III. FEJEZET. A kolera.

Full text search

III. FEJEZET.
A kolera.
A járvány elleni védekezés. Ellentétek a dicasteriumok közt. A járvány terjedése. Zendülés Sáros-, Zemplén-, Szepes- és Abaujmegyében. Huzalkodás a helytartótanács és a kanczellária közt. A zendülés elfojtása
A korona igéretében bizva, a megyék türelmetlenül várják az országgyűlésre szóló királyi meghivót, annyival inkább, mert a rendszeres munkálatokra vonatkozó utasitásokat immár elkészitették. De várakozásukban csalatkoznak. Sperat quidem animus, quo eveniat, diis in manu est. A kolera 1831 nyarán Oroszországból Galiczián át behurczoltatván hozzánk, ennek a súlyos csapásnak enyhitése és elháritása előbbre való mindennél.
A nádort és Reviczky kanczellárt a járvány elleni védekezés foglalja el teljesen. S e közben nap-nap mellett documentálják, a minek hire már előbb az egész országot bejárja, hogy határozottan rossz, barátságtalan viszony áll fenn köztük.
Reviczky Ádámot, – ki mielőtt udvari kanczellárrá neveztetnék ki, bizalmas embere s a magyar ügyekben titkos referense a császárnak, az aristocratia nem szivesen látja ama magas polczon, melyre származásánál fogva nem tartja méltónak. Az ő rangjabeli embereket a császár addig csak az állam-tanácsban alkalmazta, az udvari és állami főhivatalokat ellenben a főnemesség köréből szokta volt betölteni.
Valószinüleg a nádor sem helyeselte kineveztetését, attól a percztől fogva pedig, a mint ez mégis megtörténik, észrevehetőleg félti tőle befolyását az udvarnál.

Teleki József gróf.
Barabás Miklós 1836-iki olajfestménye a Magyar Tudományos Akadémiában.
Reviczky magatartását minden kérdésben az udvar hangulata és álláspontja szabja meg, de e mellett tudja a módját, hogy kell biztositnia a maga számára a nemzet rokonszenvét is; József nádor ellenben a becsületes közvetitő szerepét játsza a korona és a nemzet közt s ebben a szerepében természetesen nem egyszer szemben találja magát az udvarral.
A nádor és a kanczellár közti ellentétet a helytartó-tanácsnak és kanczelláriának egymással homlokegyenest ellenkező rescriptumai és intézkedései árulják el leginkább.
A kolera járvány s az e miatt kitört zendülés tárgyában végrehajtandó intézkedésekre vonatkozólag sem tud a két dicasterium megegyezni egymással. S részint ennek a körülménynek, részint a kormányzat és közigazgatás tökéletlen szervezetének lehet főképen tulajdonitani, hogy a kettős csapás oly nehezen küzdhető le. A mit a helytartó-tanács jónak lát, azt a kanczellária ellenzi s megforditva. De maga a helytartó-tanács is, ide-oda kapkod intimátumaiban; a mit ma elrendel, azt holnap visszavonja vagy módositja. A közigazgatási tisztviselők pedig nagyobbára a saját fejük szerint járnak el, ahány annyiféleképen, sőt akadnak köztük egyesek, kik egyszerüen megszöknek a helyükről. A veszély idején tehát, midőn legnagyobb szükség volna az egységes és gyors kormányzati és administrativ intézkedésekre, a kormány-gépezet a szó szoros értelmében felmondja a szolgálatot.
Széchenyi, midőn Döbrenteyt értesiti, hogy náluk, Sopronmegyében is kitört a járvány, gúnyosan jegyzi meg, hogy „ily szerencsétlen honban, a hol oly balgatagon parancsolnak s a hol, ha egy Cherub parancsolna is, senki sem engedelmeskedik, a hol mindenki teszen, a mint kénye tartja, ott valóban csak a szűz Mária s a vak véletlen marad pártvédül”.* Majd később Wesselényinek azt irja, hogy „a machina ügyetlen formája minden nap szembetűn, midőn p. o. a kanczellária verest, a helytartó-tanács kéket parancsol és a vicze-ispány nem tesz semmit”.*
* Gr. Széchenyi István levelei. I. 192.
