Szemgyuladások,

Full text search

Szemgyuladások, e csoportba azon szembajokat foglaljuk, melyek a gyuladás külső tüneteivel jelennek meg. Sz. származhatnak sérülésből, p. idegen testecskék behullásából, melyek vagy a szaruhártyán tapadnak meg, vagy a felső szemhéj alá rejtőznek. Maró szerek elroncsolhatják a kötőhártyát. Tüzes vas, égő szivar érinthetik a szaruhártyát. Hegyes, éles testek karcolhatják, szúrhatják, vághatják a szemet, fertőzés útján támaszthatnak genyedő gyuladást. Fertőzött sebekből lett fekélyek pusztíthatják a szaruhártyát, még gyógyulásuk is maradandó foltokat, hegedéseket hagy, sőt áttörés esetén a szivárványhártya is odaforrad. A szivárványhártya genyedő gyuladása folytán genyedség gyülik meg a szemcsarnokban (hipopion). Legnagyobb foku gyuladás az u. n. panaftalmitisz, melynek jelenségei a szemhéjak duzzadása, a szemtekei kötőhártya dagadása, a szemteke kidülledése, a szivárványhártya gyuladásából származó hipopin (l. o.), a szaruhártya elhomályosodása, sőt elgenyedése. Mindezt nagy fájdalom kiséri. A gyuladás szüntével a szemteke összezsugorodik, megvakul. Különösen veszedelmesek a szem belsejébe furakodott s onnan ki nem vehető idegen testek, mert nemcsak a sérült szemet tehetik tönkre, hanem közlető, v. szimpatikus gyuladást támaszthatnak a másik szemben is. A szimpatikus szemgyuladás hetek, hónapok, sőt évek mulva indulhat meg a másik szem sérülése után. Az addig ép szem fénykerülővé válik, káprázik, borusan lát, szivárványhártyája izzadmányt termel, mely letapasztja a szembogár széleit, sőt elborítja az egész szembogarat s lassankint egészen tönkre teszi a látást.
A Sz. másik csoportjába a ragadós szembajok tartoznak. Ezek között legveszedelmesebb a szem diftériája, mely első sorban a kötőhártyát roncsolja el, majd a szaruhártya elpusztításával okoz vakságot. Igen veszedelmes a genyedő szemgyuladás, melyet a húgycső kankós váladékának fertőzése okoz. Ha a szemet fertőzés érte, néhány napra rá megvörösödik, majd genyedséget termel a kötőhártya. Erősen megdagadnak a szemhéjak, hurkaszeüren emgduzzad a szemtekei kötőhártya (chemosis), hogy szinte eltemeti a szaruhártyát. Igen könnyen kifekélyesedik, sőt egészen elmállhat a szaruhártya. Ezt a bajt nevezik hibás magyarsággal szemtakárnak. Azonos természetü az újszülöttek szemgyuladása (ophthalmia neonatorum), mely abból származik, hogy az anya hüvelyének kankós váladéka szülés alatt fertőzi gyermeke szemét. A vakok intézetébe jutó gyermekek legnagyobb része ezen az úton szerzi vakságát. Igen elterjedt, némely vidékeken járványos baj az egyiptomi szemgyuladás vagy trachoma. Ez érdessé, szemölcsöktől bársonyossá teszi a szemhéjak kötőhártyáját, áthajló redőjükben kocsonyás göböket támaszt. Utóbb a szaruhártya is érdessé, erezetté válik (pannus). Ha a baj évekig eltart, a szaruhártya tágulása (keratektázia) is rontja a látást, a kötőhártya zsugorodása miatt hibás állásuvá váló szempillák sértegetik a szemet. Az orbánc és pokolvar a szemhéjakon verhet fészket, bedagasztja a szemet, elroncsolhatja a szemhéjakat.
A harmadik csoportba foglalhatjuk a bizonyos idült általános betegségek alapján fejlődő Sz.-at. Igy a szifilis heves szivárványhártya-gyuladás alakjában nyilvánulhat a szemben. A szem fehére megpirosodik, a szembogár megszűkül, a széle közelében vöröses csomó támad a szivárványhártyában, ez a szél erősen letapad a lencsére, a gyuladást nagy szemfájás kiséri. A szifilises szülőktől származó gyermek szaruhártya-gyuladást kaphat (keratitis parenchimatosa), melytől bágyadt fényü, füstszerüen zavaros lesz a szaruhártya s csak lassacskán tisztul meg a gyógyulás folyamán, ha ugyan nem hágy maradandó foltokat. Ez a gyuladás azonban nem mindig szifilisből származik, a vérképződés más idült fogyatkozás alapján is fejlődhet. Nincs még tisztázva az episzkleritisz származása, de kétségtelenül szinten a vérképződés bajában rejlik az oka. A szem fehérén támadnak lapos kerek sárgás csomók, melyek belöveltségtől vöröslenek s érintésre nagyon fájnak. Az a természetük, hogy egyik csomó multával másik keletkezik, s lassanként az egész szem keürletét körüljárhatják, sőt szürke sávot hagyhatnak a szem fehérén. Ótvaros, gyönge, vértelen vagy görvélyes gyermekek szokott baja az ótvaros vagy flikténás szemgyuladás. Apró göbök támadnak a szemtekei kötőhártyában, közel a szaruhártya széléhez, kalomel-por behintésére rendesen szépen eloszlanak. Veszedelmesebbek a szaruhártya filikténái, mert könnyen elfekélyesednek, sőt áttörhetik a szaruhártyát. A fekélyek helyén maradó foltok (makulák, nubekulák) a látást nagy mértékben rontják, ha a pupilla elé érnek. Elhanyagolt esetekben a szaruhártya nagy része elpusztulhat s elhegedéskor a kitágult szövet sztafilomát alkothat. A szemhéjak szélének megvörösödése, fekélyesedése, varosodása, szóval a blefaradenitisz, szintén görvélyes hajlandóságra vall, valamint a folytonosan ismétlődő árpa is. Az árpa némelykor heves fájással s a szem teljes bedagadásával jár, de a baj természetére nézve fölvilágosít, hogy magát a szemtekét épnek látjuk.
