Előszó.

Full text search

Előszó.
A magyar nemzet politikai érettsége. A magyar Anjouk kora, mint ennek bizonysága. A külömbség a korszak és az Árpád-ház utolsó évtizedei között. Magyarország fénykora.
NINCS MAGYARORSZÁG ezer éves történetének korszaka, mely a magyar nemzet életrevalóságát, politikai érettségét annyira képes volna bebizonyitani, mint a magyar Anjouk kora.
Azon nyolcz tized év alatt, mikor a Francziaországból Olaszországon át hozzánk származott Anjouk: I. Károly, és fia I. vagyis Nagy-Lajos viselték fölkent homlokukon Szent-István koronáját, Magyarország a tehetetlenség aléltságából erőteljes új életre ébredett föl; a szinte szétdarabolt honból Európa legelső, leghatalmasabb birodalma fejlődött ki; a nemzet az anyagi és szellemi sülyedés, a megsemmisülés örvénye széléről a jólét, a műveltség magas fokára emelkedett. Magyarországon e daliás korszakban, mint a XIV. századot nevezni szoktuk, a vallásosság, tudomány és művészet minden ága ugy fölvirágzott, mint soha azelőtt, és azután is vajmi ritkán.
Hogy az ellentét feltünjék, tekintsünk vissza a kihalóban levő Árpádház utolsó évtizedeire: Kún-László nyomoruságos korára; az ország bajaival szemben immár tehetetlen III. Endre király, az utolsó Árpádfi uralkodására, az interregnumra: Cseh Venczel és Bajor Ottó idejére, midőn király elég volt ugyan, de királyi hatalom semmi, egyik kormányválság a másikat érte, és a királyi hatalomnál hatalmasabb oligarchák az egységes Magyarországot foszlányokra tépték, a királyi javakat elfoglalták, a nemességet leigázták, és majdnem független területeiken zsarnokoskodtak, egymással és külső fejedelmekkel hol szövetkeztek, hol háborút viseltek.
És ha e kietlen, sivár évtizedekről az Anjouk uralkodására forditjuk tekintetünket, a hosszas küzdelem után, mely uralkodásuk alapját nagy nehezen megvetette, egyszerre fényes képek tárulnak elénk. A visegrádi kongresszuson Magyar-, Cseh-, Lengyel- és Morvaország fejedelmei a német főhatalom ellen sikeresen szövetkeznek. A magyar király másodszülött fiát Nápoly trónjára kijelölik, az elsőszülött, Lajos királyfi, atyja halála után hatod napra ellenkezés nélkül foglalja el a trónt. Az oláh vajda, a horvátok meghódolnak; a magyar lobogók az Adrián és Olaszországon végig vonulva, Nápoly királyi palotáján hirdetik Magyarország királyának hatalmát. Dalmácziát az 1358-iki zárai béke újra Magyarországhoz csatolja. A magyar király tudta nélkül semmi se történhetik Európában: ő védi meg a pápát, szövetkezik az olasz fejedelmekkel, lábra állitja Ausztriát, az aquilejai patriarchát, leveri a büszke Velenczét; Genova, Firenze, Padova, Aquileja intésére figyelnek. Lengyelországban Lajos, a magyar király uralkodik; a bosnyákok, szerbek, bolgárok és oláhok hűbéresei s vannak, a kik őt óhajtanák német császárnak. Budavárba, Visegrádra, Diós-Győrre, a magyar udvar fényes székhelyeire elzarándokolnak az ismert világ fejedelmei a tatár kántól kezdve a franczia királyig, és a német lovagrend főnőkeitől a konstantinápolyi császárig vagy személyesen vagy ünnepélyes követségeik által képviselve; de fegyveres nép ellenséges szándékkal Magyarországhoz közeledni se merészel.
Azok a lapok, a melyek e fényes multat örökitik meg az utódok emlékezetében, legszebb fejezetét képezik nemzetünk történelmének.

Csatajelenet az Anjou-korból.
A Magyar Nemz. Múzeum régiségtárában levő ékszerről rajzolta Cserna Károly

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me