* U. ott, I. 203.
Már január 14-ikén összeül a helytartó-tanács kebelében a közigazgatási, kamarai és katonai vegyes bizottság, – melynek tagja a többi közt Magyarország tudós protomedicusa, Lenhossék Mihály is, – s főkép ez utóbbi tanácsait követve megteszi javaslatait az óvintézkedésekre nézve a tekintetben, hogy a ragály Galicziából az országba be ne hurczoltassék, s ő felsége január 28-ikán a bizottság fölterjesztése alapján elrendeli, hogy Körösmezőn, Vereczkén, Uzsokon, Viraván és Komárnikon veszteglő-intézetek állittassanak fel.*
* Orsz. levéltár, Kanczell. elnöki iratok. 1167/147.
Majd az 1770- és 1805-iki s az ezeket kiegészitő későbbi legfelsőbb rendeletek figyelembevételével a nádor utasitásokkal látja el a hatóságokat a levelek átlyukasztása és megfüstölése; a kórházak és halottas kamarák berendezése, a kolerában elhunyt egyének megvizsgálása, eltemetése, a gyógyszerek kiosztása stb. tekintetében s az 1805-iki rendelet alapján közli velük, hogy miféle büntetés alkalmazandó azokkal szemben, kik az esetleg felállitandó kordont átlépik, a fertőtlenitést kikerülik, az óvintézkedések foganatositására hivatott hatósági közegeket eljárásukban akadályozzák s a veszélyt eltitkolják. A közegészségügyi rendeletek szigorú végrehajtásának ellenőrzésére pedig, mint kir. biztost, Majláth Antalt küldi ki.
A mint hirét veszik, hogy már az országgal határos stryi kerületben is kitört a járvány, a nádor a vegyes bizottságot június 19-ikére ismét összehivja s annak véleménye folytán katonai kordon húzását rendeli el, annyival is inkább, mert ezt az európai hatalmak is sürgetik.
A kanczellár, midőn a bizottság jegyzőkönyvét Gyulayval, a hadi főtanács elnökével, kinek hatáskörébe tartozik a kordon felállitása, közli: megteszi egyszersmind az abban foglalt határozatokra észrevételeit. Igy nevezetesen szükségesnek tartaná a maga részéről, hogy ha valaki a kordont átlépi, mielőtt biróság elé állittatnék, vesztegzár alá helyeztessék; megjegyzi továbbá, hogy ott, a hol még az elrendelt veszteglő-intézetek nem állittattak fel, ez a mulasztás haladéktalanul jóváteendő; sőt törvénytiszteletének is jelét adja a nádorral szemben, midőn azt ajánlja, hogy a mennyiben az osztrák örökös tartományok részére 1805-ben kibocsátott rendelet Magyarországra nézve nem kötelező s a mennyiben ennek megfelelő semmi positiv törvény Magyarországon nincsen: az óvintézkedések ellen elkövetett kihágások megtorlása végett, ott, a hol szükséges, a magyar törvények értelmében statárium hirdettessék ki.*
* Orsz. levéltár. Kanczell. elnöki iratok. 7190/870.
A járvány kitörését s rohamos terjedését különösen a határszéli vármegyékben, Zemplénben, Sárosban és a Szepességen, valamint Abaujban és Gömörben, nem sikerülvén a hatóságoknak megakadályozniok, a nádor az óvintézkedések közt a kordonra fekteti a fősulyt s a Tisza vidékének egyrészét, valamint a dunántúli megyéket és Horvát-Szlavónországot, melyek a járványtól még meg vannak kimélve, kordonnal igyekszik megvédelmezni. A kanczellárnak azonban ez nem tetszik, miután nap-nap mellett érkeznek hozzá panaszok a miatt, hogy az elzárt vidékek lakossága a közlekedés megakadályozása következtében elegendő munkáshoz nem juthat s igy a szorgos mezei munkát nem végezheti. Felszólitja tehát a nádort tegye ujból tanácskozás tárgyává a vegyes bizottságban azt a fontos kérdést, hogy a katonai zárvonalak fenntartandók-e vagy sem?
