Palasovszky Ödön,

Full text search

Palasovszky Ödön,
az állami órás ipariskolának művezető tanára, P. József tanító (ki tíz éves korában 1834-ben költözött Magyarországba) és Hoffmann Mária fia, szül. 1857. nov. 11. Jászapáthin, hol atyja magániskolájában a középiskola VI osztályát elvégezte és a jászberényi kir. kath. főgymnasiumban vizsgázott. Azután Mohácson (Baranyam.) anyjának testvérbátyjánál Hoffmann Ignácznál órás mesterséget tanult; ennek üzletét később átvette és ugyanott 1882-tól 1890-ig órás mesterséget folytatott. Több kiállításon részt vett munkáival; kiállítási nagy érmet nyert Budapesten 1885-ben és állami ezüst érmek Pécsett 1888-ban. Mohácson megalakította az állami ipartestületet, melynek elnöke is volt, úgyszintén iparhatósági biztos, tanoncziskolai felügyelő városi képviselő sat. Alakított műkedvelő társaságot, ellátta a társaságot könyvtárral, ruhatárral és szervezte az állandó színügyi bizottságot. 1890-ben feloszlatta üzletét és Németországba utazott, hol a nagyobb városokban, úgy Svájczban is az óraipart tanulmányozta. 1891-ben Budapesten telepedett le. Ekkor szerveztek itten órás szakiskolát és pályázati munkája (Fogaskerék és fogastengely egymásközti viszonya) alapján 1892-ben kereskedelmi miniszter kinevezte a szerkezettan és szakrajz tanárává az órás szakiskolához, hol nov. 23. kezdette meg előadásait. 1895-ben a kormány kiküldte Ausztriába s Németországba az iparoktatás tanulmányozására, hol megismerkedett a külföldi óraipari szakírókkal és ezen ismeretség buzdítólag hatott reá, hogy az órás szakirodalommal is foglalkozzék. Az órásiskolát 1898-ban «állami mekanikai és órásipari szakiskola» czímmel átszervezték és kinevezték ezen iskola művezetőjévé s tanította a szerkezettant, szakrajzot és vezeti a gyakorlati tanítást. 1901-ben ismét tanulmányútra küldte a kormány és ő beutazta Németországot és Svájczot. Tervezte s kiszámította a nyolcz napig járó ingás-óra tervrajzait és költségvetéseit, melyek elkészítésére eddig 70 magyar órás jelentkezett és a kész óraművek a jövő évi kiállításon be lesznek mutatva.
1902. aug.-tól állandó munkatársa a Magyar Órások Szaklapjának és 1903. júl-tól szakrovatának szerkesztője. Czikkei: Időmérés az ó korban (Vasárnapi Ujság 1894., Iparosok Olvasó-Tára 1899. VII., VIII., Magyar Órások Szaklapja 1902.); czikkei a M. Órások szaklapjában (1902. Az inga; Erő és munka, A fogódzás, 1903. Jeles órások életrajza: Richard Jean Dániel, Brequet Lajos, Le Roy Gyula, Vízszintes inga, A motorrúgó, A zsinórhenger, Egy kis számtan, Elektromos ezredmásodperczes kronográf, Tengelyek és vastag tengely, Csapok fényesítése, Az országos iparegyesület óriásipari szakosztályának munkaprogrammjáról, A máltai kereszt, Tanulságok, Zsebóráknak helyzetekben való szabályozása, Divatos háziórák, Rotációs inga kompenzálása).
Munkája: Az órák szerkezettana. Első rész: A fogaskerekek, azok szerkesztése és alkalmazása az órákban 52 eredeti ábrával, órások számára. Bpest, 1893. (Kéziratban van a II. rész. Az órák gátszerkezete. III. A szabályozók: Inga, ketyegő.)
A m. n. múzeumi könyvtár példányáról és önéletrajzi adatok.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me