Zeyk

Full text search

Zeyk-család (zejkfalvi báró és nemes), Hunyad vármegyéből származó régi család. Eredete azonban még nincs tisztába hozva. A családfát Kőváry László állította fel és a család legelső ősének Zayek Lászlót nevezi meg, ki 1236. élt. Ennek dédunokája Péter jelen volt Nikápolynál s 1372. László vajdától Okloson adományt kapott; ennek fia László 1404. kapott adományt Zejkfalván s ő vette fel a zejkfalvi előnevet. László unokája Miklós Szapolyai egyik vezére volt még Zayek néven s csak fia Mihály vette fel a Z. nevet. Unokája János 1605. dévai kapitány Bocskay alatt. Ezzel egy korban élt Miklós, 1582-1602. Hunyad vármegye főispánja. János egyik dédunokája Mózes Fejér vármegye főispánja volt, másik Péter, kinek unokája volt idősb Z. Miklós (l. o.). Mózses négy fiat hagyott hátra. Ezek közül Eleknek fia János mint iró és költő volt ismeretes. Irt hőskölteményeket, továbbá Krisztus a földön, A kenyérmezei diadal stb. címü verseket, megh. 1760 febr. 9-én 74 éves korában. Fia I. Dániel 1770. királyi táblai ülnök, 1777. itélőmester, majd kormányszéki és kancellária udv. tanácsos, 1795. pedig a kir. tábla elnöke; megh. 1796. Ennek fia II. Dániel kir. táblai ülnök, majd marosszéki főkapitány, kormányszéki tanácsos, 1837. Fejér vármegye országgyülési követe. II. Dániel fiai: Károly (l. o.), József (szül. 1806 nov. 30-án, megh. 1852 szept. 24-én), ki 1834. Gyula-Fehérvár ellenzéki követe az országgyülésen. Domokos mint honvédtiszt a segesvári csatában esett el. Károlynak fia III. Dániel, országgyülési képviselő (szül. 1851 dec. 20.) A család 1895 jun. 29-én bárói rangra emeltetett. József (szül. 1836) személyében, ki az előbbi Józsefnek fia, 1892 febr. 27 óta a főrendiház örökös tagja. Károly, szül. 1811 nov. 19-én, megh. Enyeden 1885 ápr. 23. Tanulmányait a marosvásárhelyi kollégiumban végezte és az ottonai itélőtáblán volt kezdetben fogalmazó. Később ugyanazon minőségben a bécsi adókancelláriához került. 1837. több évi megyei szereplés után Kolozs vármegye követe lett az országgyülésen, amely vármegyét képviselte azután az 1846., 1848., 1865. és 1866-iki országgyüléseken is. 1848. a magyar kormánynál mint belügyi osztályfőnök működött. Később a kiegyezés után Alsó-Fehér vármegye főispánja lett.
1. Z. Albert József, miniszteri tanácsos, szül. 1828 körül, megh. 1896 jul. 13-án. 1844. végezte be jogi tanulmányait és három év mulva mint táblai irnok jeles eredménynyel tette le az ügyvédi vizsgát. Alig 20 éves korában érte a szabadságharc kitörése. A segesvári hőssel, Domokossal küzdött. Mint honvédhuszár először a bácsbánsági, később az erdélyi hadsereghez osztatott be. A lelkében élő hazaszeretet szinte rajongóvá tette s rettenthetetlenül harcolt minden alkalommal, de különösen a piski-i hidnál és Nagyszeben ostrománál, amiért Bem kapitánynyá nevezte ki. Kossuthtal együtt ő is menekült Törökországba, honnan Párisba, majd Londonban ment, hol technikai és vegyészeti tanulmányokat folytatott. Ezeknek befejeztével 1850. Braziliába utazott és ott egy társulatnál segédmérnöki állást nyert. Később Uruguaj és Paraguajban folyók szabályozásában vett részt. Közben a tengerészetet tanulta, hogy az Egyesült-Államok szolgálatába állhasson. 1860-ig működött itt, még pedig annyi sikerrel, hogy Lincoln Ábrahám diplomáciai küldetésekre használta. 1866. Tarantóba küldötte politikai megbizással. Közben letette a konzuli vizsgálatot s azután több európai államban képviselte az Egyesült-Államokat mint főkonzul. Végre 1885. a magyar kormány meghivta őt a fiumei tengerészeti hatósághoz miniszteri tanácsosnak. Ezen állásában hathatósan előmozdította tengeri kereskedelmünk fejlődését. Később Budapestre helyezték át, hogy itt a kereskedelmi minisztériumnál működjék a magyar tengerészet kifejlesztésén.
2. Z. Miklós id., megh. 1850. Egyike volt kora legjelesebb természetbúvárainak. Betegeskedése miatt majdnem egész életét szobában töltötte. A tudományok közül különösen a kémia és fizika voltak kedvelt tárgyai. Nagyenyedi laboratoriumában dolgozott a szabadságharc idejében. 1849. jan. 8. Nagy-Enyed pusztulásakor kéziratai elégtek. Kolozsváron újból hozzá fogott naplója megirásához, de haláláig csak nagy vonásokban tudta feljegyezni. Unokaöcscsére ifj. Z. Miklósra bizta ennek kiadását, aki azonban szintén meghalt, mielőtt elvégezhette volna. Végre Z. Ádám, ifj. Z. Miklós fia, adta ki ily címen: Idősb Z. Milós hátrahagyott irományai.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me