A bizottság a nádor elnöklete alatt július 27-ikén vitatja meg a kanczellár által fölvetett kérdést s abban állapodik meg, hogy Galiczia felől, az erdélyi határon, az Ér és Berettyó mentén, Sáros és Szolnok közt s Liptó határától a Garam folyó mentén a kordon megmarad, ellenben a már megfertőztetett megyék egymás közt, valamint a járványmentes megyék szintén egymás közt szabadon közlekedhetnek; a Dunán Pozsony és Esztergom közt, ugyszintén a Tiszán a hajózás szabad, miután amott járvány még nincsen, a Tiszának pedig mind a két partja Csongrádig különben is inficiálva van; ha pedig az egész országban elterjed a járvány, minden közlekedési akadály megszüntetendő.

Veszteglő intézet tervrajza.
Eredetije a Magyar Nemzeti Múzeum levéltárában, a báró Mednyánszky család iratai közt.
Jelek magyarázata: A. Az egészségi határ vonala. B. Veszteglő intézet. C. D. Gyanus helyekről jövő utasok veszteglő helyei. a. Árok. b. Utasok jelentkező helye. c. 4 láb magas korlát. d. Ajtók az utasok számára. e. Orvosi lakások. f. Veszteglő szobák. g. Podgyászraktár. h. Szabad köz. i. Udvar a podgyász kiszellőztetésére. k. Őrök és szolgák lakása. l. Konyhák. m. Temető. m˛. Temető-udvar. n. Ajtók. o. Ablakok az étel benyujtására. p. Ajtók a távozók számára az orvosság s élelmiszerek behozatalára. q. Hidak. r. Felügyelő biztos és tisztek háza. s. Ablak az igazolványok átvételére. t. Füstölő eszköz. u. Eszköz a pénzek tisztitására. v. Ki- és bemenet. x. Ablakok. y. 8 láb magas falak. Határőrök, egészségi őrök és szolgák.
A kanczellár nehány nap mulva terjeszti fel a királyhoz a nádor, illetőleg a bizottság határozatait s habár hangsúlyozza, hogy lényegileg egyetért azokkal, fölterjesztése* nagyon is elárulja az összhang hiányát a két kormányszék közt.
* Orsz. levéltár. Kanczell. elnöki iratok. 8630/1070.
Hogy nehány nap alatt, a mióta t. i. a vegyes bizottság tanácskozott; a helyzet rosszabbodott volna, a mit a kanczellár konstatál, ez kevésbé valószinű, mint az, hogy ennek a jelzése mintegy szemrehányás akar lenni a nádorral szemben a miatt, mert nincs kellőképen tájékozva. A kanczellár hivatalos úton arról értesült, hogy a járvány folytonosan terjed a Duna és Tisza mentén; kitört Győr-, Tolna-, Bács- és Torontálmegyében, a zárvonalat áttörte a Berettyónál, az Érnél s a Garamnál is. Ennélfogva fölöslegesnek tarja ezeken a vidékeken a szabad közlekedést akadályozni. A mennyiben pedig a zárvonal foganatositására kirendelt katonáknak az inficiált helyeken nincs többé semmi teendőjük, ajánlja, hogy midőn járványmentes rendes állomásukra visszatérnek, a megfelelő óvrendszabályoknak vettessenek alá.
