SZARVALAKÍTÁS

Full text search

SZARVALAKÍTÁS
A marha szarvának mérete, állása fajtánként változó, s fajtán belül is különböző lehet. Ezek leírására a magyar népnyelv igen sok szót ismer. Szürke magyar marha dísze a táblásvillás, azaz kétfelé ágazó nagy szarv. A hegyes (egyenes), a göndör (csavarodott), a villás (előre öklelő), a csákó (csákószerűen görbe), kajla (lekonyuló) szarvállás szintén gyakori volt e marhafajta egyedein. A szarvállást jelölő szavak gyakorta tulajdonnévként is használatosak, főként bikák, ökrök esetében. A tarka marhafajták szarva gyakran csula, csuli, csuliga, azaz kicsiny és lekonyuló. Ezeknél gyakori a bugás vagy puskás szarvállás, ami azt jelenti, hogy az egyik szarv felfelé, a másik meg lefelé áll (Herman O. 1914; Szabó K. 1965: 57–62; Bálint S. 1976: I. 471).
Különösen ökrök esetében fordítottak gondot a szarv alakjára, méretére, állására. A szabálytalanul nőtt szarvakat átformálták, s az esztétikusnak tartott szarvállásra alakították. Forró cipót, korpát, kását, répát, burgonyát húztak rá, s amikor a hő hatására a szaru megpuhult, a kívánt formára hajlították. Szarvalakítással főként marhakupecek, hajcsárok, pásztorok foglalkoztak. Helyenként puhafából készült szarvidomító csövet is alkalmaztak, amit forró kásával megtöltve húztak a marha szarvára. Néhány erdélyi adaton túlmenően (Gyimes, Lápos-völgy) főként a Nagyalföldön élt a szarvalakítás gyakorlata. Bodrogköztől, Szatmártól a Kiskunságig sok vidéken éltek ezzel az eljárással (Tálasi I. 1936b: 13; Luby M. 1943: 36–37; Varga Gy. 1961: 543; Bodó S. 1992: 70; Gunda B. 1973; Fazekas M. 1979: 172).
A szarvalakítás ősiségére utal, hogy egyiptomi sziklaképeken már feltűnik a kultikus okból deformált marhaszarv, s Észak-Afrika egyes részein máig él a szarvalakítás szokása. Kréta szigetén és a Balkánon juhok szarvát is igen régtől fogva alakítgatják mesterségesen (Hankó B. 1937: 69, 71; Gunda B. 1973: 108–109).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me