejlődését. Hasonlóképpen a máramarosi öt koronaváros: Huszt, Visk, Hosszúmező, Sziget és Técső is, melyekben a sóbányászok megtelepedtek.
A sóbányászokat a régi magyar nyelvhasználat sóvágó néven ismeri. A történeti források egyértelműen arról tanúskodnak, hogy a sóvágók – szemben más bányászati ág művelőivel – Erdélyben és Máramarosban mindig magyarok voltak. A sóbányászat munkaeljárásai és eszközei mind magyar elnevezésűek. A sóvágók bizonyos önkormányzattal rendelkeztek, legtöbb helyen maguk által választott bírójuk, aknabírájuk és dékánjuk volt. E jogaikat általában a 15. században kapott királyi kiváltságlevelek alapján gyakorolhatták. A központi igazgatással szembeni követeléseiket, amelyeket többnyire a bányavezető kamaratisztek túlkapásai vagy az alacsony bérek váltottak ki, egységes fellépéssel, munkabeszüntetéssel érvényesítették (Kovássy 1975).
A sóbányák a középkorba visszanyúló, szigorú munkaszervezéssel dolgoztak. Minden bánya saját sóhivatallal rendelkezett, melynek élén a bányanagy, régies nevén kamaraispán állt. A bánya tisztikarának nagyobb részét a különböző ellenőrök 238alkották. A sóvágóknak már a 15. században is két csoportját ismerjük: az egyiket posztós sóvágó, a másikat vendégvágó néven tartják számon a korabeli iratok. Az előbbiek nemcsak sót, hanem pénzt és posztót is kaptak munkájukért, míg az utóbbiakat csak sóval fizették. A 17. századi összeírások szerint szálláshelyük is külön volt (Takács 1929: 76). A 19. században megkülönböztettek összeírt és önkéntes sóvágókat; fizetségük ugyan egyforma, de az előbbiek nyugdíjat kaptak, míg az utóbbiak nem. Munkájuk alapján viszont a sóvágókat három osztályba sorolták, bérük ehhez igazodott. A sóvágók fizetségének nagyobb részét a természetbeni juttatás tette ki, ami időnként a kivágott sómennyiség egytizedét is megközelítette. A napi teljesítményt a múlt században körülbelül tíz mázsányi kősó kivágásában határozták meg (Kőváry 1853: 147). A sóvágók a sófejtés mellett a só felkutatását, a bánya karbantartását, vízvédelmét, új aknák kiépítését, de a szükséges eszközök és felszerelések elkészítését is maguk végezték. Ezen munkákért külön meghatározott fizetést kaptak. A sóvágóbíró, akit kapitányként is említenek a 15-16. században, mindezen munkákban irányítóként vett részt, ezért külön pénzbeni juttatást kapott.

23. ábra. A tordai sóbányák keresztmetszete
239A 17. században a sóvágók által kivágott kősót a millyések, kerekesek rakták bőrtömlőkbe vagy kosarakba, amit aztán a gépelyesek, a lovak által működtetett felvonószerkezet kezelői vontattak a napvilágra. Külön sóhordók is voltak, akik a bányából felhúzott sót pajtákba, épületekbe cipelték. A felszínre hozott sótömbök számlálását a mágiások végezték. Feladatkörüknek megfelelően kontra, ellenőr nevet is kaptak (Takács 1929: 72). Ezek helyébe később a mázsatisztek és felőrök, valamint a bányaőrök léptek. A sóvágók munkáját segítette a bányakovács, aki a szerszámok használhatóságáról gondoskodott.
A magyarországi kősóbányászat általánosan gyakorolt módja a mélyművelés. A szálban álló, nagy tisztaságú sót kézi fejtéssel termelték ki. A felkutatott sótömeget függőlegesen vágott aknákban tárták fel. Rétegesen lefelé haladva mind jobban szélesítették a bányateret, olyan módon, hogy a kősórétegek önboltozódásuk révén szilárd falazatú hatalmas csarnokot képeztek. A régebbi sóbányák keresztmetszete tölcsér vagy harang alakot mutatott, csak a 18. század végétől kezdték a paralelogramot vagy koporsóidomot követő vágásmódot alkalmazni. A lefelé folyamatosan mélyített aknát a felszínnel kémény alakú szűk nyílás, a torok kötötte össze. A régi bányáknak mindig két torkuk volt, mert az egyiket hajdan csak lejárónak használták, melyben létrán mentek le a sóvágók, míg a másikon a kivágott sót vontatták fel bőrtömlőkben. Ezt g szisztémát mutatja az 1657-ből származó máramarosszigeti 240összeírás, mely szerint „ezen aknáknak mind köteles, mind lajtorjás torkai jók” (Takács 1929: 76). A torok felett álló bányaépületben helyezték el a lóval működtetett csörlős felvonószerkezetet, régi nevén a kerekes millyehajtót. Ehhez kapcsolódott a kar vastagságú kötélre erősített kötélkosár vagy bőrtömlő, amely a bányászok közlekedését és a kivágott só felszínre emelését egyaránt szolgálta. A kosárszerűen kialakított bőrtömlőt jobbára bivalybőrből készítették. Aknaszlatinán a múlt század elején medvebőr tömlőket is alkalmaztak.