Fölterjesztésében van különösen egy pont, mely egyrészről a jó hazafi aggodalmaskodásának, de másrészről a nádor elleni vádaskodásnak is tekinthető. Felhivja ugyanis a felség figyelmét arra a körülményre, hogy habár rendelkezésére bocsáttatott a nádornak a Magyarországon állomásozó összes katonaság: a megyék keservesen panaszkodnak nála a miatt, hogy a kordont foganatositó katonák csekély száma miatt az egész ország áldozatául esik a járványnak, mig ellenben az örökös tartományok védelmezésére van elég katona. Azt tehát nem kivánja, hogy azokat a csapatokat, melyek az osztrák provinciák határain vannak fölállitva a végből, hogy az inficiált Magyarországból a járvány be ne hurczoltassék, helyökről elmozdittassanak; de azt hiszi, hogy a Horvát-Szlavonországban és a határőrvidéken állomásozó katonaságot a járványmentes magyar megyék és Horvát-Szlavonország védelmére föl lehetne használni.
Ismerve Reviczky és a nádor közti feszült viszonyt, az előbbi részéről emlitett fölterjesztésében még az az inditvány is czélzatosnak tűnik fel, a mi különben egyedül jó szivét mutatná, hogy t. i, a csapás által meglátogatott szegény nép nyomorának enyhitése végett közadakozásra szólittassék fel a lakosság s a jótékonyság gyakorlásában ő felsége menjen elő jó példával. Jogosult a föltevés, hogy a kanczellár ezzel ismét a nádor mulasztására kivánta figyelmeztetni a felséget, miután annak, a kit a felség a csapás elháritásával és korlátozásával bízott meg; lett volna első sorban kötelessége a csapás súlyos következményeinek enyhitéséről is gondoskodni.

Kolera-rekesz tervrajza.
Eredetije ugyanott.
Jelek magyarázata: A. A kolera kitörésének helye. B. Kolerás ház. C. Rekesz a szomszédos helyekről szállitott élelmiszerek befogadására. a. 4 láb magas fakorlátok. b. Egészségi biztos lakása. c. Füstölő eszköz. d. Edény a pénzek tisztitására. e. A bezártak és az élelmiszereket áruló szomszéd lakosok közvetitésére szolgáló őrök helye. f. Piacz. A záró vonal őrei.
A dicasteriumok czivakodása daczára, mely az intézkedések sikerét jó részben meghiusitja, a járvány nem tart sokáig. Ausztria sem kerüli azt ki s szeptember közepén ott is kitör a kolera. Ennek következtében ő felsége parancsából Reviczky már október 3-ikán felhivja a helytartó-tanácsot, hogy a közlekedést tegye szabaddá Magyarország és az osztrák örökös tartományok közt, a mi október közepén meg is történik.*
* Orsz. levéltár. Kanczell. elnöki iratok. 9578. 11,007.
A rettentő csapást, melynek a hivatalos közlemények szerint nem egészen három hónap alatt 56,008 ember esik áldozatául,* a felvidéken még a járvány okozta zendülés is tetézi.
* Orsz. levéltár. József nádor titkos levéltára. Praep. ad diaet. 1831. IV.
A műveletlen tót nép bizalmatlanul nézi a hatóság erőfeszitését s midőn azt tapasztalja, hogy az intelligentia és a zsidóság közt sokkal kevesebb a betegedések és halálozások száma, korlátoltságában nem jön rá, hogy ez a kedvezőbb életmód, a nagyobb tisztaság és rendszeretet s a csekélyebb létszám következménye, hanem borzasztó gyanú vesz rajt erőt s elhiteti magával, hogy nem a kolera, hanem az urak és zsidók gonoszsága oka a nép pusztulásának, azok mérgezik meg a kutakat, azok osztanak ki orvosság helyett mérget, hogy kiirtsák a parasztot.
A szenvedélyétől elvakitott nép, hogy képzelt ellenségein boszuját kitöltse, azoknak nemcsak életére, hanem vagyonára is ráteszi a kezét, a nélkül azonban, hogy a tényleges birtokjogi állapotok megbontására gondolna.
A mozgalom socialisticus jellegünek látszik, de eredetére nézve nem az. Az egyetlen zemplénmegyei nagymihályi járást kivéve, a hol a zendülésbe nehány tanulatlan bocskoros nemes is belékeveredik azzal a határozottan kifejezett szándékkal, hogy a vagyonosoktól elveszik földbirtokaikat,* – másutt ilyenféle tendentiák nem mutatkoznak.
