Rozsnyó

Full text search

Rozsnyó (Rosenau). 1. R., rendezett tanácsu város Gömör vármegyében, a Sajó mellett, r. kat. püspök, káptalan és szentszék, a R.-i járási szolgabirói hivatal, járásbiróság, közjegyzőség, pénzügyőrbiztosság és m. kir. erdőgondnokság széke; van r. kat. és ág. evang. főgimnáziuma, kat. hittani intézete és papnöveldéje, ág. evang. felsőbb leányiskolája, alsófoku keresk. iskolája, nőipariskolája és iparostanonc-iskolája, püspöki árvaháza és kórháza, több kolostora, takarékpénztára, vasúti állomása, posta- és táviróhivatala és postatakarékpénztára.

Rozsnyó város pecsétje.
Itt jelenik meg a Rozsnyói Hiradó (19. évf.). Lakóinak száma az utolsó négy évtizedben változatlan maradt, jelenleg (1891) 4812 lakosa van, közte 4143 magyar, 305 német és 340 tót; hitfelekezet szerint 2742 r. kat., 1511 ág. evang., 267 helvét és 272 izraelita. A lakosok földmíveléssel, bányászattal és iparral foglalkoznak, hajdan élénk kereskedést űztek mézzel, viaszszal, viaszgyertyával és méz-sörrel; a R.-i mézeskalácsoknak is jó hirnevök volt, de ez iparág újabban hanyatlott. Iparvállalatai közül kiemelendő bőrgyára (60 munkás), szöggyára és műmalma. Környékén vasércbányák és vaskohók vannak. A várostól félórányira a csucsomi völgyben fekszik a R.-i fürdő (előbb a püspök, most Flütsch testvérek birtoka), melynek vasgálicos vizét anemiában, elgyengülésben, görvélyességben, női bajokban és idegbántalmakban sikerrel használják; van benne 37 lakó- és 20 fürdőszoba. Közelében a Markó-villában égvényes vasas savanyuviz fakad. A fürdőn túl nyaralótelep van.
Története. A várost ősrégi időben bányászok alapították. Bartholomaeides R. történetét felvezeti a jazigok és quádok koráig II. Endre szászokat telepített ide, s R. mint királyi birtok volt ismeretes. Neve a régi okmányokban 1291. fordul elő legelőször. III. Endre király Lodomér esztergomi érseknek adta. Az érsekség jogait 1323. Károly Róbert is elismerte. I. Lajos a városok sorába emelte s kiváltságait Demeter biboros érsek is elismerte egy 1382. kelt okiratában. A XV. sz. elején összes birtokait, nevezetesen erdóit bizonyos nürnbergi Ventheamerer foglalta el, aki ellen Zsigmond király vette pártfogásába s jogait ugy ő, mint II. Ulászló király (1496) is elismerte. Majd a csehek hatalmába került. Ott ahol a Sajó partján temető terül el, R.-nak egykor erőssége is volt, melyet I. Mátyás, mások szerint meg Hunyadi Jánosfoglalt el. 1545. Várdai Pál itten urbariumot hozott be, miután pedig 1553. Fülek vára török kézre került, a város hol a Bebekek szövetségesévé szegődött, hol a töröknek fizetett nagy harácsot. A polgárság legnagyobb része 1550-ben protestáns hitre tért. Lippay érsek (1659) jezsuitákat telepített ide, akiknek ársháza később a püspök rezidenciája lett. Az evangélikusok (1711) már annyira kiszorultak innen, hogy a hivek Csetnek-Bisztróra jártak imádkozni. Mikor a Wesselényi-féle összeesküvés kezdődött, 1646. R.-n találkozott hat felvidéki vármegye elégedetlen nemessége. 1578-1630. az Andrássyakkal elkeseredett határvillongási pereket folytatott. Szenvedett a Bocskay István, Bethlen Gábor, I. Rákóczi György, Thököly Imre és II. Rákóczi fejedelem átvonuló seregeitől, mint később a császári hadaktól. Mielőtt az ónodi országgyülés összeült volna, II. Rákóczi Ferenc R.-n értekezett 1706 őszén az országtanácscsal; innen ment el a követség Szaniszló lengyel és XII. Károly svéd király pártfogását kérni, innen ment levél az angol királynőhöz segítségért esedezni. 1733. a Szent-Ferenc-rend foglalt helyet, 1761. templomot épített, mely ma is áll. 1775. Mária Terézia róm. kat. püspökséget állított fel (1. o.). Az 1848-49-iki magyar kormány jogot adott R.-nak országos vásárok tartására; a jogot az osztrák uralom is elismerte, ugy azonban, hogy a püspökség R.-nak mint királyi bányavárosnak jogai iránt semmi igényt nem támaszthatott. Cházár András, a váci siketnéma-intézet alapítója, a rozsnyói temetőben nyugszik; emlékét, valamint Szabó Istvánét, a Homeros-fordítóét, most készülnek szoborral megörökíteni. Schopper püspök a Kósa-féle alapítványt 300 000 forintra emelvén fel, itt kórházat, gyermekszemináriumot és árvaházat állított.
2. R., igen szép és törekvő nagyközség Brassó vármegye felvidéki járásában, (1891) 4409 oláh és német lak.; van takarék- és előlegező-egylete, vasúti állomása, posta- és táviróhivatala és postatakarékpénztára, posztógyára. A város mellet festői hegyen r. vára fekszik, melynek egy része még használható állapotban van; 1633. épült kútja 144 m. mély.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me