Groll Adolf,

Full text search

Groll Adolf,
győri püspök, szül. 1661-ben Kremsierben Morvaországban; 16 éves korában lépett a kegyesrendiek közé; a fogadalom letétele után a rend több társházában tanított, azután a bécsi József-külvárosi collegium rectora lett, hol a még ma is fennálló piarista templomot építtette s abban egyházi szónoklatokat tartott. Azután a bécsi püspöknek Rummel Ferdinandnak gyóntatója volt és miután a püspökség érsekséggé emeltetett, az első érseknek Kollonich Zsigmond grófnak theologusa s lelki tanácsadója lett. 1724-ben Rómába utazott és az ottani főkáptalanban az egész rend főkormányzójává választatott. Visszatérte után 1733. szept. 8. győri püspöknek neveztetett ki. Miután minden európai nyelvben, úgy a görögben és több keleti nyelvben is járatos volt, magyarul is megtanult, hogy közvetlenül hathasson a népre. Buzgó egyházi férfi, jeles hittudós volt, az uralkodónak hű tanácsadója s egyházmegyéjének jóltevője; a többek közt szegény plébániák fölsegélésére 90,000 forintot adott. Meghalt 1743. nov. 24.
Munkái:
1. Testis et doctor. Viennae, 1709. (Németül Bécsben 1708 és Frankfurtban 1711-ben jelent meg.)
2. Psalmi Davidici cum exegesi ac phraseologia in textum hebraeum praemissis propylaeo psalmodico in lucem editi a Scholis Piis Austriae 1747. (Kapeller Jaroslav rendezte sajtó alá.)
Mint életirói följegyezték, több becses theologiai munkát hagyott hátra, melyeknek czímeit azonban nem említik, tehát valószínűleg kéziratban maradtak.
Zeitschrift von u. für Ungern 1803. IV. 318.
Horányi, Scriptores Piarum Scholarum. Budae, 1809. II. 47.
Tudom. Gyűjtemény 1820. IV. 39.
Hormayr, Archiv (Jótékonyságai).
Oesterr National-Encyclopädie II.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me