* Balásházy János, Az 1831. esztendői felső magyarországi zendüléseknek történeti leirása. 1832. 59.
A magyar köznép, sőt még a ruthén is, általában távol tartja magát a mozgalomtól s csakis a nép legműveletlenebb eleme, az u. n. szoták-tótság vesz benne részt.
A magyar parasztnak, ha nagyobb intelligentiájánál fogva nagyobbak is az igényei: azokat a könnyen és bőven termő földből kielégitheti, a holnap iránt nem kell aggódnia, s részint ezért, részint conservativ természeténél fogva soha nem érzett hajlandóságot a tényleges jogviszonyok felforgatására. A tót jobbágy pedig sovány földjén nyomorog ugyan, de mivel vágyai nem terjednek tovább a megélhetés határainál, ura vagyonát nem irigyli. Amaz tehát épp oly kevéssé fogékony a socialisticus eszmék iránt, mint emez. A tudatlan szoták paraszt lelkébe is nehány gonosz és buta demagog csempészi be a borzasztó gyanut, hogy az urak életére törnek, felidézi egyszersmind emlékezetébe a kegyetlen és kiméletlen bánásmódot, melyet egyik-másik földesúr részéről, ki kellett állnia s szenvedélyét ekként lángra lobbantván, a vadállattá vált ember, féktelenségében nem respectálja többé sem a jogi, sem az erkölcsi korlátokat.
Az élet- és vagyonbiztonság alapjában megrendül; a nap-nap mellett ismétlődő borzalmas jelenetek iszonyattal és remegéssel töltik el az intelligentiát; az izgatók faluról falura járnak s hamis hírekkel táplálják az izgatottságot. A közigazgatásnak, mint emlitők, általában nincs elég ereje és tekintélye, hogy hamarosan végét vesse a zavaroknak; de elegendő katonai erő sem áll jó darab ideig rendelkezésére. Sárosban a megye erélyes intézkedései mégis megakadályozzák a zendülés nagyobb. mérvű elterjedését;* Gömörmegyében pedig különösen gróf Szirmay István határozott föllépésének köszönhető, hogy a veszedelem csirájában elfojtatik. Zemplén megyében ellenben Dókus László alispánt csak lélekjelenléte menti meg, hogy Mihályiban agyon nem verik s ugyancsak ő neki számos helységben utját állják és meghiusitják intézkedéseit. A kis számu katonasággal itt is, valamint a többi megyében, szembeszáll a tömeg.
* L. Sárosmegye hivatalos jelentését a nádorhoz. Orsz. levéltár. Helytartó-tanácsi osztály. 1763.

Ifjabb báró Eötvös Ignácz.
Ehrenreich metszete Weidner rajza után.
Az országos képtár arczképgyűjteményének 371. számú példányáról.
A zendülés központja Zemplénmegyében Terebes, innen terjed el a megye minden részébe s átcsap Abaujba is. Zamutón Klobusiczky Józsefet, jóllehet jobbágyainak mindenkor valóságos atyjuk volt, kirabolják, tiszttartóját agyonverik, Hunyor József nevü ügyvédjét iszonyatosan megkínozzák s elevenen eltemetnék, ha a katonaság a vadállatok karmai közül ki nem szabaditja, sőt magát a földesurat is bántalmazzák. Itt történt, hogy egy zugprókátor, midőn a csőcselék Klobusiczky házát ostromolta, ott találván az asztalon a „Hitelt”, annak egyes helyeit tótul magyarázgatta a parasztoknak, hogy őket felingerelje.* Általában igen sokan hajlandók a „Hitelnek” és „Világnak” tulajdonitni a zavarokat.* Mernyén a legnagyobb kegyetlenséggel kilencz embert vernek agyon egyszerre, köztük Reviczky János főszolgabirót, Draveczky nótáriust, a lutheránus papot s egy tizenöt éves leánykát, kinek előbb emlőit vágják le, azután egy karót szúrnak a testén keresztül. Csáklyón báró Meskónét kirabolják, vejét kínzások után főbe lövik.
