Ragadozók

Full text search

Ragadozók (állat, Carnivora, l. a mellékelt öt képet), az emlős állatok osztályának egyik rendje. Legfőbb jellemvonása az ide tartozó fajoknak a fogazat alakulása. A metszőfogak kicsinyek, egyforma nagyok, néha a külsők azonban valamivel nagyobbak; számuk rendesen alul is, felül is összesen 6. A szemfogak nagyok, hegyesek, előre állók és némileg sarlóformán görbültek. A pofafogak hegyes koronájuak, u. n. előzápfogak, mig a valódi zápfogak tompább koronát viselnek. Az előzápfogak közül az utolsó felső és az első alsó két- vagy háromcsúcsu, u. n. szakítófoggá módosult s az ezek előtt állókat hézagfogaknak is nevezik. Testük erős, de legtöbbször nyulánk s a futásra és ugrásra kiváltképen alkalmas. Járás alkalmával legtöbbjük csak ujjaival érinti a földet, ujjonjárók (Digitigrada), de vannak olyanok is, amelyek talpukon járnak, talponjárók (Plantigrada); a Viverrafélék pedig ujjaikkal és kézközepeikkel érintik a földet. Kulcscsontjuk szabály szerint nincs, néha azonban csenevész állapotban megjelenik. Az orsó-, sing-, sip- és szárkapocscsont különálló csontok. Egy részüknek alfele mellett hatalmas bűzmirigye van. Deciduával és öves méhlepénynyel fejlődnek. A fiatalok vakon jönnek a világra. Emlőik a hason fekszenek. Táplálékuk húsból és melegvérü állatok véréből áll, de vannak olyanok is, amelyek halakat és békákat is fogyasztanak, sőt vannak mindenevők is (medvék). A jelenben élő fajok száma 300-ra tehető és Asztrália kivételével mindenütt otthonosak. Vannak kihaltak is. Hat családot különböztetünk meg:
1. Macskafélék (Felidae, l. Macska és I-III. képmelléklet). Leghatalmasabb közöttük az oroszlán (l. o. és az I. képmellékletet). Melléje sorakozik a tigris (l. o. és az I. képmellékletet). Ide tartoznak még: vadmacska (l. Macska és a III. képmellékletet); nubiai macska (F. maniculata Rüpp.); házi macska (F. domestica L.); törpe macska (F. andata); angoramacska (F. domestica angorensis, l. Macska és a mellékelt 3 képet); fekete párduc (F. pardus melas L., l. Párduc és Leopárd); jaguár (F. onca L., l. o.); leopárd (F. leopardus L., l. o.); irbisz (F. irbis Ehrb.) vagy a persa párduc (mellékl. II. kép), melynek bundája fehéres-szürke sárgás árnyalattal, fején fekete foltos; oldalai kerek fekete foltokkal tarkázottak s ezeknek világosabb középterületén kis fekete foltocska van. Hossza 1,30 m. Hazája Közép-Ázsia Szibériáig. A sorozatot bezárja a hiuz (F. lyns L., l. o. és a mellékl. I. kép).

Közönséges hiuz (Felis lynx) 1/10.

Kapföldi oroszlán (Felis Leo capensis ). 1/14.

Petymeg cibetmacska (Viverra Civetta).1/6.

Tigris (Felis tigris).1/12.

Fekete párduc (Felis Leopardus melas).1/14.

Jaguár (Felis Onca).1/12.

Irbisz (Felis Irbis).1/10.

Leopárd (Felis Leopardus).1/12.

Törpemacska (Felis undata).1/6.

Angoramacska (Felis domestica angorensis).1/7.

Nubiai macska (Felis maniculata).1/5.

Vadmacska (Felis catus).1/5.
2. Hiénafélék (Hyaenidae). Rövid, vastag fejjel, elkülönült, vastag, tompa arcorral. A hátulsó lábak rövidebbek az elsőknél s e miatt a hát lejtős. Járáskor csak az ujjak érintik a földet, de karmaik nem húzhatók vissza. A fark lompos. A bunda ritkás, a nyakon és a hát hosszában sörényt alkot. Átmenet a macskaféléktől a kutyafélékhez és fajai az ó-világot lakják. Ide tartozik a hiéna (l. o.), melynek egyik képviselője a foltos hiéna (H. crocuta Zimm., mellékl. IV. kép).
3. Kutyafélék v. ebfélék (l. o.). Ide tartozik a farkas (l. o. és a mellékl. IV. kép); róka (l. o.); házi kutya (C. familiaris L., l. Kutyák); sakál (l. o.) stb.

Tengeri vidra (Enhydra marina).1/10.

Torkos borz (Gulo borealis).1/6.

Foltos hiéna (Hyaena crocuta).1/12.

Farkas (Canis lupus).1/9.

Vidragörény (Putorius Lutreola).1/3.

Coboly (Mustela zibellina).1/4.

Mosó medve (Procyon lotor).1/8.

Vadászgörény (Putorius furo).1/4. Görény (Putorius foetidus).1/4.

Baribal (Ursus americanus).1/16.

Nyuszt (Mustela martes).1/6.
4. Petymegfélék (Viverridae, l. o.). E családból a cibetmacskát (Viverra civetta Schreb., l. a melléklet I. képét és Cibetmacska).
5. Menyétfélék (l. o.). Ide tartozik a coboly (l. o. és a mellékl. V. kép); a görény (l. o.); a vadászgörény (Putorius furo); a nyuszt (l. o.); a vidragörény (P. lutreola Keys. et Bl., melléklet V. kép); torkosborz (Gulo borealis Nilss., melléklet IV. kép); tengeri vidra (Enhydra marina F. Cuv., melléklet IV. kép); vidra, borz stb. (l. o.).
6. Medvefélék (l. o.). Az ide tartozó fajok közül a baribal (Ursus americanus Pall.) és a mosómedve (Procyon lotor Desm., raját l. a melléklet V. képén, leirását pedig a megfelelő név alatt). V. ö. Lennis, Synopsis des Thierreichs.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me