24. ábra. A Kinga-sóakna, Aknaszlatina (Máramaros m.)
A torok alatt, a bányacsarnok felső részénél karzatszerű kiképzés helyezkedett el. A bányacsarnok két szemközti falán a karzatról a fenékig sóból vágott lépcsőn vagy fából készített karfás létrán, grádicson lehetett lejutni.
A sót a bánya fenekén hasáb alakú, hosszú tömbökben fejtették ki. Az egymással párhuzamosan futó, padozatszerű vágások méretét először kijelölték, majd csákánnyal sűrűn lyukakat, szemeket vágtak a sótömb oldalába és aljába. A mélyedéseket verőcsákánnyal mindaddig erőteljesen sorba ütögették, amíg a só úgy nem szólt, mint a fazék. Akkor középen nagyobb lyukat vágtak a rúgtatóvasnak, és azzal felfeszítették az egyenesen repedő sótömböt. Ezt a munkát szemhajtásnak nevezték (Torda). Marosújváron a csákánnyal körülvágott sópad külső alját nagy pörölyökkel egészen hosszában addig ütötték, amíg el nem vált az aljától (Orbán 1868-1873: V. 111). A 241kivágott sógerendát ezután feldarabolták olyan méretűre, hogy az egyes kockák az előírt súlynak megfeleljenek. A 19. században 70-100 fontosnak (45-50 kg körülinek) kellett lennie egy kősónak. A sóvágó minden egyes kockára csákánnyal rámetszette a saját jegyét.

25. ábra. A marosújvári (Alsó-Fehér m.) sóvágók verőcsákánya (1.) és réselő-szedő csákánya (2.)
A többmázsás sógerendák kivágása és feldarabolása sok törmelékkel járt. Általában a kivágott só egyötöde aprósó, porsó lett, aminek csak a tisztáját értékesítették.
A sóvágók a sötét bányacsarnokban, a hatalmas méretű aknában a maguk mellé helyezett gyertyával vagy olajméccsel világították meg közvetlen munkaterületüket.
A sóvágók legfontosabb eszköze a csákány, melynek két fajtáját használták. A réselőcsákány vágásra és szegésre szolgált, ezért véső módjára élezték ki. Ezzel szemben a verőcsákány vasa, amit Tordán egyszerűen ütőnek mondtak, kétszer akkora és tompa volt. A nyél fogós végét általában kenderszövettel betekerték. Újabban kézifúrót is használtak. A kézieszközök sorába tartoztak még a különböző méretű feszítővasak, vasékek, a pöröly (5 kg súlyú nagykalapács), lapát és a szolga névvel illetett gyertyatartó (Jankó 1893a: 160).
A sófejtésnek egészen más technikáját alkalmazták Székelyföld egyetlen sóbányájában, Parajdon. Ez tulajdonképpen felszíni művelésnek számított, amit a magasan kiemelkedő sószikla oldalain végeztek. A felszíni művelés nyomai másutt is előfordultak, de a munkatechnika egyedül Parajdon őrződött meg, ami a hajdani sóvágás módszerére is fényt vet. Parajdon az alaksót, a sótömböt nem gerendákban metszették ki, hanem gömbölyített aljazatú sótesteket vágtak, amit nem daraboltak tovább. A sóréteg felszínén csákánnyal párhuzamosan vágásokat ejtettek, ezekbe lyukakat vágtak, majd faékek segítségével pikkelyszerűen feszítették fel a kősódarabokat. A faékkel végzett sófejtés eszközkészlete is speciális volt: csak réselőcsákányt használtak. Ehhez járult egy kétágú facsákány, a bot. A parajdi sóvágók felszereléséhez még nagyszámú faék tartozott, melynek kerek változatát szögnek, a laposat pedig szálnak mondták (Magyary 1904: 768–769). Ezekkel az egyszerű eszközökkel a sótömböt csak 24220-30 méter mélységig tudták kifejteni, majd új üreget kezdtek. 1792-ben indították mag Parajdon az aknaművelést, de a kifejtést továbbra is faékkel végezték, minthogy ez a módszer sokkal könnyebb volt, és a vidék bővelkedett fában.

