A JEZSUITA ISKOLAI DRÁMÁK.

Full text search

A JEZSUITA ISKOLAI DRÁMÁK.
A XVII. SZÁZAD vallási küzdelmei közben megkezdődött a jezsuita iskolai dráma és iskolai színjátszás divata. A jézustársasági tanárok számos latinnyelvű színdarabot írtak s drámáikat nagy közönség előtt játszatták el tanítványaikkal. Céljuk az volt, hogy a latin nyelvet gyakoroltassák, a vallásos érzelmeket erősítsék, a tanulók előadó képességét növeljék. Meg akarták mutatni a szülőknek, hogy gyermekeik milyen jó kezekben vannak és milyen sokoldalú képzést nyernek. Egyik-másik gimnáziumban több darabot is eljátszottak esztendőnkint s az előadások színpadi pompáját különös gonddal készítették elő.
Az ilyen előadás egész látványosság volt; megtekintésére összesereglett a vidék úri közönsége. Maguk a drámák meseszövés és jellemrajzolás tekintetében meglehetősen gyönge szinvonalúak voltak, igazi gyermekeknek való darabok. Nőszemélyt nem hozhatott színre a jezsuita drámaíró; a szerelemről sem tehetett említést; a szerelmet a barátság pótolta. Legkedveltebb hőseik voltak a keresztény mártirok, szentéletű hitvallók, jámbor királyok, istenes vezérek, megtérő bűnösök. A bibliai és legendás történeteken kívül görög-latin tárgyú darabokat is írtak, a középkor és újkor nevezetesebb eseményeit szintén feldolgozták. A történeti szomorújátékok mellett farsang táján a társadalmi vígjátékok is sorra kerültek. Ezekben egy-egy nevetséges alak történetét foglalták párbeszédekbe; az együgyűség, irigység, kapzsiság, torkosság és egyéb vétkek tragikomikus következményeit példázták.
Néhány egykorú följegyzés megőrizte annak emlékét, hogy a jezsuita iskolákban kivételesen magyarnyelvű darabokat is játszottak. Ezek valószínűleg a népszerűbb külföldi drámák fordításai voltak. A nagyszombati jezsuiták 1633-ban magyar színdarabbal mulattatták közönségüket, más helyen népies verseket szőttek a latin szövegbe, néhány darabjuknak magyarnyelvű színlapja is fennmaradt.
Irodalom. – Nagy Sándor: Hazai tanodai drámák. Budapest, 1884. – Rupp Kornél: Némajáték 1695-ből. Irodalomtörténeti Közlemények. 1892. évf. – Melich János: A legrégibb magyar jezsuita-dráma. U. o. 1895. évf. – Bayer József: A magyar drámairodalom története. I. köt. Budapest, 1897. – Ferenczi Zoltán: A kolozsvári színészet és színház története. Kolozsvár, 1897. – Naményi Lajos: A nagyváradi jezsuita-drámák. Egyetemes Philologiai Közlöny. 1897. évf. – Fináczy Ernő: A magyarországi közoktatás története Mária Terézia korában. Két kötet. Budapest, 1899–1902. – Alszeghy Zsolt: Magyar drámai emlékek a középkortól Bessenyeiig. Budapest, 1914. (A Kisfaludy-Társaság Nemzeti Könyvtára.) – Pukánszky Béla: A magyarországi német irodalom története. Budapest, 1926. – Jablonkay Gábor: Az iskoladrámák a jezsuiták iskoláiban. Kalocsai érseki gimnázium értesítője. 1928. – Timár Kálmán: Heigl Ambrus, a jezsuita dráma művelője. Egyetemes Philologiai Közlöny. 1929. évf.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me