* Gr. Széchenyi István naplói. 224.
* Gr. Széchenyi István levelei. I. 202.
Szepesmegyében Pfannschmied (Zsedényi) Ede megyei alügyész Kluknóról, a hová a rend helyreállitása végett küldetik ki, alig tud megmenekülni; ugyanott egy katonai őrjáratot vezető hadnagynak előbb a szemeit kiszúrják, azután orrát és füleit levágják s testét darabokra vagdalván, az utczán széjjelszórják. Gróf Csáky Károly főispánt Szepesváralján a ló hátáról lehúzzák, ütni-verni kezdik, s egy polgár furfangja menti meg a haláltól.
Abaujban, mint a megyének a nádorhoz intézett hivatalos jelentésében olvassuk,* Nagy-Szalánczon és környékén kezdődnek a zavargások. A nép az utlevelek és kordonok megvizsgálására kirendelt biztost, valamint a zsidó korcsmárosokat elfogja, megkötözi és kegyetlenül megkínozza. A rögtönitélő biróság azonban, – mely itt is szerveztetik, mint a többi megyében, – a három fő gonosztevőt kivégeztetvén, a rend lassankint helyreáll.
* Orsz. levéltár. Helytart.-tan. oszt. 31881.
A zendülés elfojtása végett a felség augusztus 18-ikán Sáros-, Zemplén-, Szepes- és Abaujmegyék területére királyi biztosul ifjabb báró Eötvös Ignácz alkanczellárt és Sárosmegye főispánját küldi ki* s proclamatióban hivja fel az adózó népet, – mely „fertelmes és bódult vélelkedéstől késztetve, a törvény és törvényes felsőbbség s a vármegyebeli előljáróságnak tartozó engedelmességet félretévén, féktelen merészséggel magát a közbátorság ellenére szegezni nem irtózott”, – hogy a kiküldött királyi biztosnak engedelmeskedvén, térjen a jó útra.*
* Orsz. levéltár. Kanczell. eln. iratok. 1948.
* Orsz. levéltár. helytart.-tan. osztály. 24531.
Mielőtt a királyi biztos kineveztetnék, gróf Gyulayt, a hadi főtanács elnökét, augusztus 14-ikén utasitja a felség, hogy a Magyarország és Galiczia közt húzott, de immár fölöslegessé vált kordon fenntartására kirendelt katonaságot a közrend helyreállitására használja fel s annak egy részét bocsássa a királyi biztos rendelkezésére. Gróf Gyulay a felség parancsát két nap mulva közli a kanczellárral s ez megint két nap mulva a nádorral és az egészségügyi vegyes bizottsággal.
A helytartó-tanács és a kanczellár azonban ebből az alkalomból is folytatja egymással a huzalkodást.
Amaz augusztus 23-iki üléséből két fölterjesztést intéz a felséghez. A kanczellár állitása szerint mind a kettő Nádasdy tollából származik.* Az egyikben neheztelését fejezi ki a felett, hogy tudta nélkül királyi biztost neveztek ki, a minek az lesz a következménye, hogy a mennyiben a helytartó-tanács is küldött az egyes megyékbe egészségügyi biztosokat, egy-ugyanazon megyében két commissarius is jelenvén meg, egyik a másik működését megbénitja. A másik fölterjesztésben pedig arra kéri a felséget, hogy legalább hagyja meg a királyi biztosnak, hogy hivatalos jelentéseit, melyekben működésének eredményéről fog időnkint beszámolni, a helytartótanács útján terjeszsze fel ő felségének.
* Orsz. levéltár. József nádor titkos levéltára Praep. ad diaet. 1831. IV.
A kanczellárt a helytartó-tanács eljárása teljesen kihozza a sodrából. Elhatározza, hogy a nádornál, mint a helytartó-tanács elnökénél panaszt tesz a vezetése alatt álló dicasterium ellen. El is készitteti a nádorhoz intézendő fölterjesztést, mely hemzseg a szenvedélyes, sőt durva kifejezésektől; de időközben, úgy látszik, lecsillapulván haragja, a nem is revideált fogalmazványt ad acta teszi.*
* Orsz. levéltár. kanczell. elnöki iratok. 9491.