26. ábra. A parajdi (Udvarhely m.) sóbányászok eszközei: 1. sóvágó, réselőcsákány; 2. „porvonó”, réstisztító fából; 3. kerek faék, „szeg”; 4. lapos faék, „szál”; 5. fa ékverő, „bot”
A felszíni sóvágás Parajdon nem tartozott a szervezett bányaüzemi rendszerbe. Még a 18. század elején is Parajd és Sófalva lakosai az ékkel fejtett sót a Parajdon lakó sótisztnél váltották be pénzért. A sóhegy nyugati oldalában lévő régi üregek pedig a hajdani nemesi só fejtésének nyomait őrzik. Ugyanis az erdélyi fejedelmek korában még fennállt az a jog, hogy a földbirtokos saját földjén a sót a maga számára szabadon vágathatta, valamint minden nemes a királyi sóbányákból olyan áron vehette „a maga sóját, mint amennyibe annak vágatása került. A Habsburgok viszont ezt a kedvezményt megszüntették, a nemesi só árát is mind magasabbra emelték, míg végül 1765-ben végleg eltörölték ezt a megkülönböztetést (Kőváry 1853: 142–143).
A só vizes oldatából párolással egyedül Sóváron (Sáros megyében) nyertek sót, ahol a 16. században megnyitott kősóbányát 1752-ben teljesen elöntötte a víz. Ez időtől a bányaaknákból ökörbőr tömlőkkel merítették ki a sósvizet, amit csatornák segítségével medencékbe vezettek, és innen juttatták a főzőház üstjeibe. A nyugat-európai mintára működő sófőzde teljesítménye, mely meghaladta az évi 150 ezer mázsát, nem maradt el a kősóbányák mögött.
A sósvíz sok- helyütt a kutakban is feltört. A 18. század végén az országban 120 olyan helységet tartottak számon, ahol egy vagy több sóskutat használtak. Ezek nagyobb részét szintén állami ellenőrzés alá vonták és használatát szabályozták. Amint például Korondról tudjuk, a sóskút fölé házat emeltek, amit az első világháborúig sóőrök vagy hajdúk őriztek. A sósvíz kiadásáról a sóbíró gondoskodott, aki hetente egy alkalommal megnyitotta a sóházat és felügyelte, hogy a sóscédulán szereplő mennyiséget merítsék ki. A sósvíz igénybevételére minden év elején a sóbíró adott cédulát a befizetett taxa ellenében (István L. 1978).
A múlt században Máramarosban is sok helyütt sósvízzel főztek, amit a kutakon kívül a sósvízhordozóktól szereztek be. Egy korabeli leírás szerint némely szegény ember kétkerekű taligára helyezett kis hordókban hordta a házakhoz csekély összeg ellenében a sósvizet (Hazánk s a Külföld, 1867. 729–730). A só házi kifőzése nem terjedt el, egyedül a sócsempészek főztek titokban sót a sóskutak környékén elfolyt sósvízből, amit aztán a sószállító szekereseknek adtak el.
A só értékesítését a kincstár szervezte a sóházak, sóhivatalok hálózata révén, melyek felvevő- és árusítóhelyként működtek. A sóbányákból az elosztóhelyekre tengelyen és hajón egyaránt szólították a sót. A sószállítás már az Árpád-korban jelentős méreteket öltött, melyet a 13. század óta társaságokba, céhekbe szerveződött sószállítók, korabeli szóhasználat szerint cellérek végeztek. Például a déli sóhajósok régóta meglévő kiváltságlevelét a városi tanács 1500-ban megerősítette, majd 1591-ben Báthori Zsigmond erdélyi fejedelem új artikulusokkal bővítette. A „só celér céh” nevet viselő testület – érdekei védelmében – többek kőzött megtiltotta, hogy idegen hajó kiköthessen Désnél, valamint a fuvarozásért járó természetbeni juttatás, a kősó mellett már pénzbeli fizetséget is kieszközölt tagjai részére a kincstártól. A történeti adatok tanúsága szerint a Maroson II. András uralkodása óta egészen 1719-ig a szervezett, illetve a céhes sószállítás megszakítatlanul folyt. A cellérek saját hajóikon nemcsak a király sóját fuvarozták a különböző lerakóhelyekre, hanem a sajátjukat is, amivel szabad kereskedést űztek. A fizetségül járó kősójukat gyakran a bányákból vásárolt sóval is kiegészítették kereskedés céljából. Ezen tevékenységűkben gyakran még királyi támogatást is élveztek. Például II. Ulászló 1491-ben utasította a máramarosi kamaraispánt, hogy a sóval kereskedő délieket, akik Szikszó, Poroszló és Lőcse 243felé járva eladott sójuk árán vasat és rezet kívánnak venni, ebben ne háborgassa (Adalékok 1881, 238).

