JUHTARTÁS

Full text search

705JUHTARTÁS
A magyar juh (Ovis aries) a párosujjú patások rendjébe, a szarvasmarhafélék között a juh alakúak (oviae) családjába tartozó, egyik legelterjedtebb és legrégebbi háziállatunk. A vadjuhból (arkal, argali, muflon), 10–11 ezer éve, Délnyugat-Ázsiá-ban, Mezopotámiában háziasították (Mezőgazd. Lex. 2. kiad. I). Az úgynevezett gyapjas juhok azonban csak 7–8 ezer évvel ezelőtt jelentek meg ugyanott. A régészeti leletek szerint főképpen húsuk miatt tenyésztették és döntő többségüket már fiatal korukban levágták. A gyapjú- és tejhasznuk másodlagos lehetett. A domesztikáció helyén, Mezopotámiában öt juhfajtát tenyésztettek ki. Ezek között voltak szőrös és gyapjas fajták. A két legrégebbi ábrázolás egyike gyapjas juhot ábrázol, dugóhúzószerűen csavarodó szarvval (Matolcsi J. 1975a: 153). Ur városában, az ősi fajták között megtalálták az egyenes szarvú gyapjas fajtát, a racka juhok ősét is. Ezek a tájfajták terjedtek el a következő évezredekben északra, az eurázsiai sztyepp-övezetben, közöttük a Közép-Volga és a Káma vidékén, illetőleg Kis-Ázsián és Egyiptomon keresztül a Földközi-tenger medencéjében és Délkelet-Európában. A rómaiak a császárkorban jelentős fajtanemesítést végeztek, gyakorlatilag minden állatfajban új fajtákat, a juhok esetében finomabb gyapjúval rendelkező juhokat tenyésztettek ki. A nemesített fajtákat fokozatosan elterjesztették a birodalom egész területén (Bökönyi S. 1968, 1974).
A magyarság elődeinek juhtenyésztésére adatokat a nyelvtudomány is szolgáltat. A korábban feltehetően finnugor eredetűnek tartott juh szavunkat (Bárczi G. 1941) a nyelvtudomány újabban ismeretlennek tartja (TESz). Az ugorok juhászatát pedig Bátky Zsigmond (1931) vonta kétségbe. Nyelvünk honfoglalás előtti, ún. ótörök rétegébe tartoznak a kos, ürü (’herélt kos’), toklyó (’egy-két éves juh’) és a gyapjú szavak. Ez a négy alapvető kifejezés, amely a középkor elején is jelen volt nyelvemlékeinkben, azt erősíti meg, hogy népünk már legalább a honfoglalás előtti századokban, a délorosz sztyeppén jelentős juhtenyésztést folytatott. Annak ellenére azonban, hogy a korábbi tenyésztésre nincsen közvetlen nyelvi bizonyíték, a régészeti és az archeozoológiai kutatás arra hajlik, hogy eleink már az ugor korban is tenyészthettek juhot (Bökönyi S. 1974; Matolcsi J. 1975a).
A honfoglaló magyarság juhfajtájának Hankó Béla kizárólagosan a V alakú, pödört szarvú rackát tekintette (Hankó B. 1937; 1941). Az újabb régészeti ásatásoknál előkerült csontanyag modern vizsgálata alapján azonban más véleményre jutottak. E 706szerint a rackajuhok, amelyek csak a népvándorlás korában jelentek meg a Kárpát-medencében, nem köthetők etnikumhoz; esetleg hozhatták a magyarok is. Ezeknek azonban még biztosan nem volt pödört, V alakban felálló szarvuk. A napjainkban ismert magyar vagy hortobágyi racka biztosan csak a 16–17. században jelent meg hazánkban. Ez a fajta vagy helyi szelekció eredményeképpen alakult ki nálunk, vagy pedig az oszmán-törökök délről hozták be a Kárpát-medencébe.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me