Antilegomena

Full text search

Antilegomena A g. szó azt jelenti: »amelyeknek ellene mondanak«. A kifejezés EUSEBIUStól, a 4. szd.-ban élt egyháztörténetírótól ered, s azokra az ősi keresztyén iratokra vonatkozik, melyeknek a KÁNONhoz tartozó voltát az egyház egy része nem ismerte el. Ezeknek a műveknek Eusebius két csoportját különböztette meg:
1. Azokat, melyeket az egyházak túlnyomó többsége elismert. Ezeket kétséges, de sokaktól elfogadott iratoknak nevezte. Ide tartoznak: Jak és Júd, 2Pt és 2-3 Jn.
2. Azokat, melyeket általában nem tartanak hiteleseknek. Ezeket kétséges és nem apostoli eredetű iratoknak mondta. Ide tartoznak: Pál Cselekedetei, Hermas Pásztora, Péter Apokalipszise, Barnabás levele, a Didaché, a Héber evangélium és talán a Jel.
Eusebiusnak fenti megállapításait akkor érthetjük meg helyesen, ha egyrészt figyelembe vesszük, hogy ezek nem hivatalos egyházi döntést rögzítenek, csak a történetíró leírását az egyetemes egyház egy adott korszakában. Másrészt, ha hozzátesszük, hogy az Antilegomena a már együttesen kanonikusnak vallott ( HOMOLOGUMENA) iratok és a végképpen elvetett könyvek csoportjai között foglalt helyet. A fejlődés során az Antilegomena első alcsoportjába sorolt iratok mind bekerültek a kánonba, a második alcsoportból csak a Jel. (Ld. még KÁNON).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me