Külön csoportba kell foglalnunk azokat a Sz.-at, melyeket hurutos szembajoknak neveznek. ugy látszik, különféle külső ártalmak, hideg és meleg, szél, por, füst, tisztátalan levegő, az orrból átterjedő nátha az előidézőik. ide tartozik az egyszerü kötőhártya-hurut (conjunctivitis castharralis), mely könnyezés és csipásodás, sőt reggeli betapadás alakjában nyilvánul, az ember ugy érzi, mintha por volna szemében, este elnehezedik a szeme, mintha álmos volna. Ha az alsó szemhéjat lehúzzuk, élénk vörösnek látjuk a kötőhártyáját. Nem szokott veszedelmes lenni, de néha igen makacs; könnyen idültté válik, amikor a kötőhártya eldurvul, a szemhéjak elpetyhüdnek, az alsók zacskósak lesznek, sőt kifordulnak (ectropium). Némelykor súlyosabb alakot ölt, amikor hurutos szemgyuladások (ophthalmia catharralis) nevezik. A szemhéjak kissé megdagadnak, a szemteke is vörös lesz, sőt kis vérzések támadhatnak rajta, nagyon hasonlít ahhoz, mintha genyedő Sz. kezdődne, de néhány nap multán eldől a sorsa. Ide tartozik az u. n. tavaszi szemgyuladás is, mely tavaszszal kezdődik s őszkor múlik, aztán évekig meg-megjön. A szemhéjak kötőhártyája halavány, fakóvörös, laposan szemölcsözött a szemtekei kötőhártyán megvastagodások, szenynyes szinü, tömött halmok támadnak, melyek őszkor szintén elmulnak. Nagy viszketés is szokta az embert bántani. A hurutnak az egyiptomi szemgyuladásra emlékeztető formája a tüszős hurut (conjunctivitis follicularis), mely az alsó áthajló redőben támaszt apró, de nem kocsonyás rögöket. A hurut folytán kitáguló könnytömlőben gombák szaporodhatnak el s genyedségessé teszik a bő váladékot. A gyuladt könnytömlőtől bedagadhat a szem. Időszaki szemgyuladás (lovaké) l. Havi vakság.
Látni való, hogy a Sz. oly sokfélék és oly különböző természetüek, hogy megbocsáthatatlan hiba, ha mindenféle Sz.-at egy kalap alá véve házi szerekkel vagy csodás hatásunak hirdetett szemvizekkel és kenőcsökkel kuruzsolnak. Amely szer egyik bajban használt, áthat a másikban. Az egyszerü hideg borogatás hasznos némely bajban, másban árt. Orvos dolga a rendelés. A gyógyítás főbb elveit a következőkben foglaljuk össze: sérüléses szembajban jó a hideg borogatás, a sértő testecskét mentül hamarabb ki kell a szemből venni, maró szert azonnal bő vizzel kiöblíteni, égés után a szemet kössük be. Ha a sérülés genyedésbe megy át, meleg borogatásra kell áttérni. A szivárványhártya gyuladása ellen atropinnal kell a pupillát kitágítani. Minden nagyobb szemgyuladás esetén jó hatásu a halánték megpiócázása. Fertőzéses szembajokban a szem genyedő váladékát bő vizzel kell folyton elmosni. A fertőtlenító szerek közül a szem csak az enyhébbeket tűri, u. m.: a 3 %-os bórsavat, az 0,1 %-os szublimátot, az 0,1 %-os káliumhipermangánikumot, az 1 %-os pokolkő-oldatot. Ez utóbbival való ecsetelések jó hatásuak a genyedő Sz., a trachoma, sőt az egyszerü hurut ellen is. Az általános betegség alapján fejlődő szembajokban azt a betegséget is gyógyítani kell. Flikténás Sz. fő szere az óvatosan behintett kalomel. A szemhéjak gyuladása ellen masszálás alkalmazható, hasonlóképen az episzkleritisz ellen is. A hurutos szembajokat jól megválasztott összehúzó szemviezekkel s borogatásokkal gyógyítják. L. még Szembajok, Szem (egészségtana).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me