27. ábra. Tisza-parti sóházak, hajómalmok, tutajok ábrázolása a szolnoki céhek bizonyságleveléről, 1820
A sókerekedelem fontos központjának számított egykor Debrecen is, ahol már a 12. század óta működött sóraktár. Az Erdélyből szekerezett kősóval a debreceni kalmárok kiterjedt kereskedést folytattak, amit a városi tanács több ízben igyekezett szabályozni. 1649-ben például előírták, hogy a „só-cellerek mind a két részrül [mármint a helybeliek és az idegenek] mind az eladásban, úgy a vevésben tudgyák mihez alkalmazni magokat”, ezért hétfői és keddi napon bonyolíthatják üzleteiket (Nagybákay A. 1944).
A Habsburgok hatalomra jutásáig a sókereskedést kevésbé korlátozták. A só szabad értékesítéséhez az is nagyban hozzájárult, hogy hajdan minden polgári, katonai és egyházi tisztségviselőt sóval fizettek, tehát a sóval azután tetszés szerint rendelkeztek. Például az 1600-as években a dési papnak ezer, a kántornak hatszáz kősó járt évente. A debreceni református főiskola 1671-ben az erdélyi sóbányák ispánjától kérte, hogy – a régi gyakorlat szerint – az iskola sóját adassa el, és az árát fizesse be a református püspöknek (Adalékok 1881. 239). Ez az általános érvényűnek tekinthető korabeli eljárás tovább tágította a só szabad kereskedelmét, amit főképpen a sófuvarozók bonyolítottak. A 17. század végétől azonban mind több megszorítást szenvedett az addigi sókereskedés, mígnem 1719-ben végleg betiltották. Ez időtől a fuvarozók, hasonlóan a tisztségviselők is, csupán pénzben kapták juttatásaikat. A tilalmak nyomán viszont megélénkült a sócsempészei és a feketekereskedelem. Mivel a kormányzat a só árát mind magasabbra emelte, a 19. század elejétől a Romániából becsempészett olcsóbb sóval látta el magát a Székelyföld. A csíki szekeresek ezzel a sóval nyílt kereskedést folytattak, faluról falura hordták, és a boltban kapható hazai só árának feléért adták el (Orbán 1868-1873: I. 135). A szabadságharc bukása után átszervezett sóértékesítési rendszer vetett véget a sócsempészeinek és a helyenként nagyobb méreteket öltő paraszti sókereskedésnek.
Az erdélyi sóbányák kedvező fekvésüket a Maros közelségének köszönhették, melyen főképpen Szegedre szállították a sót. A 18. század végén a kincstár a marosújvári sóbánya rakodóhelyén, Portuson hajóépítő üzemet létesített, ahol havonta 5-6 hajót készítettek. Ez időben 300 sóhajó is horgonyzott itt, melyek mindegyike 600 kősót tudott berakodni. Kedvező nyáron háromszor is megjárták Szegedet. Az 244uszályszerű sóhajókat a víz sodrása vitte le a folyón, visszafelé vontatni kellett őket. A kockasót csak pusztán rakták be, az aprósót 5-6 mázsás tonnákban, hordókban szállították. 1820-tól a sószállítást ismét átengedték a vállakozóknak, akik a megvásárolt hajókon a rakomány súlyának és a távolságnak megfelelő fizetést kaptak a sóhivataloktól (Kőváry 1853: 147). A Felső-Tisza mentén fekvő máramarosi sóbányákból viszont román tutajosok szállították a kincstári sót a szolnoki és szegedi sóraktárakba. Szállítmányuk átadása után eladták azokat a húsz méter körüli fenyőfákat is, amikből tutajukat összeállították (Borostyáni 1873).
A kősó hajdan nagyobb keresettségnek örvendett, mint az őrölt vagy párolt só. A parasztság a legutóbbi időkig ragaszkodott a nagy darabokban vásárolt kősóhoz, amit a falusi boltokban vagy a vásárokban szerzett be. Például a békési vásárban még századunk elején is az ekhós szekerekkel érkező „sóáruló oláhok”-tól a nagy darabos kősót búzáért, szalonnáért, disznóhájért cserélték (Kirner 1964: 107). A kősót kamrában vagy padláson tárolták, és csak a felhasználáskor törték össze mozsárban, dörzskövön vagy jellegzetes alakú kézimalmon, a sódarálón.
Az első világháború után, Erdély elcsatolása miatt, a magyarországi sóellátás teljes egészében importra szorult. Ez időtől a magyar parasztság is rákényszerült a szemcsés alakban hozzáférhető porsó használatára. Az erdélyi és a máramarosi sóbányák középkori eredetű művelési technikáját az első világháború után a román államigazgatás újjászervezte. Ekkor vezették be a robbantásos sókitermelést, aminek következtében a nagy hagyománnyal rendelkező magyar sóbányászat végleg történelmi emlékké vált.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me