A legnagyobb szemérmetlenségnek declarálja ebben, kifogásolni a királynak a biztos kiküldésére vonatkozó intézkedését, vádolja egyszersmind a helytartó-tanácsot, hogy a hatásköröket összezavarja és saját hatáskörét a királyi felségjogok rovására ki akarja terjeszteni. Hogy a parasztok kihágásai, mint a földesuri hatalom ellen elkövetett magánvétségek vagy az állam ellen elkövetett közvétségek tekintessenek-e, hogy miképen toroltassanak meg, ennek eldöntése a királyra, mint a büntető igazságszolgáltatás kútfejére tartozik. Ha tehát a király biztost küld ki a végből, hogy igazságszolgáltatási felségjogának sikeres gyakorlása lehetővé váljék, ez épp oly kevéssé kifogásolható, mint az, hogy a biztos ő neki számol be és senki másnak, működése eredményéről. Tőle függ aztán; hogy a biztos jelentése alapján, a további teendőkkel miféle hatóságot biz meg. De ha a helytartó-tanács eljárása közjogi szempontból helytelen, még a tényleges viszonyok által sincs indokolva. Mert a király emberét a megyék tárt karokkal várják, a helytartó-tanács egészségügyi biztosát ellenben egyik-másik még mindig vonakodik elfogadni. Mindezen oknál fogva fölkéri tehát Reviczky kanczellár a nádort, ki ő felsége rendeleteinek pontos teljesitésében keresi legfőbb dicsőségét és büszkeségét, hogy az elnöklete alatt álló dicasteriumot jövőre hasonló túlzásoktól tartsa vissza.
A kanczellár a közmondást követi: lányomnak szólok, hogy menyem is értsen róla; a helytartó-tanácsot apostrophálja, hogy a nádornak adjon leczkét. S habár fölterjesztése, mint emlitők, az expeditióban fennakad maga az a tény, hogy a kanczellária kebelében ilyen acta egyáltalában létrejöhet, világosan mutatja, mily helytelen irányt követnek a dicasteriumok éppen a válság napjaiban. Közjogi és illetékességi kérdések felett czivakodnak egymással, a helyett, hogy a veszély elháritására összpontositnák figyelmöket. E felett maga Reviczky is, a kinek pedig annyi része mindenesetre van a viszály előidézésében, mint a helytartó-tanácsnak, kifejezi megbotránkozását a nádorhoz intézett ama bizalmas levelében, melylyel – úgy látszik – a fennebb emlitett s ad acta tett fölterjesztést akarja pótolni s melyben közli egyszersmind a nádorral, hogy Sina és Eskeles bankárokkal megkezdte a tárgyalást a kolera által sujtottak fölsegélésére szolgáló pénzalap előteremtése ügyében.*
* Orsz. levéltár. József nádor titk. levéltára Praep. ad diaet. 1831. IV.
Eötvös királyi biztos e közben serényen végzi megbizatását. A zendülésnek csakhamar végét veti a katonaság segélyével s a büntető törvény oly szigorú alkalmazásával, hogy a vérontástól iszonyodó király egyenesen megtiltja a parasztok tömeges kivégeztetését, annyival is inkább, mert ennek olyan színe van, mintha a nemesség a tagjain elkövetett brutalitásokért akarna bosszút állni a parasztokon.*
* Wirkner Lajos, Élményeim. 59.
A nyomorúlt köznép ellen a bosszú fegyverét használni azért, mert korlátoltságában félre engedte magát vezettetni: nemcsak humanitarius, de politikai szempontból is súlyos hiba lett volna, miután szükségképen visszahatást idéz vala elő. A politikai tényezőknek ki kellett irtaniok a haragot szívükből, hogy higgadtan gondolkozhassanak azokról az eszközökről, melyekkel a bosszút provokáló eseményeknek jövőre elejét vehetik.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me