KÖZÖSSÉGI MUNKA, TÁRSAS MUNKA

Full text search

KÖZÖSSÉGI MUNKA, TÁRSAS MUNKA
A csoportosan, kalákában végzett munka a feudális faluközösség lényegéhez tartozott. Megkövetelték ezt a munkaszervezést a falura kivetett földesúri, egyházi és állami munkaszolgáltatások is. A közterhek kulcsát, így a robotot is, a telekrész alapján állapították meg. Városok, községek majorsági réteken a házak, tizedek (tele-pülésrészek, utcák) szerint osztották el a munkát. Az Alföldön a réti hadnagy a tanács pecsétjével ellátott cédulát (paléta, poléta) küldött a hátralékos jobbágyoknak, 282amire még azt is ráírták, hogy milyen szerszámot vigyen magával a munkába (Szabó M. 1957: 17; Tárkány Szücs E. 1961: 109).
Állami munkaszolgáltatás volt a forspont, s benne sok-sok szénaszállítás a katonaság számára. Szolgáltak a parasztok az egyháznak is a Pap-rétje kaszálásával, szénájának takarásával és behordásával. Ezeknek a közmunkáknak a szervezését szintén a községi elöljáróságok, illetve az úrbéres vagy nemesi közbirtokosságok végezték (Jablonkay G. 1968: 192).
A községnek, egyháznak, földesúrnak járó munkát Erdélyben és a Partiumban többnyire kalákának nevezték, s vasárnapra időzítették. Annyi embert „hívogattak”, hogy egyetlen délután felgyűjtötték a községi major vagy a prédikátor szénáját. Szívesen végzett társas munka volt, hiszen a község rendszerint áldomást adott, muzsikosokat fogadott, bált rendezett a kalákában részt vevő ifjúság számára.
Kalotaszegen, a Mezőségen, Székelyföldön kalákának nevezték a szomszédoknak, rokonoknak ingyenesen végzett munkát is. Kaszálást és szénatakarást gyakran szerveztek ily módon. A 20. század elején azonban megmutatkoztak már az árnyoldalai is ennek a munkaszervezésnek, mert a kalákások későn álltak munkába, keveset dolgoztak, de annál többet ettek-ittak, élvezték az őket meghívó gazda vendégszeretetét. A végzett munka értéke olykor-olykor nem állt arányban a vendégeskedés költségeivel. Szabolcs megyében komakaszásnak nevezték az ilyen munkást. Munkájában nem mindig volt köszönet. A Dél-Alföldön móva, a Kiskunságban koceta a „segítség”-ként végzett társas munka neve (Paládi-Kovács A. 1979a: 382–385). Úgy látszik, hogy az ország nyugati harmadában a 20. század elején jóval kisebb szerepe volt a kölcsönmunka, a szívességből végzett társas munka ezen formáinak, mint a nyelvterület középső és keleti harmadában.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me