Pápai Károly,

Full text search

Pápai Károly,
bölcseleti doktor, főreáliskolai helyettes tanár, szül. 1861. decz. 20. Pápán (Veszprémm.); középiskolai tanulását is ott végezte, a bölcseletet Lipcsében és Berlinben egy évig, azután Budapesten hallgatta, hol doktorrá avatták. A tanárképző-intézeti gyakorló-gymnasiumban két évig tanitott. Szüleit korán elvesztette, testvérei nem voltak. A m. tudom. Akadémia és a kultuszminiszterium segélyével a vogulok és osztjákokhoz való utazásra szánta el magát. Gyenge szervezete miatt barátai tartóztatták, «Elmegyek, úgymond, valamit kell tennem, hogy magamra vonjam a figyelmet; ha hazajöttem, könnyebben találok valami alkalmazást; hogy gyenge vagyok, azzal nem törődöm, vagy megerősödöm e kivételes életmód, e szokatlan út és edző fáradság által vagy elpusztulok.» El is ment 1888 márcz. 1. Oroszországba, az Uraltól délnyugati Kaukazusra. Utitársa Munkácsy Bernát volt. Szentpéterváron, Moszkván, Kazánon és Permen keresztül a permi kormányzóság voguljai közé a vercheturjei kerületbe értek. A Soszva és Konda folyók partvidékeit átbúvárolták. Ő anthropologiai s ethnographiai tanulmányokat tett, néprajzi gyűjteményt szerzett és vásárolt. Innét tovább az Ob folyóhoz a Surgut és Narüm táján lakó osztjákok közé ment. Velök és szamojed szomszédaikkal is közelről megismerkedett és kiváló eredménynyel végezte be expeditióját; majdnem egy évet töltött ezen messze földön. Midőn megjött, a magával hozott bőséges anyag feldolgozásához fogott, rendezte gyűjteményét, jegyzeteit, melyeknek alapján meg akarta írni a vogulok ethnographiáját; munkája lassan haladt, mert kenyeret kellett keresnie. Ekkor a m. n. múzeumnál kapott valami csekély napidíjjal honorált állást; mint óradíjas tanár is működött; végre 1893-ban a budapesti VI. kerületi főreáliskolában nyert helyettes tanári állást. Betegsége (gyomor-tuberculosis) ellen Görzben keresett enyhülést, hol 1893. nov. 25. meghalt. Sírja fölé barátai s tanártársai emeltek síremléket. A néprajzi társaságnak egyik alapítója s választmányi tagja volt. Lip családi nevét 1881-ben változtatta Pápaira.
Czikkei a Nemzetben (1888. 283. sz. Levél a vogulok földéről, Torech-pául a Lazva mellett), a Földrajzi közleményekben (1889. Jelentése szibériai útjáról Észak Szibériából, 1890. Előleges jelentés a palóczokhoz tett néprajzi kirándulásomról); az Ethnographiában (1890. A vogulok- és osztjákoknál, 1893. A palócz faház), a Hunfalvy-Albumban (1891. A vogul házasság), a Győri Közlönyben (1892. A karancsalji palóczok, lakodalmi szokásaik), az Életben (1892. Egy orosz falu és számüzöttei), az Ehtnolog. Mitteilungenben (1893. Eine Heldensage der Süd-Ostjaken), a budapesti VI. kerületi állami főreáliskola Értesítőjében (1895. Az ugor tipus), az Országos Tanáregylet Közlönyébe és a Revue Geographique-be is írt.
Munkái:
1. A tudat fogalma. Bölcseleti értekezés. Bpest, 1885.
2. A Csepelsziget és lakói. U. ott, 1890. (Különnyomat a Földrajzi Közleményekből. Pályadíjat nyert a Földrajzi társaságnál).
3. Magyar középiskola. U. ott, 1890.
Felolvasást tartott az orsz. középiskolai tanáregyletben: Az ethnographia a középiskolában cz.
Kézirati hagyatéka: A palóczok, néprajzi tanulmány, 15 nyomtatott ívnyi terjedelemben, csaknem készen van; Osztják és osztják-szamojéd hősmondák és regék, fordítások, mintegy 8–10 nyomtatott ivnyi; Vogulok, osztjákok, zürjenek és szamojédek, anthropologiai megfigyelések, mintegy 8 nyomt. ívnyi. Több kötetre terjedő jegyzetek a szibériai útról; a szibériai út részletes naplója, nagyon sok fénykép-fölvétel a tanulmányozott népek és népfajok köréből.
M. Könyvészet 1890.
Kiszlingstein Könyvészete.
1893: Turisták Lapja, Budapesti Hirlap 334. szám., Magyar Hirlap 334. szám, Pesti Napló 339. sz., Fővárosi Lapok 336. sz.
Vasárnapi Ujság 1894. 48. sz. arczk.
Századunk Névváltoztatásai 176. l.
A budapesti VI. ker. áll. főreáliskola Értesítője 1895. (Síremléke) és gyászjelentés.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me