Karsa Endre (szentkirály-szabadjai),

Full text search

Karsa Endre (szentkirály-szabadjai),
megyei főügyész, K. László és örösi Rátkay Mária fia, szül. 1819. máj. 4. Zsujtán (Abaujvárm.); iskoláit Sárospatakon végezte s egyike volt az elsőknek, kik a váltójogból az ügyvédi oklevelet megszerezték. Szabadelvű szónoklataiért a 40-es évek elején az akkor túlságosan aulikus Abauj vármegyét Patay Istvánnal együtt kénytelen volt ott hagyni és Zemplénbe telepedett, a hol anyjának szép birtoka volt. Itten mint megyei tiszti alügyész működött 1848. szeptemberig, midőn a zempléni önkéntesek táborába szállt és mint hadnagy részt vett a schwechati és manswörthi ütközetekben és a szerencsétlen moóri csatában. Ezután átlépett a honvédséghez. A világosi fegyverletétel után mint hadi foglyot Bordoló cs. tábornok Tokajba internálta; később az általános amnestia után Sátoralja-Ujhelybe tette átlakását. Az alkotmány visszaállításakor Zemplén vármegye tiszti főügyésznek választotta, mely tisztét 1870. márcz. 25. történt haláláig viselte.
Mint magyar zene lelkes művelője és zeneszerző ismeretes volt a hazában; szerzeményei közt legelterjedtebb volt a Jegenyefa tetejében cz. népdal, melyhez a szöveget is maga írta, és az Ablakom rostélyán cz. a fegyverletétel gyászát megörökítő népdal; írt több magyar ábrándot is; a Talpra magyar szövegéra indulót írt és ennek hangjai mellett vonult be 1848-ban a zempléni önkéntes nemzetőr-zászlóalj Budára. Midőn Liszt Ferencz a magyar zenét czigány-zenének állította, K. és gróf Fáy erélyes czikksorozatban czáfolták ezen téves véleményt.
Szerkesztette a Zempléni Hiradó cz. vegyes tartalmú hetilapot 1866. aug. 28-tól 1867 végeig Sátoralja-Ujhelyben. Vezérczikket írt és a politikában mindenkor a független szabadelvű irányt követte.
Nevét Karossa Endrének írta.
Hegyalja 1870. 13. sz. (Nekr.) és öcscsének Karsa Ferencznek szives közlése.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me